Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Halba nu-i ca sticla
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2
f1anatic
pentru ca e de fapt un pahar mai mare

Halba dude,

Facem o afacere ? Eu cumpar 2 gipane si le trimit in RO. Cu 50,000 am rezolvat si cumparatul si transportul. Tu le vinzi cu bani cinstiti 30,000 de Euro bucata. Sau dolari. Facem jumi-juma.

Don"t ask me de ce e atit de ieftin. Nu sint interesat sa cumpar un Jeep momentan. Pot specula pt. ca nu se vind, consum mare, pret la benzina ridicat, calitativ inferioare, depreciere a valorii foarte mare, eventual poate ca au fost rulate.

Atita pot spune...Halba nu-i ca Sticla. Iar la anu" cind vin in RO daca nu iesi cu berea la interval - ai pus-o !
f1anatic
pret
f1anatic
model
f1anatic
pret
f1anatic
model

Salutari si numai bere rece !

Pozele sint facute la Lynch Chrysler and Jeep - azi Marti 26 Septembrie 2006 la ora 10:20 AM
f1anatic
Pozele cu LUFTURILE va costa. Tarif 1 sticla Becks Dark per cm de luft.
HalbaSus
1. Avem taxe vamale de 30%, deci cele doua djipane de 50.000$ ajung sa fie 65.000 dolari adica 51272 euro. Mai trebuie si omologate, inmatriculate... sa zicem ca din 53.000 iesim... acum daca as reusi sa le vand la 30.000 euro ar fi tare, dar dupa cum ziceai si tu va fi cam greu... asa ca in cel mai bun caz ne alegem cu 7000 de euro... in cel mai rau caz mai aducem bani de-acasa biggrin.gif

Oricum am inteles de mult ca in US masinile sunt mult mai ieftine... e destul de trist dar incerc sa ma consolez cu gandul ca in europa berea de calitate e mult mai ieftina tongue.gif (in plus, bere cumpar aproape zilnic, masini doar odata la cativa ani biggrin.gif)

2. Halba nu-i ca sticla... asta-i clar... dar mie imi place si la halba si la sticla. In schimb nu suport berea la cutie sau (mai rau) la PET (adica sticla de plastic) :puke: . Mai nou e si o reclama idioata la televizor cu "berea la cutie e mai de gasca"... ei bine, aflati ca NU E... e doar mai naspa tongue.gif... nu stiu ce legatura asta cu djipurile dar de mult vroiam sa o spun biggrin.gif

3. Ce cauta asta in versus ? Va fi mutat in Off-topic... eventual punem un link si in topicul cu subaru vs restul industriei.
f1anatic
QUOTE(HalbaSus)
Oricum am inteles de mult ca in US masinile sunt mult mai ieftine... e destul de trist dar incerc sa ma consolez cu gandul ca in europa berea de calitate e mult mai ieftina tongue.gif (in plus, bere cumpar aproape zilnic, masini doar odata la cativa ani biggrin.gif).


Asta echilibreaza lucrurile inegal in favoarea Europei blink.gif

Mie imi place berea la cutie blush.gif

Acum 2 ani la Indy (adica Iunie 2005) cind a fost fiasco ala cu Michelin...toti cocalarii si betivanii riiosi au inceput sa arunce cu bere pe circuit. Noroc ca nu se vinde la sticla (s-ar sparge si ar taia lumea). Oricum fiind mai grea...o arunci mai departe. pe cind cutia de bere ca sa o arunci departe trebuie sa fie plina...si nu te prea induri sa arunci si continutul :-) Daca e goala...zboara 5 metri.
HalbaSus
QUOTE
Acum 2 ani la Indy (adica Iunie 2005)


Vezi ca nu-i buna berea la cutie... te face sa crezi ca din iunie 2005 au trecut 2 ani biggrin.gif

Eu cand ma gandesc la bere nu ma gandesc ca vreau sa arunc (cu continutul sau cu ambalajul) dupa cineva sau dupa ceva... eu pur si simplu vreau sa o beau... recunosc ca imi place sa beau berea din sticla... daca o beau din cutie ma enerveaza senzatie de "metalic" pe care o am cand imi pun gura pe cutie... daca o beau turnata in pahar e cat de cat ok. In plus sticla pastreaza mai bine temperatura berii, e mai ergonomica si berea e mai ieftina... Oricum, in lipsa de altceva e buna si berea la cutie... in excursii mai ales cand nu ai chef sa cari tone de sticla inutila.
OaneA4
QUOTE(HalbaSus)
Vezi ca nu-i buna berea la cutie... te face sa crezi ca din iunie 2005 au trecut 2 ani biggrin.gif



