Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Garantie de 7 ani la Kia ceeŽd - banii nostri (sursa)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
RUE
Garantie de 7 ani la Kia ceeŽd
29.09.2006

Kia loveste din plin piata europeana prin primul sau model 100% european, c’eed.

Constructorul coreean a anuntat astazi la Paris ca durata garantiei pentru un exemplar cee’d cumparat va fi de sapte ani, cu amendamentul ca termenii contractului isi pierd valabilitatea dupa 150.000 de kilometri.

Se cuvine insa o mica corectie: garantia este valabila pentru intreg autoturismul pentru doar cinci ani, ea prelungindu-se cu inca doi ani pentru motor si cutia de viteze.

"Prin acest tip de garantie incercam sa fidelizam un grup de clienti pe care l-am cucerit deja. Peste toate acestea, incercam sa transmitem un mesaj foarte clar: uzina noastra de la Zilina produce masini de foarte inalta calitate", a afirmat Jean-Charles Lievens, vicepresedintele Kia Europe.

Garantia va fi disponibila pentru toate cele trei viitoare modele ale game cee’d (trei usi, cinci usi si break) si este transmisibila la fiecare schimbare a proprietarului.
Adrian70064
http://www.kia-ceed.com

Mie imi place cum arata... aduce un pic a Toyota Corolla. Astept sa vad preturile, echiparea mi se pare bogata.

Interior bestial.
RUE
problema la noi e servicele , mai ales la o garantie asa mare si cu revizii scumpe si servicii slabe,
Remus89990
oare acum 2 ani alde alte marci nu erau invisible ca service-uri si acum s-au omogenizat? kia are service-uri si cred ca in 6 luni va fi la acelasi nivel cu alte marci. nu vreau sa spun nimic de inalta calitate sau chestii de genul, pentru ca daca suntem realisti, nici o marca nu are service la nivelul cerintelor.
as fi trimis niste poze cu cee'd reale si chiar sport wagon dar mi-e lene sa le micsorez la 100KB
Adrian69300
Primele pareri despre Kia C'eed, expusa la Paris...
http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=54

Abia astept sa apara in romania! tongue.gif
adi45619
Cu service-ul e bine acum. Fata de acum 2 ani cand nu existau serviceuri in marile orase, s-a mai schimbat ceva. In Craiova a fost chiar bine. Nu era nici un client atunci cand am venit eu, asa ca s-au ocupat numai de mine. smile.gif Nu a trebuit sa stau la coada, sa ma programez sau altele. Au stat cu ea vreo jumate de ora pe tester ca sa se prinda de ce era aprins becul de 'engine check'. Asa ca e mai bine intr-un fel ca nu sunt aglomerati. Intri direct in fatza smile.gif .
In Timisoara la fel. Nimeni inaintea mea. Dar in schimb, niste apatici si niste plictisiti astia din Timisoara(huooo :evil: ) si nu au rezolvat nimic. Cica e de la aprindere dar nu pot sa-mi spuna ce anume. Multumesc baieti, ce simpatici sunteti. :evil:
Ciprian92033
Stai linistit. defectul tau, de natura "engine check" este un defect pur "Made in Romania". Fa un test daca vrei. Ia un paharel (100ml) de apa si toarna-l in rezervor. Sa vezi ce rapid se aprinde beculetul....
Catalizatorul (banuiesc ca este la fel cu al meu) de pe Kia Sephia II, nu permite altceva decat benzina fara plumb. Si in cartea tehnica, in dreptul lui "engine check" o sa gasesti mai multe explicatii pentru eventualele motive pentru care se poate aprinde, iar eu fac pariu ca este vorba de corectitudinea statiilor de benzina, si nu de masina.
Costanza86138
tare sunt curios sa vad ce-mi ofera KIA CEE'D in 15.000 euro CIP! Masina arata bestial! M-am indragostit pe loc! Acelasi efect l-a avut 307 in 2002 asupra mea... si dupa 2 ani mi-am luat-o! Cine stie, poate pe asta mi-o iau mai repede! band.gif
Dorin99444
Acum o saptamana am comandat noul Cee'd. Abia astept sa vina...Mai am 2 luni de stat.

