Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LOGAN vs. ALBEA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mihai83654
Tocmai am citit un articol la Dacia pe forum si m-am cam speriat tocmai din simplul fapt ca vreau sa achizitionez un LOGAN Diesel. In articol era vorba de defectele de fabricatie pe care le-au avut unele "exemplare" . Insa nu asta ar fi problema grava si faptul ca se pare ca romanii nostrii incearca in continuare sa te pacaleasca in fata pt ca "las-o ma ca merge asa" si doar in urma unor amenintari se pare ca esti tratat asa cum este normal si cum se procedeaza"afara"(nu stiu cat timp voi mai folosi termenul asta pt a nu ma mai victimiza atat - poate din 2007 biggrin.gif ).
Ce parere aveti este mai fiabil un FIAT ALBEA? Sunt in dilema mare. Nu mai stiu ce sa aleg! Pe site insa nu am gasit sa aiba motor diesel...asta ar fi o problema.
T u d o r
De regula oamenii au tendinta de a-si impartasi experientele negative cu ceilalti, mai putin cele pozitive sau normalitatea. Sunt convins ca daca ai citi de cazul pe care l-au relatat niste colegi din State despre BMW 335i... biggrin.gif
Nu ma pricep la Albea, dar sunt sigur ca se va gasi cineva aici sa-ti spuna. Despre Logan... am numai cuvinte de lauda la adresa fiabilitatii, strict prin prisma experientei mele personale.
Nu am auzit de defecte de fabricatie, sincer. Cazuri izolate de un "cat" la suta din numarul total se intalnesc la toate marcile, indiferent de nume.
Sorin82761
Pai Albea nu are motor disel pentru Romania doar motorul de 1.4 8v , pai eu spun sa faci o medie a defectiunilor aparute pe Logan si Albea :
http://www.daciaclub.ro/index.php?showforum=34 , Dacia
http://fiat.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=8510 , Albea
Eu spun sa faci un drive test si sa te mai interesezi de la possori , si eu am fost in aceasta dilema , dar ce ma deranjat cel mai mult la Dacia e problemele legate de rugina si vopsea...
T u d o r
Sorin, problemele de vopsea erau doar la o culoare anume, care a fost retrasa din fabricatie. De mult. smile.gif Cat despre rugina... pot doar sa-ti spun ca eu nu am vazut vreuna ruginita. Tu ai vazut? Ca de scris pot si eu sa-ti scriu ca am vazut o Albea tractata, dar asta nu inseamna ca era stricata, nu? Poate nu mai avea benzina. smile.gif
Sunt sigur, ca si tine, ca sunt mai multe Loganuri cu probleme decat Albee. Dar raportat la numarul total din fiecare, nu mai sunt asa de sigur ca balanta ar inclina inspre Albea. De aspect nu discutam, amandoua candideaza la titlul de "cel mai mare comprmis facut pentru utilitate in detrimentul aspectului" . biggrin.gif
T u d o r
Plus ca ar cam fi subiect de "versus"... Parca asta inseamna "vs". biggrin.gif
OaneA4
Nu stiu prea multe despre niciuna dintre cele doua masini dar ca aspect parerea mea ca Albea are un design mai placut, cat despre fiabilitate nu stiu mare lucru.
air_wolf
pe albeea ia 1.2 16V sau 1.4 16V. eu am palio si e beton masina (pentru banii ei). are garda la sol mare, nu atirna nimic sub ea, este facuta excelent pentru drumuri grele. am deja 124.000 in 2 ani si n-am avut probeme.
HalbaSus
Eu am mers cu un taximetrist (la firma aveau f multe loganuri noi) care se plangea ca deja la 5 colegi li s-au stricat casetele de directie pe la 30-40k km... acum nu stiu daca modul de exploatara in regim de taxi e de vina sau e un defect comun doar unui "lot"... dar spun si eu ce am auzit.
Sorin82761
Tudor eu ma gandeam la Logan inainte sa imi iau Albea , dar ce nu mi-a placut la Logan e ca la unii apare o chestie la altii nu ( cum iti e norocul ) , la Albea daca apare o problema e cam aceiasi la toti , si cel mai mult ma deranjat treaba cu Rugina , eu din ce am citit pe acolo am inteles ca toate culorile au fost cu probleme mai putin Gri Perla , si am vazut ca si la noul model 16 V se pastreaza culorile de care se plangeau pe forumul respectiv Rosu Toreador si Albastru... , nu ma intelege gresit mi-as dori si eu sa scoata dacia niste masini ok si fiabile ( ar fi urmatoarea masina care as lua-o ), nu spun ca Albea ar fi super masina ( nici pe departe ) , dar cred ca e peste Logan
Am prieten care are Logan Dci , si cand am luat-o a fost cu mine cu masina .... , a spus ca ii place mult mai mult din punct de vedere al ergonomiei , calitate a materialelor .
Deci cel mai bine e un drive test si sa isi fac o parere .
Si asa cum spuneai si Logan si Albea sunt niste masini de buget biggrin.gif , deci doamne ajuta si sa avem noroc de ele fara prea multe probleme bicycle.gif
florin55503
QUOTE(HalbaSus)
Eu am mers cu un taximetrist (la firma aveau f multe loganuri noi) care se plangea ca deja la 5 colegi li s-au stricat casetele de directie pe la 30-40k km... acum nu stiu daca modul de exploatara in regim de taxi e de vina sau e un defect comun doar unui "lot"... dar spun si eu ce am auzit.