Esti tare. Ai fost pe faza smile.gif)
Daca jeep-ul e atat zi-mi si mie cat e un Crysler m300 sau c300
guerilla
man, dar un wrangler unlimited rubicon cat e pe la matale p-acolo? blush.gif
nu e si din astea la oferta?

pentru halba, mr si restu amicilor care se stiu - GURA!! laugh.gif
f1anatic
QUOTE(guerilla)
man, dar un wrangler unlimited rubicon cat e pe la matale p-acolo? blush.gif
nu e si din astea la oferta?

pentru halba, mr si restu amicilor care se stiu - GURA!! laugh.gif


Chiar vrei sa ma uit ? Asa-i ca sint preturi imbecile ? Acum citiva ani nu as fi visat sa imi pot permite un Jeep. Acum e mai ieftin ca Subaru meu. Damn...Tribeca chiar e premium pe linga Jeep blush.gif

Cind ma gindeam la ani, Bere, ma gindeam la 2 sezoane de F1 ca si asta e cam gata.
guerilla
pe bune, arunca un ochi daca iti este in drum. blush.gif

beer.gif
f1anatic
QUOTE(OaneA4)
QUOTE(HalbaSus)
Vezi ca nu-i buna berea la cutie... te face sa crezi ca din iunie 2005 au trecut 2 ani biggrin.gif



Esti tare. Ai fost pe faza smile.gif)
Daca jeep-ul e atat zi-mi si mie cat e un Crysler m300 sau c300


Hai bre ca nu am dat cu Photoshopu' in pretul ala.

Oricum...e mai mic decit crezi tu !
f1anatic
QUOTE(guerilla)
pe bune, arunca un ochi daca iti este in drum. blush.gif

beer.gif


Vezi ca au scos unul cu 4 usi...dar tot soft top ! Ala are mult cargo space.
guerilla
pai de ala ziceam biggrin.gif
pe ala l-au botezat Wrangler Unlimited
si pe mine ma interesa versiunea Rubicon.
mike.omega
@Guerilla: ti-as zice fo 2 cu Jeepu ala insa ar trebui sa ma banez singur smile.gif Dar o sa vezi tu pe pielea ta biggrin.gif

Pe mine ma "arde" altceva, masini.ro/forum ce castiga din toata afacerea asta? in afara de experienta tongue.gif
air_wolf
QUOTE(guerilla)
man, dar un wrangler unlimited rubicon cat e pe la matale p-acolo? blush.gif
nu e si din astea la oferta?

pentru halba, mr si restu amicilor care se stiu - GURA!! laugh.gif


te dai la delicateturi din astea... of of... dana 44 fata/spate... of of... cu tot cu blocante... totul HD din fabrica... oooooffff... :cheers: nu m-am putut abtine...
f1anatic
QUOTE(mike.omega)
Pe mine ma "arde" altceva, masini.ro/forum ce castiga din toata afacerea asta? in afara de experienta tongue.gif


Ce-oi vrea un Giip gratis ?
mike.omega
Nu stiu, mai vedem smile.gif
Prefer Land Rover, dar asta-i alta poveste :angel:
guerilla
QUOTE(air_wolf)
te dai la delicateturi din astea... of of... dana 44 fata/spate... of of... cu tot cu blocante... totul HD din fabrica... oooooffff... :cheers: nu m-am putut abtine...


uite mike, om care stie ce va ziceam si eu biggrin.gif
si tu, cumpara LR si cand ai probleme sa nu ne zici, ca altfel radem de tine laugh.gif
HalbaSus
Mi se pare mie sau rubiconul e primul wrangler cu adevarat urat din istorie... si asta fiindca are 4 usi.
air_wolf
nu, rubiconul nu are 4 usi. din fericire biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
pe ala l-au botezat Wrangler Unlimited
si pe mine ma interesa versiunea Rubicon.


