Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mercedes C Class - Costuri revizii, intretinere
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mercedes Benz
Razvan88526
Va salut,

Am in plan achizitionarea unui Mercedes C200, model 2006. As vrea sa stiu macar cu aproximatie care sunt cheltuielile de intretinere ale acestui model. Am inteles ca reviziile se fac la aproximativ 10000 km, care este costul la o astfel de revizie? Ce probleme apar in general la acest model? Am inteles ca revizia de 100.000 km costa in jur de 5.000 EUR, este adevarat?

Multumesc.
alcris01
Asta e, obrazul subtire, cu cheltuiala se tine. Succes, oricum este o masina de top.
CatalinKRK
Imposibil sa fie atat, n-ar mai vinde nimic.
Mercedes nu au numai masini de lux, mai au si clasa A si Sprinter si n-ar mai cumpara nimeni (mai ales Sprintere unde deciziile de achizitie sunt in mare majoritate determinate de aspecte financiare) daca ar da pe intretinere mai mult decat pe masina.
DAN
QUOTE(Razvan88526)
Va salut,

Am in plan achizitionarea unui Mercedes C200, model 2006. As vrea sa stiu macar cu aproximatie care sunt cheltuielile de intretinere ale acestui model. Am inteles ca reviziile se fac la aproximativ 10000 km, care este costul la o astfel de revizie? Ce probleme apar in general la acest model? Am inteles ca revizia de 100.000 km costa in jur de 5.000 EUR, este adevarat?

Multumesc.


Da-mi voie sa iti recomand un lexus is250, din urmtoarele motive:calitate superioara, fiabilitate mult mai buna, costuri de intretinere mult, mult mai mici decat la mercedes, garantie mult mai buna ca la mercedes, si nu in ultimul rand un pret mult mai bun... blush.gif
ionut83652
in primul rand e un mercedes deci nu se strica!(PRERA REPEDE)cat despre revizii e normal sa fie cava mai scumpe dar sa nu crezi ca e 5000 euro sa fim seriosi dupa cun spunea si..... sprinterul ce sar face ?nu lar mai cumpara nimeni oricum eu o consider cea mai buna masina din lume si cel mai bun sistem de injectie cdi(nu ma refer la performante ci la fiabilitate)ce sa zic super masina !am avut multe masini dar acu si eu caut un mercedes ca mam saturat de jafuri ca un ex bmw ma sa stricat de 2 ori pana la 70 mii km ce sa mai zic. Eu mam convins de sprinter e cea mai durabila motoare cere duc fara probleme 1 mil km explotate in conditii mai putin normale si faptul ca motorul de pe c class e montat si pe sprinter daca tine pe sprintei 1 mil tine si pe c class! deci parerea mea cea mai buna masina!
Cristian37384
@Razvan 88526: Sa-ti dau cateva "scoruri" pentru un C 180 komp.,
la revizia pe care i-am facut-o pe la ~ 3200 km,cu mentiunea ca eu am
vrut sa o fac asa de "repede"ca sa zic asa,si ca totul s-a executat la o reprezentanta a Mercedes Benz in Wienna(nu-i dau numele,ca sa nu se zica ca-i fac reclama).
1. W assyst,sevice-umfang durchfuehren = 99.00


2 Shell Helix Ultra ab 5w30 =145,15

3 Filtereinsatz =10,90

4 Heizug/klimaanlage Staubfilter =14,40
(totul in Eur)

La astea s-a adaugat MwSt 20% si manopera,si ....cam atat!!!!

