Help - Search - Members - Calendar
Full Version: curatat/intretinut bordul
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cristi86127
Salut,

As vrea sa aflu cateva recomandari in ceea ce priveste solutiile/spray-urile pentru curatat sau intretinut bordul.
Am inteles ca cele pe baza de silicon ar dauna in timp bordului...bine depinde si de materialele folosite pentru confectionarea lui...plastic, piele, imitatie, etc.
Am observat ca siliconul chiar matuieste anumite plastice, altele le inchide la culoare si le da luciu dar per total nu face bine.

Va multumesc.
Stelica87964
sa nu dai cu spray pe bord niciodata!!!!1
air_wolf
eu am dat cu ELF si cirpa de piele si e ok. n-am dat niciodata cu silicon pentru ca lasa bordul naspa, fie stralucitor fie patat.
Sorin82761
Uleiul siliconic va da luciu cam pe orice suprafata , sprayul va albi , dar si cu uleiul siliconic va arata bine cand dai ... dar dupa se lipeste praful foarte repede si se face ca noroiul pe bord :evil:
Cristi86127
As dori un produs care in urma aplicarii sa nu lase bordul lucios, lipicios, reziduri la imbinari sa protejeze impotriva razelor UV pentru a preveni degradarea materialului si sa reinprospateze suprafata ca nou.

Am auzit de ELF Cockpit Cleaner cum ca ar fi bun insa tot silicon are la baza, in schimb am auzit ca are efect antistatic si lasa suprafata satinata...este mai mult un curatitor, insa dupa miros cred ca are un continut destul de mare de alcool izopropilic. E daunato pentru bord?

De asemenea Protectant facut de ProX (se gaseste in BricoStore) este destul de bun, insa tot din auzite...

Mi s-a recomandat un produs (Armor all) care este compus din emulsie siliconica (nu ulei siliconic) cu protectie UV care hraneste suprafata uscata si expusa la soare. Cica ar fi cel mai bun...

Asa am mai auzit de Bolidon, Cockpit Cleaner, Cherry de la 2+2...dar imi e teama sa le incerc...

Dintre toate Armor all si Elf imi inspira incredere...ce imi recomandati ? biggrin.gif

SI ce fel de carpe folositi?
Cristi86127
Am uitat sa va zic, mi0am luat un spray Mitsubishi Interior Cleaner...O sa va zic daca e bun...
TLS-09
Sa stii ca Bolidon este foarte bun.
r4mp
eu am folosit cam acum 2 luni un burete.. habar nu am ce continea pt ca era adus de afara si era in toate limbile posibile numai in engleza nu biggrin.gif am aplicat pe toate suprafetele de plastic din masina si .. s`a terminat smile.gif a fost ok, dar cam dupa o luna am observat pe panourile usilor mici degradee.. asa ca am luat o carpa umeda si am curatat ce mai ramasese pe acolo.. sincer nu prea recomand astfel de bureti :angel:
Sandu82940
Eu folosesc cu succes servetele umede pentru copii (Pampers, Happy, etc). Au pH neutru, sterg praful f. bine, nu lasa urme iar stergerea bordului, a interioarelor usilor, etc nu-mi ia mai mult de 10 minute. Se pot folosi si pe piele. Le recomand! Si nu numai eu folosesc asa ceva!
OaneA4
Si eu folosesc tot servetele umede si sunt f multumit de cum curata bordul si alte suprafete din masina . Asa ca si eu le recomand
Dan83114
Servetelele umede sunt super OK, si eu folosesc de mult...
Andrei Suzuki
Sandu,Oane ciorditi servetelele la copii sa dati in masina. laugh.gif
Florin50070
Si nu-i stergeti cu silicon ca sa le faceti pielea lucioasa !
ionut91746
Salut ideea cu servetelele umede, chiar sunt bune, siliconul lasa pete, iar daca dai cu burete, in secunda 2 se aseaza praf
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.