Cum s-a intamplat: Locuiesc in Belgia, si aici a fost lansat in vanzare (prima tara in UE am inteles) acest model. Aveam de gand sa ne luam o masina undeva pana in 19000 euro, diesel, clasa C, cu airbaguri cat mai multe si ESP (avem copii mici), 5 usi , echipata bine, si sa-i placa la nevasta-mea. Coketam cu Golful, Opel Astra , Skoda si Corola.

Am avut o saptamana de concediu de anul trecut si cum stau la 2 pasi de cateva reprezentante, le-am luat pe rand pe toate la drive test. Lipit de Opel era KIA. Nu stiam nimic de ei, in genere nu prea ma stiu la masini, si am vazut un poster urias cu "Cee'd" care mi-a luat ochii. Am intrat, nu era aglomeratie ca la altii, si am dat cu ochii de cee'd. Mi-a placut din prima, e un bibleou de masina. M-am dat cu multe masini (zic eu) da asta are ceva...un 'vino-n coa'. Un design foarte finutz, personalitate, are un look distins, pregnant, cu linii bine definite si sport in acelasi timp. Super interior, finisaje de calitate excelenta, incapatoare (stau 3 oameni in spate fara probleme), porbagaj mare. Sistem audio super performant, mult mai bun la la Renault (masina curenta) unde-mi distorsoneaza cand il dau mai tare (si are 6 x50W cica). Are USB pentru memory stik (MP3) si intrare iPod. Cool.

Am luat-o la un drive test. In aceasi zi ne-am dat cu un POLO diesel de 80 de cai si un Seat cordoba de 105cai. KIA e incredibil, cu cei 90cai da lectii de sprint la motorizarile similare ale VW. Nu stiu sa va explic de ce, am gasit ceva prin documenatii cum ca are cuplu maxim undeva de la 1900 ture incolo. asta am si comandat-o, nici n-am mai vrut sa aud de motoare mai mari, mai ales ca si consumul creste cu puterea.

Motorul este un CRDi de 1,6 , foarte avantajos aici la noi, unde taxele anuale si de inscriere sunt in functie de capacitatea motorului. Consumul dat de ai este 4,7L la suta pe autobanda si 5,7 in oras. texte...a luat cam 7 litrii in oras, da' am forjat-o ca era 'de test', insa n-am avut vreme sa ma dau decat 20 min pe autostrada, da lua undeva la 5,4L. Nu-i rau de loc zic eu.

De mers, merge ca untul....Asta e punctul cel mai tare...drive-testul. Nu ma price sa va explic detalii, da stai bine in ea, te simti in siguranta, izolata fonic foarte bine, bord super-ergonomic, foarte stabila (e lata de 1,79m!), i-am dat 180km/h in a 5-a, fara probleme. Nu are 6 viteze, va avea doar la motorul de 2L care inca nu e pe piata.

Ce am remarcat este ca volanul se misca incredibil de usor, chiar si la viteze mici. Poate gasiti voi de ce....ceva electric ziceau ei pe la servo, da' nu mai tin minte...revizia la fiecare 15000Km.

Ce mai stiu: momentan au doar 5 culori disponibile, din aprilile vreo 9-10.
Garantia precum scrie in articol mai su 5 ani toata masina plus inca 2 calea de rulare.

Ce mai, ... ne-am indragostit de ea, si nevasta (mai ales) da' si eu...Ne-am mai tot fatzait 2-3 zile pe la VW, Seat, Opel si ne-am intors iar la KIA. Am mai tras un drive test, si la 10 minute dupa asta am semnat comanda. De atunci trec saptamanal pe la showroom sa ma mai urc in ea, si numar A.M.R.-ul pana vine. Abia astept noul Cee'd.

Ce am comandat: KIA Cee'd model EX, la care am mai pus parking-system, ESP si metalic paint. E de fapt full-option, mai putin piele, jentzi aluminiu si cruise-control. A iesit la 16000, cu un discount de 17%.
aici mai gasiti detalii (in FR):
http://www.ceed.be/

salutari,
Delphi

Andrei78289
ma bucur pentru tine, ai sa vezi ca nu ai facut o alegere gresita, cu toate ca poate multa lume iti va spune ca de ce kia si nu ww, sau altceva. In momentul asta pentru Kia Ceed raportul calitate pret este foarte bun .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.