sunt probleme la casetele de directie la loganurile de 1.4 fara servodirectie. e o problema destul de intalnita se pare (e un fapt si nu o poveste si se rezolva pe garantie fara probleme insa trebuie sa astepti ceva)

nici motorul de 1.4 FIRE parca nu e cine stie ce minune a tehnicii. tot 75 de cai scoate si nu poate concua cu 1.5 dci-ul la consum.

fiatul e mai placut la interior si cu o pozitie mai buna la condus, dar nu bate dci-ul la consum. cat despre fiabilitate e greu de zis. stiu doar o persoana care are albea (o doctirita conduce ff atent) de 2sau 3 ani si nu a avut absolut nici o problema
Sorin82761
Pai de motorul 1.4 fire din cate am auzit eu ar fi cel mai economic motor la aceasta cilindree , nu exceleaza ca performante si are 77 hp biggrin.gif
Cipp
Vezi tu, Mišule, asta-i boala noastra, a romanilor... Vrem o masina care sa nu consume mult, sa mearga 300.000 km fara sa schimbam nimic la ea, sa fie frumoasa si sa fie si ieftina! Ei afla draga colega ca o astfel de masina inca nu s-a inventat!
Daca te-ai oprit asupra Loganului si Albeei inseamna ca te-ai gandit (sper) ca sunt masini sub 10.000 de euro si fac parte din categoria autoturismelor reduse ca performante, cu design discutabil si cu posibile probleme tehnice after-sale. Mie discutiile astea infinite referitoare la faptul ca una-i mai buna si alta-i mai frumoasa sau ca aia consuma mai putin fata de aia care-i submotorizata mi se par extrem de subiectiva. Eu, impreuna cu Sorin si cu AirWolf o sa ne sustinem masinile noastre, ca d'aia le-am luat, considerandu-le bune, mai bune ca Loganul. Tudor si alti useri o sa-si sustina masina lor, ca d'aia si-au luat-o, considerand-o mai buna sau mai potrivita decat Albea.

