Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxe Vamale Noi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Alexandru58853
Stie cineva noile taxe vamale valabile cu iunie-iulie 2006? Stie cineva niste adrese de autohusuri pe langa Frankfurt, multumesc anticipat
Geroge73919
Din Franfurt 100 de km Gieben dupa Marburg si la 18 km de marburg gasesti, deci max 120 de km

http://home.mobile.de/berkan-automobile

asta e unu dar in Kirchhain mai e unu ca l-am vazut eu dar navigatia nu m-a oprit la ala
Alexandru58853
mersi frumos, mai astept raspunsuri, poate mai stie cineva, si referitor la taxele vamale, ceva nou?
cosmin45741
Uite aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=2564&start=40
Alexandru58853
mersi,dar nimic concludent, vroiam sa aflu doar daca stie cineva care sunt taxele actuale la masini importate
Alexandru58853
mersi frumos ,sper sa fie valabil, oricum au crescut taxele mult tare,dar asta e, aveti ideea cu particularii cu particularii, de unde se ia Euro 1 certificat si restul Brief si celelalte si cat dureaza
Geroge73919
E valabil am testat eu , am platit 1300 vara asta si acum imi da 1793 deci e bun , in rest referitor la acte... nu trebuie sa iti bati capul cu ele le face garajistul , tu trebuie sa te ocupi mai mult de inspecatul masinii decat sa iti faci probleme cu actele ei dau si eu tzepe la masini nu la acte
Alexandru58853
mersi mult, dar la particulari care e treaba cand cumperi, care e desfasurarea evenimentelor, cu actele
Dan87905
Si eu vreau sa merg in Germania/Berlin dupa masina, e valabil ce scrie pe http://www.vamamasini.ro/ sau mai trebuie si alte acte ca sa fiu in regula la vama romana cand ajung ?

P.S. Am voie sa conduc masina in strainatate daca am carnet de doar 1 luna ( B,C,C+E) ?
Geroge73919
QUOTE(Dan87905)
P.S. Am voie sa conduc masina in strainatate daca am carnet de doar 1 luna ( B,C,C+E) ?

Teoretic nu prea ar fi voie, dar eu in 4 mii de km facuti vara asta si 6 mii vara trecuta nu am vazut nici un accident pe autostrada si de asemenea nu m-a oprit nimeni, si nici nu am vazut vreun chipaj pus pe control
Alexandru58853
nu cred ca merge sa conduci in afara tarii daca ai carnetul de doar o luna, intereseaza-te bine inainte!!
Dan87905
Am tot "sapat" prin legislatie dar nu am gasit nici o referire la asa ceva! Am trimis si email la Politia Romana acum 2 zile, fara raspuns inca!
eddie
Eu stiam ca nu ai voie sa conduci inafara tarii daca nu ai carnetul de minim un an de zile.
Emilia31560
Vreau sa cumpar o masina din Germania, respectiv o masina care are euro 2 (D3), dar la care se poate face trecerea la euro 3. Intrebarea mea este daca se poate inscrie in Romania, pt ca mi s-a spus ca daca nu este din fabricatie euro 3 nu va trece de rar. As vrea sa ma documentez despre legislatia privind acest lucru si , evident , daca imi poate raspunde cineva la aceasta intrebare. Va multumesc .
Geroge73919
Mda deci daca masina nu e euro3 e la inceput nu se accepta la RAR in Romania , dupa poti sa ii pui si catalizator euro 5 ca tot nu e buna
Emilia31560
multumesc
robert
Mai asteapta 3 luni, si de la 1 ianurie poti aduce orice Euro(cu taxa de poluare aferenta)
Emilia31560
Dar am inteles ca nici acest lucru nu este sigur...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.