Help - Search - Members - Calendar
Full Version: logan 1.6 90 cp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Adrian
salutare,

cand am vizitat site-ul dacia, am observat ca la sectiunea date tehnice, la loganul de 1.6 este o greseala. ei spun ca ar avea 90 cp dar cand am inmultit kw cu 1.36 mi-a dat doar 87 cp. sa fie o greseala intentionata? va rog verificati si voi. celelalte loganuri par sa aiba kw si cp afisati corect.
eddie
Daca te uiti pe www.carfolio.com,vei vedea ca toate modelele de Logan au cativa caluti diferenta fata de ceea ce stim noi,ala diesel chiar cu 5 C.P. ! Nu cred ca este intamplatoare eroarea.
La modelele Renault au fost mai de bun simt francezii,cand au dat datele,le-au rotunzit cu maxim 1C.P.
Daniel82595
pai dupa 1,36 ala mai urmeaza niste cifre. Sa fie de la asta oare? blink.gif
Vlad6
Intradevar masina are 87 CP, dar ca sa arte frumos au trecut 90 sa fie cifra rotuna. smile.gif
Adrian
Iar acum la noul model de logan ( break ) la motorul diesel au pus 50 kw adica 68 cp dar ca sa arate bine au scris 70 cp.
Daniel82595
nu gasesc pe carfolio.com decat date oficiale, deci nu am gasit 87 CP la 1,6mpi in loc de 90 CP http://www.carfolio.com/specifications/mod...20373&Dacia
spuneti-mi si mie unde pot sa vad puterile reale.

Acolo cand sunt date inf despre motor apare la putere BHP, PS....care e diferenta intre aceste doua notatii?
eddie
Are 88 c.p.(bhp),dar diferenta mare este la motorul de 1,5 Dci,care pe Clio are 65 c.p. i-ar pe Logan are 69 c.p. ! biggrin.gif
Adrian
nu stiu daca este vreun site care sa dea datele exacte. eu ma uit pe site-ul producatorului si de obicei la kw nu la cp.
am mai gasit aceeasi problema la peugeot 206 , 1.4 hdi - afisat 70 cp, reali 68 cp.
am impresia ca asa fac francezii. le place sa rotunjeasca in plus.

cei de la ford sunt corecti, focus 1.8 tdci 115.6 cp - 85kw
ei l-au afisat la 115 cp nu la 116 cp
traian89199
Consumul mare (prea )poate fi rezultatul condusului sportiv dar la fel de bine poate afecta si reglajul pe care il fac cei de unde cumparam masina (un mecanic ). mai vb despre spaga?! :bandit:
Adrian
dar ce legatura are afisajul cailor putere cu consumul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.