In final TU esti cel care decizi. Trebuie sa nu mai pleci urechea la folclorul pietei si sa faci frumusel un drive-test cu fiecare masina si apoi sa te hotarasti. Degeaba iti spunem noi: Ia-o p'aia ca-i mai breaza cand pe tine poate sa te cucereasca alta masina. Si imi permit sa-ti dau o sugestie: n-ar fi rau sa te mai gandesti si la alte masini care intra in grila asta de preturi... Clio, Toyota Bigsmall biggrin.gif , etc. Doar iti iei o masina, merita sa studiezi piata. Si nu uita: poti sa iti iei o masina care sa te tina 150.000 km fara sa schimbi nimic si poti sa iti iei o masina care sa te chinuie de la prima mie de km. Alegerea iti apartine. Multa bafta!
Sorin82761
Corect Dana la banii astia mai intra : aveo , clio symbol , am vazut reclama la tv la Yaris ( nu stiu ce dotari sau motorizare ) , citroen C3 , Polo Happy , deci este de unde sa alegi , cel mai bine fa un drive test .. si intereseazate si cam la ce preturi sunt piesele de schimb pentru ele .. spor si numai bine
radu66490
cand o skoda fabia incepe de la 8990euro,pret ddp,nu stiu zau cum va puteti gandi la logan sau albeea?????????????
Sorin82761
Pai asa cand un Yaris e sub 10 000 E cum sa te gandesti la Fabia ???????? , cand Yaris a fost declarata cea mai Fiabila masina , are 5 stele la Ncap , e cea mai greu de furat la clasa ei.......
air_wolf
e simplu: eu gasesc skoda fabia o masina naspa. am o felicia in familie, am o octavie la servici, daca aveam fabie acasa turbam. e plictisitoare, motorul de 1.4 e naspa rau de tot, fata de felicia e inghesuita, nu e atit de stabila. si nu exista doar skoda sau vw pe lumea asta. wink.gif
T u d o r
Hai ca am dat-o iar in cearta. biggrin.gif Dana, frumos ai zis.

Vreau sa mai zic ceva in favoarea Loganului. biggrin.gif Retea de service mult mai bine raspandita si as indrazni sa zic si mai buna, cu exceptii.

In rest, Yaris este super, Fabia nici mie nu prea-mi place (la versiunile "populare" la pret), am condus-o si este cam prea rigida si motoarele subtirele (1.4 si 1.2 benzina).
_Constantin_
pai si daca vrei totusi o masina de familie in care poti sa pui 4 trollere de 61 cm si cateva plase cu mancare.. unde le pui in Yaris sau Fabia? pe scaunul din dreapta. Loganul nu are pretentii de Passat sau Avensis, e o masina foarte urata, foarte ieftina si foarte buna pt romania. Personal am vrut un Logan la un moment dat dar m-am razgandit din alte motive( nu de ordin tehnic).

Spatiu e destul de mare, comparabil cu clasa compacta, motoarele sunt ok, mai ales 1.6 de 90cp, finisajele nu provoaca greata si tinuta de drum e acceptabila pt o masina de familie care te duce si te aduce de la mare sau munte.

Daca vrei sportivitate... ia-ti un M5 sau golf GTI sau Impreza. O masina de nici 100 cp nu trebuie sa fie decat confortabila. Albea nu prea imi inspira mare incredere dat siglei( Fix It Again Tomorrow FIAT) italienii fiind recunoscuti pt fiabilitatea slaba.

NU exista , repet nu exista masina pana in 10.000 ddp care sa poata concura cu Loganul macar de aproape. In banii astia ai cd, ac, abs, airbaguri, motor diesel, metalizata, geamuri electrice, faruri ceata ... plus un alt mare avantaj... e facuta aici, piesele sunt facute aici deci ca pret si intretinere e imbatabila.

