Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Punto Classico. Face banul?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Istvan88135
in calitate de novice, in primul rand salutare la toti.

in al doilea rand, in calitate de om care vrea sa-si cumpere o masina, iata intrebarile mele spre comunitate:

1. Este Fiat Punto Classico bun pentru a merge cu ea pe drumuri de tara?
(Inteleg ca se poate monta optional un pack de drumuri rele - a incercat cineva? e bun intr-adevar?)

2. Unde se situeaza piesele de schimb pentru Fiat ca si pret, in partea mai scumpa sau mai ieftina a pietei?

3. Cat de interschimbabile sunt piesele intre diferitele tipuri de Fiat? (pentru situatia probabila ca nu o sa gasesc o piesa imediat ce am nevoie de ea)

4. Care sunt punctele prin traditie slabe ale Fiat-ului? In ce masura acestea sunt prezente si in FPC? (am citit ca motorul diesel ar fi foarte bun, a si castigat premii in 2005... dar mecanica? tabla?)

Mersi anticipat pentru raspunsuri. Am nevoie de ele pentru ca vreau sa cumpar o masina care
1. sa consume foarte putin
2. sa reziste pe drumuri de tara
3. sa aiba service decent
4. sa aiba piese accesibile

Am citit mai tot ce am prins pe forum despre FPC, dar am nevoie de mai multe informatii.

spor la toate,

i

(per moment hoheresc un Peugeot 205, 1.4 benzina. Masina martir, tot respectul pentru ea. )
Sorin82761
Salut Istvan , pai ca fost posesor de Punto 1 as putea sa iti dau cateva detalii , referitor la piese ..Punto e considerata masina straina cu cele mai ieftine piese , atata timp cat nu le iei de le Fiat , eu pe fiatul meu am schimbat discx de ambreaj , placa presiune au fost 800 000 lei ( noi ) , am schimbat 4 bucsi spate 120 000 lei bucata ( noi ) , in 100 000 km asta a fost tot ce am schimbat pe ea , plus golit rezervor schimbat pompa de benzina ( calitatea benzinei ) blush.gif , de Tabla as putea sa iti spun ca Punto 1 avea 6 ani la rugina , eu am vandut-o la 9 ani juma si nu aveam punct de rugina , Punto 2 are cred 8 ani , am mai inteles de pe forumuri ca ar fi probleme cu servodirectia dupa 100 000 km dar nu stiu sigur
Istvan88135
Salutare Sorin,

mercik de raspuns.

Din ce spui tu Punto apare chiar ok.
Intreb totusi:

1. pe ce drumuri umblai tu cu ea?
2. cat iti consuma? (inteleg ca a ta era pe benzina, iar io vreau sa iau diesel. dar asa, ca fapt divers...
3. cat de greu/usor gaseai service care sa se priceapa la masina?
4. (daca nu e o intrebare prea coprofaga smile.gif ) ai putea mentiona ceva concret care NU ti-a placut la Punto?

mercik anticipat,

i
Sorin82761
Salut pai uite eu aveam pe cineva la service la willi care se ocupa de masina ., am dus-o doar acolo , tinand cont ca eram incepator am luat cam tot ce o fost groapa in Cluj ( bucsile ) , piese gaseam foarte ieftine pe Calea Turzii este un magazin peste drum de OMV , ca si consum tinand cont ca eram incepator si imi placea sa o calc ( eram mai tanar ) in oras scoteam si consum de 13 ( asta insemnand ca mergeam si in 7000 , 6000 de ture , daca mergeam frumos imi lua 8 in oras , afara cam 5 ), cand am vandut-o se auzea si ceva scartait pe la ceva plastic prin spate , acuma am fost majoritatea timpului prin oras cu ea dar si pe drumuri proaste
Ce nu mi-a placut erau farurile ...se vedea foarte prost ( mi-am pus becuri de 90 -100 si parca era mai bine) , am inteles ca vrei disel , eu stiu ca in momentul de fata motorul de 1.3 multijet e considerat cel mai bun motor la clasa sa , se spune ca 250 000 km nu e problema cu el , ce problema am mai avut cu el ... a fost butonul de la geamul electric al soferului nu mai functiona , daca il scoteam si apasam cu mana mergea , in rest credema am fost foarte multumit de ea ..de aia am ales tot Fiat , cu toate ca as fi vrut un Grande Punto .. , dar banii... , mi-a placut foarte mult spatiul interior... era mult mai mare ca alte masini din clase superioare ce sa iti spun depinde si cum o sa mergi cu ea dar eu spun ca poate bucsile se duc mai repede pe drumurile noastre.. , de ex in 100 000 cat a avut punto meu nu am schimbat nici un telescop
Ionut45405
Pt drumuri de tara ia-ti Lada Niva !
Istvan88135
Salutare Sorin,

mercik de raspuns.