Deci e vorba de rubiconul cu 4 usi... ala urat de tot...
air_wolf
halba, lasa berea!!! biggrin.gif biggrin.gif :cheers: rubiconul nu are 4 usi biggrin.gif
T u d o r
air_wolf, te intreb o chestie, sunt putin nelamurit. smile.gif Vad ca esti cam singurul care stie din teren ce poate un off-roader. Spune-mi, care este cel mai bun tot-teren dupa parerea ta? Ma refer la aptitudinile de catarator, desigur.
HalbaSus
air_wolf: hai pariu pe o lada de Ursus rosu ca Jeep Wrangler Rubicon vine si in varianta cu 2 usi si in varianta cu 4 usi.
guerilla
rubicon este versiune de echipare smile.gif
si e valabila atat pt 2 cat si pt 4 usi. dar, doar ca denumire, caracteristicile fiind putin diferite la cele doua versiune (2 vs 4 usi)
air_wolf
Halba, tin pariul biggrin.gif :cheers: oricum tot cu tine o beau biggrin.gif

@Tudor: sint mai multe. cel mai si cel mai bun e Wranglerul, pentru ca poate fi customizat pina la cel mai mic detaliu. apoi vin toyotele landcruiser scurte si apoi G-ul, GR-ul scurt. de ce e wranglerul cel mai bun? pentru ca poti pune punti DANA 44,60,70, poti pune ambreiaj centerforce, bodylift de care vrei, cardane si cruci custom din superaliaje, practic ai cele mai bune componente ca sa-ti faci masina. astea oricum le poti pune pe orice masina daca ai vointa biggrin.gif rapoarte de 5.13 in diferentiale, 4:1 in reductor de trage ca la balamuc!!!!
am mers cu wrangler care urca intr-a I-a fara sa apese acceleratia pante de 15-20gr.
oricum, o masina custom made e mult mai buna ca una stock iar una stock cu M/T e mult mai buna ca una cu A/T-uri.
guerilla
air_wolf cred ca tre sa scoti berea si sa-l chemi pe halba sa o beti impreuna.



air_wolf
:cheers: halba, hai noroc si sa zici unde ne vedem. guerilla invited! biggrin.gif n-am vazut la modelul 2007, eu m-am uitat doar la 2006. biggrin.gif beer.gif
HalbaSus
S-ar putea sa am treaba prin bucuresti peste vre-o 2 saptamani... daca e sa fie vorbim din timp si mergem sa consumam lada aia de bere (impreuna cu guerilla bineinteles biggrin.gif)
air_wolf
biggrin.gif se face biggrin.gif
guerilla
bagati un mesaj cand si cum smile.gif
Mariustom
Când stabiliți locul și ora, să scrieți aici mesajul, ca să vină și gaborii peste voi la plecare biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
air_wolf
blink.gif lasa ca te luam si pe tine si iesi tu primul (banuiesc ca stii bancul) biggrin.gif biggrin.gif
guerilla
e mai greu sa vina pe unde poate sa ajunga masina lui air_wolf. daca o pune pe roate laugh.gif
Mariustom
Da, îl știu, doar că eu plec cu taxiul biggrin.gif
air_wolf
eh, sa vad eu toyota mea ca merge si mai bem odata biggrin.gif dar de data asta la iesire! biggrin.gif
eddie
Daca e la halba,vin si eu (am sofer ! biggrin.gif )
Ne descurcam noi,nu vom avea probleme cu nimeni,ca doar avem pretentii !
Pana la urma daca va avea loc intalnirea,propun sa mutam topicul mai sus,la ,,Intalniri forumisti'' atunci cand hotarati o data ! :wave:

P.S. Procedam ca in bancul asta :

,,Un politist da tarcoale unui bar unde se cam consuma mult alcool in scopul de a prinde cativa soferi piliti. Un client al barului se impiedica la intrare si incepe sa isi cauta cheile cam vreo cinci minute asa. Dupa ce le-a gasit, se taraste si le incearca la vreo patru, cinci masini pana ce a gasit-o pe a lui. Pana ce a ajuns in masina toti ceilalti s-au carat. Politistul il vede si il asteapta bucuros sa iasa in strada. Evident il opreste pe sofer, ii pune fiola si stupoare 0,0 alcool. Politistul complet buimac. Soferul in schimb ii spune:
- In seara asta eu am fost momeala.''
HalbaSus
Azi imi vine PDA-ul cu GPS... odata-l setez in directia bucurestiului... si sa am norocu' sa ma delege firma in ceva proces din bucuresti si am demarat biggrin.gif Ar fi unul prin 20 octombrie... eu teoretic n-am nici o treaba, dar poate reusesc sa o pun de o deplasare wink.gif
f1anatic
QUOTE(air_wolf)
am mers cu wrangler care urca intr-a I-a fara sa apese acceleratia pante de 15-20gr.