Eu zic sa iei logan, mai ales ca a aparut sau va aparea vers cu face-lift care e mult mult schimbata fata de cea actuala.
Sorin82761
Fix It Again Tomorrow FIAT , e bine daca ai da si ceva exemple .. poate din experienta personala , si legat de Logan da merita sa iei da cea mai ieftina varianta ( acolo nu are concurenta ) , dar mai sus ...de ce ca are CD? ( cum suna CD?) plasticele in masina cum sunt ? , caroseria nu mi se pare personal urata , dar calitatea vopselei , cum e tratata sa tina la rugina ....is multe treburi care fac diferenta fata de o masina poate ceva mai scumpa
Chiar as fi curios sa se faca o statistica intre pretul pieselor la Logan si la Albea?
Din cate am citit eu numa ieftine nu is piesele de Logan
air_wolf
de exemplu, la 124.000 ci am eu cu el in 2 ani, n-am bagat un leu in plus fata de revizii.
solenta a costat peste 100.000.000 in 4 ani in plus fata de revizii. skoda felicia in 6 ani a costat cam 30.000.000 in plus fata de revizii. am schimbat si amortizoarele la ea. octavia a costat vreo 40.000.000 in plus. si nu pun aici cauciucurile. astea sint masini cumparate noi, nu sh-uri. la sh-uri nu mai pun problemele ca n-au relevanta. fiatul are cei mai multi km, dublu fata de dacie si cu 3000 mai mult ca felicia.

deci, pina acum, la acelasi nr de km, fiat e cea mai fiabila, spune experianta mea.
ncristi
CODE
piesele sunt facute aici deci ca pret si intretinere e imbatabila
.


Piesele nu prea sunt facute aici...

Eu in afara de centurile de siguranta si faruri (nici de astea nu sunt f sigur) nu am vazut nimic pe care sa scrie ca ar fi facut aici. Pana si oglinizile retrovizoare sunt facute de magnetti marreli...

O gramada de piese de origine germana in schimb...instalatia electica - beru + siemens, ABS boh...

Logan este doar asamblata aici si nu are nici pe departe comonente "no name" cum se tot barfeste...
Sorin82761
Pai asa spuneam si eu ca piesele nu sunt ieftine , din cate stiu eu chiar scumpe pentru ca nu is facute de firma ...Urzica sau altceva , si mai is si piese de pe reno pe ea care numa ieftine nu is
mihai83654
Punct ochit punct lovit - Constantin si Dana, si multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sincer sa fiu eram 90% hotarat pt Logan, dar cred ca aveam de o incurajare pe langa cea a prietenei. biggrin.gif Mai am de asteptat o luna jumatate sa fac vechime 3 luni la noul loc de munca si imi voi achizitiona un Logan diesel full-option(e prima mea masina). Bafta multa si inca o data mersi la toti.
_Constantin_
Felicitari pt alegere si sa te bucuri de ea. Te asteptam cu impresii.
HalbaSus
QUOTE(mihai83654)
Punct ochit punct lovit - Constantin si Dana, si multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sincer sa fiu eram 90% hotarat pt Logan, dar cred ca aveam de o incurajare pe langa cea a prietenei. biggrin.gif Mai am de asteptat o luna jumatate sa fac vechime 3 luni la noul loc de munca si imi voi achizitiona un Logan diesel full-option(e prima mea masina). Bafta multa si inca o data mersi la toti.


De ce diesel ???
Fiind prima ta masina ma indoiesc ca o sa circuli peste 20.000 km/an ca sa renteze alegerea. Loganul 1.5 DCI are 65 de cp... indiferent cat de prudent si incet circuli 65 de cp sunt prea putini... o dacie 1310 pe injectie are demaraj mai bun decat acest logan.... dar chiar daca nu te intereseaza demarajul, diferenta de pret e de peste 1000 de euro, in plus la fiecare revizie vei plati mai mult pentru filtrul de motorina (mai scump decat cel pe benzina)... va trebui sa ai grija de turbina, altfel te va "parasi" in timp relativ scurt. Daca vrei neaparat consum mic... pune-ti GPL, da, pierzi garantia pe partea electrica a masinii (oricum probabil vei avea probleme cu cutia de directie sau alte parti ale masinii, daca vei avea, nu am auzit sa fie probleme cu sistemul electric) dar iesi la un consum mai bun decat cu dieselul. Daca la un diesel de peste 110 cp mai putem vorbi de "reprize mai bune in depasiri" si alte avantaje... la un diesel de 65 de cp... e greu sa vorbesti de asa ceva.