Am dus masina pe la pranz,si a doua zi dimineta,am luat-o.Cu mentiunea ca m-am programat din timp la ei(aveam drum prin Wienna si
atunci am profitat de ocazie).Urmatoarea revizie,tot pe la ei va fi,dar asta
este alta treaba.
Sper sa-ti faci o idee,in mare.
DAN
Poate te mai ajuta si http://www.jdpower.com/autos/brand-ratings/ cine stie.. blush.gif
_Constantin_
QUOTE(ionut83652)
in primul rand e un mercedes deci nu se strica!(PRERA REPEDE)


Pardon, in ultima vreme Merc a avut mari mari probleme cu fiabilitatea. DIn 2003 au redus profitul de la 3 miliarde euro anual la 1 miliard tocmai ca sa nu mai faca rabat de la calitate. In trecut cuvantul mercedes era sinonim cu fiabilitate si lux. Din pacate in ultima vreme lucrurile nu prea mai stau la fel.

La un C un prieten a platit la revizia de 20 si ceva de mii de km 12 milioane.
Penca
Mi-as lua si eu un C220 diesel dar ma sperie un singur lucru: furatul oglinzilor. Si parca sa merg intr-o masina de 25,000 euro si sa ma uit in spate ca din caruta...

S-a mai rezolvat problema ?
Sebastian114209
QUOTE(Penca)
S-a mai rezolvat problema ?

Da, se cheama CASCO smile.gif
Sincer acuma, nu vad cum cineva ar da peste 15 mii pe o masina si sa nu-i faca o asigurare full CASCO.
adi45619
Sunt curios la cati km se face revizia la c220 din 2007 avand in vedere ca circula pe drumurile romanesti. In cartea tehnica scrie ca uleiul si filtrul de ulei se schimba la 25 000km iar filtrul de aer si de motorina la 75 000km. Trebuie devansate termenele astea?
Apoi, nu sunt sigur, distributia e pe lant la modelele astea? In cartea tehnica nu scrie nimic de ea.

PS: Ce in inseamna Kombifilter? Cartea tehnica e in germana si sunt paralel cu germana. Nu am gasit in dictionar termenul asta.
Watcher
QUOTE(Sebastian114209 @ Sep 21 2007, 10:33 PM) *
QUOTE(Penca)
S-a mai rezolvat problema ?

Da, se cheama CASCO smile.gif
Sincer acuma, nu vad cum cineva ar da peste 15 mii pe o masina si sa nu-i faca o asigurare full CASCO.

Sorry to burst this bubble dar cu o probabilitate de 99% CASCO nu rezolva problema. Este next to impossible daca ai o singura masina (sh) si vrei sa iti faci casco la o firma care si plateste sa ti-l faci FARA fransiza
La o masina de 25 000 euro 1% fransiza de furt partial = 250 euro. Daca oglinzile costa 300 de euro, casco iti da 50. Si trebuie sa umbli sa faci dosare, accept de plata, etc. In plus, la anul o sa iti creasca prima pentru ca ai avut 'evenimente'.
Deci nu, CASCO nu e o solutie pentru oglinzi smile.gif
andreistn
sunt perfect de acord cu watcher: casco nu rezolva totul, oglinzile ti le fura cam in fiecare luna, nu cred ca iti convine sa bati drumuri, sa dai telefoane etc in fiecare luna cu asa ceva. eu am observat mai multe incercari de a rezolva problema:
1. sablarea oglinzilor cu numarul : nu functioneaza, le fura si-asa.
2. metoda total inestetica si drastica de a infige niste bare in plasticul oglinzii prin fata geamului pt a le tine acolo, functioneaza dar arata total oribil.
3. taierea fina cu diamantul pe diagonala, ar putea merge doar daca si hotii ar sti ca sunt taiate, ei tot vor incerca sa le ia si dupa aia abia observa ca raman cu ele in mana.
4. olginda normala de iti faci freza in ea taiata cu diamantul in forma oglinzii originale si lipita cu dublu-scotch sau ceva, se vad naspa, si dureaza sa te obisnuiesti cu diferenta fata de oglinzile de masina, ma refer la modul in care vezi prin ele.

adi45619
placutze de frana fatza care nu sunt originale: 250 ron
mecanic all-brands: 50 ron.
done. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.