Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Reparatii motor 525td
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 5
Marcel3
A reparat cineva vreodata un motor diesel de 2500 td???????
La cati km a facut treaba asta? Se poate segmenta acest motor?
Se gasesc segmenti pentru reparatia I, II, III ??????
Stie cineva ? Sa intalnit cineva cu acesta situatie?
florin55503
se poate. dar un mecanic destul de priceput mi-a spus ca odata segmentat motorul nu o sa mai fie ce era si nu prea se merita. dar am avut un amic care si-a resegmentat acum ceva vreme un motor la un golf 2 de 1,5d si a mai mers apoi aproape 200.000 km si apoi l-a vandut inca merge foarte bine
Felix60549
Ai cote de reparatie 0,25 si 0,50. Mai departe, hornuit, alezat, alt set la cota urmatoare. Se poate repara ca la oricare auto. Principiile motoarelor sunt la fel indiferent de marca! :wave:
eddie
Ma cam indoiesc ca dupa o segmentare,un motor sa mai mearga peste 200.000 de km,fie el si de BMW .... :angel:
Felix60549
200.000 nu merge dar 100.000 sigur.
Am avut un tip de masina care dupa segmentare a functionat la proprietarul ulterior, 80.000 km, dupa care a fost vanduta altcuiva. Nu dau marca, caci nu fac reclama, dar motorul pe benzina rezista ceva mai mult.
Parerea mea! :wave:
ionut83652
nu se marita safaci motorul costa mult si nu e de durata tine detul de putin cred ca cea mai buna solutie alt motor de prin germania e mult mai bine si mai sigur!doar la dacii mai faceam motoarele dar acolo aveai sansa ca cu un set de segmenti sa mergi mai mult dect ai fi mers cu motorul ariginal dar la bmv nu se merita!
Felix60549
Si atunci ce faci daca sa zicem 2 supape nu-ti inchid ca lumea, tb. sa schimbi lantul de distributie sau sa inlocuiesti semeringurile de supape?

Iti aduci motor din Germania? biggrin.gif
ionut83652
daca doar supapele le schimbi eu ma refeream la segmentatul motorului nu iese sigur !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.