Asa ca sfatul meu e sa iei un logan 1.4 MPI cu dotari mai multe, sau cu GPL, sau de ce nu noul logan 1.6 16 v de 105 cp...
mihai83654
Stii de ce nu am vrut benzina? Pentru ca nu e izolata fonic cum trebuie, si de fiecare data cand mergeam cu Benzina de pe 1.4 imi aduceam aminte de berlina lu' tata din 98 care la peste 110 kmh incepea sa huruie. si am fost surprins sa vad ca cea diesel e mult mai bine izolata fonic. Si inca o chestie, tocmai pt ca o sa trec mai rar pe la peco, sper sa calatoresc cat mai mult, ca in definitiv asta e motivul pentru care imi iau masina, sa ma plimb, iar cand voi avea bani imi o sa imi iau si o masina, sport si o limuzina....s.a.m.d. dar deocamdata pt ca atat imi permit si vreau si sa ma plimb, aleg dieselul (as fi vrut initial o skoda tour ,dar iarasi problema cu banii).
Salutare tututor
clibin009
clb20180725
timberland outlet
ecco outlet
ralph lauren outlet online
adidas outlet store
valentino outlet
michael kors outlet online
canada goose outlet store
ralph lauren outlet online
nba jerseys wholesale
pandora jewelry outlet
yeezy boost 350
orioles jerseys
cheap oakley sunglasses
christian louboutin sale
abercrombie kids
christian louboutin shoes
louis vuitton outlet
nike tessen
mont blanc pen
pandora charms sale clearance
cheap air jordans
supreme shirts
polo ralph lauren outlet online
coach outlet online
cheap jordans
coach outlet online
jordans
michael kors outlet clearance
canada goose jackets
canada goose coats
ugg outlet online
fitflop sandals
nike sneakers
coach outlet online
coach factory outlet online
ralph lauren
polo outlet online
coach factory outlet online
birkenstock outlet store
canada goose
coach outlet online
birkenstock outlet
ugg boots outlet
coach factory outlet online
ecco outlet
moncler jackets
nike shox shoes
kobe shoes
ysl handbags
ralph lauren uk
air max shoes
kate spade outlet
pandora outlet
air jordan shoes
angels jerseys
nike outlet
canada goose jacket
oakey sunglasses outlet
air max axis
oakey sunglasses outlet store
ugg outlet store
swarovski outlet
asics outlet
kate spade handbags
michael kors outlet clearance
birkenstock shoes outlet
air force 1
cheap jordan shoes
pandora charms sale clearance
pandora charms
coach outlet online
jimmy choo shoes
lebron james shoes
durant shoes
air jordan retro
tory burch handbags
moncler coats
kobe shoes
adidas yeezy
coach outlet canada
uggs outlet
new balance outlet
pandora charms
adidas nmd r1
adidas outlet store
jordan shoes for sale
adidas nmd r1
kate spade outlet online
discount oakley sunglasses
adidas yeezy boost
oakley sunglasses wholesale
mlb jerseys cheap
moncler sale
pg 2 shoes
nike air max 97
converse outlet
ralph lauren outlet
lacoste polo shirts
pandora charms outlet
air max outlet
asics outlet store
nike outlet store
mulberry uk
kate spade handbags
air max 1
timberland boots outlet
oakley sunglasses outlet
yeezy shoes
coach outlet online
moncler outlet online
nfl jerseys
christian louboutin sale
kate spade handbags
louis vuitton handbags
ugg outlet store
birkenstock outlet online
tiffany and co jewelry
kate spade outlet
ray ban sunglasses outlet
ralph lauren outlet online
kate spade purses
adidas superstars
michael kors outlet online
ugg boots
kate spade outlet online
adidas yeezy shoes
nike shoes
cheap jordans for sale
michael kors outlet store
coach outlet online
nike air max 2018
adidas shoes
salvatore ferragamo outlet
fred perry outlet
ralph lauren uk
converse all star
pandora rings
fitflop uk
adidas outlet online
coach factory outlet online
