Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante Fiesta
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Alexandru33182
Dintre posesorii de Fiesta, cine imi poate recomanda ce jante ar merge pe o Fiesta?
Si ce jante sunt omologate pe certificatul de inmatriculare?
dan86823
14 si 15 "
Alexandru33182
mai detaliat putin te rog!
dan86823
Deci merg in mod normal de 15 inch , dar se pot pune legal si de 16 inch.Aceasta dimensiune se refera la diametrul jantei.La cauciucuri nu ma pricep asa de bine,deci iti vor spune cei care ti-o vand ce merge peste ea.Acum e bine?!
Alexandru33182
mult mai bine. merci mult.
dar mai am o rugaminte la tine
uita-te te rog in certificatul de inmatriculare cand vei avea timp si te uita ca iti scrie acolo exact dimensiunea....cu anvelope cu tot...
te rog mult....
dan86823
Uita-te mai tirziu pe topic ca ajung acasa si ma uit,aici nu mai pot sa stau! Sa traiesti!
Alexandru33182
Am sa vad maine ca si eu ies la 4 de la munca.
Iti multumesc foarte mult.
dan86823
Citez din certificat :
Pozitia =20 Dimens.anvelopelor

Fata 175/65R1477R --> adica 14 inches(toli)
sau 195/45R1677R --> adica 16 inches(toli)

Mijloc-spate 175/65R1477R --->adica 14 inches(toli)
sau 195/45R1677R --->adica 16 inches(toli)

Observatii Anv opt 195/50 R15 77 R --->adica 15 inches(toli)

Poti deci sa pui de la 14 la 16 inches(toli) legal
1inch=2,54cm
Sa traiesti! Bafta!
Alexandru33182
Merci mult de tot....
Beton ca merg si cele de 16"...super
dan86823
Mari da' bune! Fii atent la vitezometru ca indica altfel acum! Mergi cu maxim 50 in oras ! Cred ca m-ai inteles ! Sa traiesti ! Numai de bine la moldoveni !
Alexandru33182
Bucovineni.. smile.gif
Mul`tam fain.....si daca mai ai ceva date pt mine...astept cu nerabdare...
Ignat88260
Buna Alexandru,mai am si eu ceva de adaugat,la jante mai mari de 14 cum is trecute in cartea tehnica adica 15 respectiv 16 creste consumul proportional cu marimea jante-lor,deci in concluzie consumul optim il ai la jante de 14
Alexandru33182
Intradevar, dar cat poate sa creasca?? max 0.5l%...deci o nimica toata....
Si cum arata cu jante de 14 si anvelope 175/65 si cum ar arata cu jante de 16 si anvelore 195/45.... Hmm??
Eu spun ca merita! smile.gif
Ignat88260
Da ce sa zic acuma depinde de tine...o sa ma uit in cartea tehnica cand ajung acasa si miine iti zic diferenta de consum,ok?
Alexandru33182
Daca ai putea face asta ar fi excelent....
Merci tare mult....
Ignat88260
Buna Alexandru,am verificat in legatura cu consumu,este foarte mic 0.2 ml la suta de km la TDCI si la benzina 0.3,deci poti sa iti pui jante pe 16 linistit
Alexandru33182
Ha...o nimica toata. Merci din suflet Ignat.
Consumul acela nici nu se observa.
Ignat88260
oricand te pot ajuta cu vreo informatie,te ajut cu placere !
ti-a venit masina?
Alexandru33182
As vrea eu.
Inca nu. Dealerul imi tot spune ca la sfarsitul lunii am masina in posesie, dar eu stiu? Sunt putin cam pesimist in acest caz, ceea ce nu imi sta in fire.
Dar sper sa nu fie asa, sper ca la sfarsitul lunii sa o am si sa pot posta niste foto cu ea.
claudiu73432
treaba sta in felul urmator: diferenta dintre jantele de 15'' si cela de 16'' e mica "ochiometric", in schimb o sa o simti foarte bine la buzunar jantele sunt mai scumpe, cauciucurile sun mai scumpe (si iti spun ca sunt si greu de gasit - am avut si eu preocuparea cu jantele) si in plus cand dai in gropi cu 16" (care au talonul - inaltimea cauciucului - mai mic) o sa iti bata in teava amortizoarele, bucsile si tot ce mai tine de roata. eu unu m-am hotarat sa imi pun de 15 in primavara. oricum daca ti le schimbi pe cele de 14" standard trebuie sa te duci cu masina in service sa iti resetezze calculatorul la noua dimensiune astfel inact sa iti indice viteza corecta. daca mai ai intrebari ..... astept. bafta band.gif
Alexandru33182
Tot la 15 m-am decis si eu. Dar eu inca nu am masina. Nu mi`au adus`o. sad.gif
Si daca nu mi`o aduce pana pe 12.12.2006 renunt la contract. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.