Incet cercul se restrange. Cei doi finalisti ar fi Fiat Punto (diesel) si Skoda Fabia (diesel)

Ceea ce nu-mi place la Skoda este ca mi se pare ca ar consuma cam mult.

Ceea ce nu-mi place la Fiat este ca exista o mitologie urbana negativa in legatura cu ea (ca nu ar fi rezistenta, ca piesele ar fi scumpe). Ma intreb (si va intreb) in ce masura acestea ar putea fi generate la o scara atat de larga, daca nu ar fi adevarate.

Avand in vedere faptul ca eu fac aprox 50km pe zi, din care 80% in oras, parca as inclina spre Fiat.

Intreb asadar: daca ar fi sa alegeti intre Fiat Punto si Skoda Fabia, ce ati alege?
Sorin82761
Pai eu pot sa iti spun de Punto ca treaba cu piesele e legenda nu sunt scumpe , poti sa te interesezi ( sunt scumpe daca le cumperi de la magazinul Fiat ) , din cate stiu eu la Fabia piesele sunt scumpe .
Uite pot sa iti spun despre o discutie avuta cu un roman plecat in Germania de foarte multi ani si lucreaza la Mercedes ... si l-am intrebat cum sunt privite masinile Fiat la ei daca e ca aici ca is proaste si nefiabile .
El mi-a spus ca in Germania Fiatul tine 15 ani fara probleme , iar Mercedesul 20 ... dar acolo nimeni nu tine atat o masina , si atunci trebuie raportata fiabilitatea la drumurile noastre , deci la Fiat probabil ca o sa se duca mai repede bucsile si o sa scartaie ceva plasticuri , dar atat ca motoare disel Fiat , Alfa ...sunt considerate cele mai bune la cilindreea lor ( ceea ce spun aici am vazut in emisiuni tv , presa , in revista auto-motor-sport care pana la urma e o revista cam nemteasca ), am avut prieten care a avut o Fabia ( mie mi sa parut inchegata masina , si ca interior bine realizata ) avea motorul de 1.4 benzina , masina consuma mult si era si cam puturoasa ( motorul de 1.4 e prea mic pentru caroseria aia )
Oricum tu spuneai ca vei merge pe drumuri proaste .... nu stiu daca punto sau fabia sunt cele mai potrivite , eventual daca vrei uitate la un Fiat Panda 4*4, eu spun ca ar fi mai potrivita
http://www.youtube.com/watch?v=hBK6tZyWSFw , uite aici un film cu Panda 4*4
Cipp
Vezi ca adevarata problema nu e fabia-punto. Adevarata problema o reprezinta calitatea indoielnica a motorinei romanesti!
Horia68802
Eu am un Punto Clasico de aproape 6 luni si am cu el 7500 km.Nu stiu ce sa-ti zic la nivel de pret pt piese, dar e peste fabia, dupa mine.In afara de consumul urban peste ce da producatorul (catre 9), n-am ce-i reprosa.Dar si la capitolul asta e de discutat.Circulatia prin Bucuresti e mai mult stationare.Am reusit sa scot si 3km/h prin centru, la ore de oarecum-varf.La drum ia cam 5-5,2, dar si sub 5 daca nu treci de 2800 de ture.Dieselul e mult mai economic pe toate partile, plus ca e si ceva mai sprinten.Vorbesc aici de 1,3 multijet si 1.2 8valve, adica ce gasesti acum de nou.[color=darkblue][/color]
r4mp
diesel > benzinara doar la reprize.. gen 50 - 80 sa zicem.. asta din cauza cuplului.. in fine sa nu ne batem capul cu versusul acesta. pachetul drumuri grele la skoda stiam ca , consta in suspensie putin mai inalta si scut metalic pt motor ( asta pe octavia 1 ) asa ca sa nu te astepti la cine stie ce calitati extra inafara drumurilor pe asfalt. cat despre piese la fiat.. da, sunt f scumpe la reprezentanta ( si am patit-o pe pielea mea din pacate ). revenind la punto.. intamplarea face ca eu imi beam cafeaua zilnic in acelasi fast food cu niste angajati de la coca cola.. toti cu fiaturi punto.. si involuntar auzeam discutiile lor.. iar despre masini, mai mult de " trebuie sa o duc la revizie, desi parca nu ar avea nevoie " nu am auzit sincer.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.