prada shoes
coach factory outlet
christian louboutin shoes
nike shoes outlet
kate spade handbags
cheap ray ban sunglasses
moncler coats
pandora jewelry outlet
coach factory outlet
dr martens boots
ugg outlet store
ralph lauren sale clearance uk
mulberry outlet uk
coach outlet store online
pandora charms
birkenstock sale
adidas superstar shoes
nike zoom
coach factory outlet online
uggs outlet
cheap oakley sunglasses
nike air presto
cheap jordans
nike dunks
supreme uk
pandora jewelry
nike outlet store online
ralph lauren
coach factorty outlet online
dr martens
rolex replica watches
polo ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys wholesale
nike air max 90
fitflops sale clearance
pandora jewelry outlet
nike cortez classic
air max 95
canada goose
air max 270
coach factory outlet online
reebok outlet
pandora jewelry store
michael kors bags
ray ban sunglasses discount
louis vuitton outlet store
michael kors outlet clearance
nike cortez classic
air more uptempo
nike outlet store
pandora charms outlet
cheap jordans free shipping
basketball shoes
fake rolex
toms outlet store
converse shoes
coach factory outlet online
yeezy shoes
pandora charms sale
louboutin outlet
louis vuitton outlet online
nike running shoes
polo ralph lauren outlet
longchamp outlet
yeezy boost 350
blue jays jerseys
dr martens boots
skechers outlet
timberland outlet
nike air max 2019
ray ban sunglasses outlet
pandora jewelry
michael kors
braves jerseys
timberland boots
mont blanc pens
jordan shoes
kate spade outlet online
coach outlet store
jimmy choo outlet
swarovski crystal
timberland shoes
supra for sale
columbia outlet
indians jerseys
ralph lauren outlet online
michael kors outlet online
cheap air jordans
hermens
ugg boots
pandora sale clearance
nike outlet online
columbia shoes
yeezy shoes
louis vuitton factory outlet
adidas shoes
mariners jerseys
ray bans
diamondbacks jerseys
michael kors outlet
dansko shoes
tory burch outlet online
kate spade outlet online
coach factory outlet
ray ban glasses
timberland outlet
rolex replica watches
tiffany and co outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
kyrie 4
mlb jerseys wholesale
vans outlet store
ronaldo jerseys
nike huarache shoes
salomon outlet
adidas originals
ralph lauren uk
coach factorty outlet store
polo ralph lauren outlet
canada goose sale
michael kors handbags
air foamposite
cheap ray ban sunglasses
harden vol 1
twins jerseys
ugg canada
coach outlet store online
cheap jordan shoes
birkenstock sandals
puma outlet
retro 11
moncler
moncler sale
hermes bags
canada goose outlet
coach outlet store
new balance outlet store
louboutin outlet
coach factory outlet
astros jerseys
ysl outlet
pandora charms outlet
mbt
marlins jerseys
nike sneakers
yeezy boost 350
coach outlet online
kate spade outlet online
kate spade purses
coach outlet store online
philipp plein outlet
adidas yeezy boost 350
pandora charms
polo ralph lauren outlet
supreme clothing
ecco outlet
city royals jerseys
coach factory outlet
michael kors outlet store
padres jerseys
birkenstock outlet store
adidas sneakers
cartier watches
kate spade outlet
air max
air max
nike zoom shoes
birkenstock shoes
cheap jordan shoes
nfl jerseys
burberry outlet store
hermes bags
michael kors outlet clearance
pandora charms outlet
rockies jerseys
adidas nmd r1
pandora jewelry
canada goose parka
nike outlet online
kate spade handbags
ecco shoes
pandora outlet store
coach outlet store online clearance
canada goose jackets
canada goose coats
hermes bag
rolex replica watches for sale
