Help - Search - Members - Calendar
Full Version: precontract: obligatie e vanzare imobiliara?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
RUE
daca avem colegi de forum care sunt avocati sau stiu bine:
1.un propietar poate sa faca precontract la notar in care sa faca obligatie de vanzare catre un cumparator pt o parcela in cazul in care acea parcela nu are inca un CF individual, deci parcelarea nu este finalizata?

2.este posibil ca acest lucru sa apara in CF ul eliberat cum ca acea parcela are obligatie de vanzare?
_________________
m
multumesc
HalbaSus
1. Da si nu. Adica se face o promisiune de vanzare cumparare ca se vinde x mp din terenul cu CF-ul "mare"... Nefiind parcelat e greu de individualizat portiunea exacta, dar in principiu e posibil sa fie individualizat cumva (daca exista puncte de reper.
2. E posibil ca acest lucru sa fie inscris in CF dar nefiind vorba de o parcela care sa poata fi individualizata se va inscrie promisiunea de vanzare doar pe o cota parte... adica "x mp" sau "1/2" "3/4" etc...
Problema majora ramane individualizarea parcelei care se va vinde... neavand CF individual si nici numar topo (presupun).
RUE
este adevarat ca acum pe tranzactia de teren plateste un impozit de 16 % si ca din ianuarie ar fi numai 3%? e motivul pt care nu s-ar face vanzarea acum.
CRG
nu cred ca e adevarat cu 3%.. N-am auzit nimic de genul asta. Mai ales ca s-ar bate cap in cap cu teoria cotei unice.

Cred ca tipul asteapta poate sa vada cum or sa evolueze preturile dupa integrare: daca raman constante sau scad, afacerea ramane ; daca nu, vede el.. blush.gif :puke:

PS: de curiozitate, in ce zona ai luat si la ce pret?
HalbaSus
Din cate tin eu minte (un jurist adevarat ar trebui sa verifice orice afirmatie, dar mi-e o lene de ma doare sa ma uit peste codul fiscal) momentan impozitul de 16% se aplica asupra profitului obtinut din vanzarea unui imobil obtinut in urma cu pana 3 ani (deci daca acum 2 ani a luat terenul cu 10.000 euro si acum il vinde cu 15.000 va plati un impozit de 16% pe diferenta de 5000 euro)... dupa 2007 indiferent de data obtinerii terenului sau de profitul obtinut in urma vanzarii se va plati 2 sau 3% (nu mai tin minte) pe intreaga valoare a terenului. Aceste informatii sunt "din amintiri" deci nu sunt absolut sigur pe ele dar eu asa tin minte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.