Deci ai precizat si tu ca tine de cutia de viteza si rapoartele treptelor. Si apoi...care-i vraja - tensionezi cablul de la acceleratie (throtttle body) ceva mai tare de sta mai turata la relanti. Care-i vraja ?

Pacat ca la cit de pasionat esti de off-roading tot incurci awd cu 4wd. Cu ceva bere...diferentele se anuleaza. Halba...spune tu ca tu cunosti problema blush.gif
HalbaSus
QUOTE
Pacat ca la cit de pasionat esti de off-roading tot incurci awd cu 4wd. Cu ceva bere...diferentele se anuleaza. Halba...spune tu ca tu cunosti problema


Eu cred ca tractiunea e de 3 feluri: pe puntea fata, pe puntea spate sau pe ambele punti. Nu ma mai incurcati cu awd si 4wd ca ma enervez biggrin.gif
guerilla
ai uitat tractiunea in patru labe cand te inhami de unu singur la o lada de bere laugh.gif
f1anatic
QUOTE(guerilla)
ai uitat tractiunea in patru labe cand te inhami de unu singur la o lada de bere laugh.gif


Pai poti avansa si la stagiul de "senila" daca chiar insisti cu lada. 4AD (4 appendages drive) inca e iute.
air_wolf
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(air_wolf)

am mers cu wrangler care urca intr-a I-a fara sa apese acceleratia pante de 15-20gr.


Deci ai precizat si tu ca tine de cutia de viteza si rapoartele treptelor. Si apoi...care-i vraja - tensionezi cablul de la acceleratie (throtttle body) ceva mai tare de sta mai turata la relanti. Care-i vraja ?

Pacat ca la cit de pasionat esti de off-roading tot incurci awd cu 4wd. Cu ceva bere...diferentele se anuleaza. Halba...spune tu ca tu cunosti problema blush.gif


tine de ambreiaj. motorul si cutia de la el sunt stock! e cel din poza. si n-a tensionat omul nimic, eram linga el. wink.gif
nu incurc nimic, 4wd si awd sint doar termeni de marketing si atit. cel putin pentru mine. altfel avem transmisie integrala permanenta sau nepermanenta wink.gif hai sa bem beer.gif
HalbaSus
QUOTE(guerilla)
ai uitat tractiunea in patru labe cand te inhami de unu singur la o lada de bere laugh.gif


Banuiesc ca nu te-ai referit la cele 4 labe din banc: una dimineata, doua la pranz si una seara tongue.gif biggrin.gif
Hai ca am dat-o in off-topic rau de tot... noroc ca nu prea exista un topic de care sa ne legam biggrin.gif
T u d o r
Air_wolf, omule, eu mi-am cautat-o... tongue.gif Mi-ai facut capul calendar, eu, ca si Halba, stiu doar 3 tipuri de transmisie...
Oricum, am inteles ceva, si anume ca pentru offroad, Wranglerul custom-made este za best.
Dar stock? blink.gif
air_wolf
biggrin.gif scuze. n-am vrut. parerea mea este ca o masina stock e greu de departajat. depinde cit de "stock" este biggrin.gif sint unele care vin din fabrica echipate cu blocante si alea sint imbatabile. toyotele vechi veneau echipate HD si fac 500K-600K pina sa schimbi ceva la ele...
daca ar fi sa-mi iau un 4x4 nou, mi-as lua suzuki jimny sau wrangler. (a, si din preferintele anterioare am uitat, spre rusinea mea, suzukiul samurai - care e o masina excelenta pentru off-road). daca ar fi sa-mi iau la second: toyota, wrangler, samurake, NIVA blink.gif - da, e buna in teren, e usor de intretinut si relativ usor de modificat.

oricum tine mult si de atractia fata de o anumita marca (eu am o pasiune pentru toyote, dezvoltata de mult timp). altii o au cu landul, altii cu wrangleru, cu niva si tot asa... si sintem destul de atasati de masini, mai ales ca de cele mai multe ori se transforma sub miinile noastre.

sincer, masinile noi, desi foarte frumoase si confortabile, nu mai au caracteristici de off-roader. sint citeva exceptii dar putine.

iar ti-am facut capul calendar biggrin.gif
T u d o r
Nu, ca acum am priceput. smile.gif Daca nu m-ai mai luat cu denumiri de fieroange...
Auzisem si eu de Niva, dar motorul face fata? Si btw, Aro cum e? IMS? Era pe vremuri o legenda legata de IMS, cum ca te poti urca cu el pe perete, e adevarata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.