pirates jerseys
jordan shoes
adidas yeezy boost
uggs outlet
adidas ultra boost
cheap air max
cheap oakley sunglasses
ugg boots sale
red bottoms
coach outlet store online
tory burch outlet online
coach outlet online
pandora jewelry
coach factory outlet
coach outlet store online
adidas outlet online
yeezy boost
polo ralph lauren outlet
supreme shirts
toms outlet online
mlb jerseys cheap
cheap ray ban sunglasses
nike outlet
salvatore ferragamo shoes
michael kors outlet online
fitflops sale
mulberry handbags
michael kors outlet
nike shoes
adidas store
coach factorty outlet store
supra for sale
devil rays jerseys
adidas campus shoes
air jordans
salvatore ferragamo outlet
ecco shoes for women
adidas outlet online
canada goose jackets
white sox jerseys
tiffany outlet
air more money
pandora charms outlet
birkin handbags
ferragamo shoes
rangers jersey
mulberry
coach factory outlet
pandora charms sale clearance
moncler jacket
hermes outlet
oakley sunglasses outlet
cheap jordan shoes
epic react flyknit
fitflops sale
timberland shoes
christian louboutin shoes
cheap nike shoes
longchamp outlet
ferragamo outlet
kate spade bags
coach factory outlet online
fred perry polo shirts
michael kors
fitflops sale
fitflop shoes
ralph lauren sale
discount oakley sunglasses
coach outlet online
athletics jerseys
canada goose jackets
mets jerseys
moncler outlet online
canada goose jackets
ralph lauren outlet online
pandora canada
coach outlet online
polo ralph lauren outlet online
ralph lauren sale
vans outlet
coach outlet online
coach factory outlet online
underarmour outlet
pandora charms sale
nike free 5.0
michael kors outlet online
nike react shoes
jimmy choo
red bottom heels
nmd adidas
coach factory outlet online
red bottom
discount oakley sunglasses
salvatore ferragamo
coach outlet store online
ugg boots
timberland shoes
birkenstock uk
cheap air jordans
michael kors outlet store
tory burch outlet store
air max shoes
cheap jordan shoes
coach outlet online
canada goose sale
adidas nmd runner
canada goose
longchamp outlet online
pandora charms sale
coach outlet
toms shoes
ralph lauren sale clearance uk
cheap jordan shoes
coach outlet
michael kors outlet store
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
louboutin shoes
ralph lauren uk
pandora jewelry
kate spade handbag
christian louboutin shoes
louis vuitton factory outlet
canada goose jackets
kate spade outlet online
mlb jerseys
adidas stan smith
pandora outlet
nike air max 97
ugg sale
louboutin shoes
coach outlet online
louis vuitton outlet online
adidas outlet
nba jerseys cheap
salvatore ferragamo shoes
cheap jordan shoes
nike outlet store
fitflops sale clearance
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet online
philipp plein
cheap ray ban sunglasses
prada outlet online
ugg shoes
louis vuitton outlet
coach factory outlet online
nike air max 2018
coach outlet online
nike air max zero
coach factory outlet online
kate spade outlet store
michael kors handbags
yeezy shoes
air max 90
kate spade bags
nike huarache shoes
fitflops uk
ugg outlet
ugg outlet online
air max 87
dodgers jerseys
michael kors canada
kate spade outlet online
michael kors outlet store
brewers jerseys
pandora charms outlet
adidas yeezy
longchamp
gucci outlet online
coach factorty outlet online
michael kors outlet online
nike free 3.0
fitflop sandals
michael kors outlet store
reds jerseys
coach outlet online
birkenstock outlet
hermes handbags
fendi handbags
polo ralph lauren outlet online
clb20180725
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.