Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitia unei masini acum sau 2007?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Nicolae87836
Dupa voi, va fi mai avantajos sa se achizitioneze o masina noua anul acesta sau in 2007?

Eu auzisem o stire la TV, cei drept mai vaga, ca si masinile noi vor avea o taxa din 2007, ma repet am auzit-o in fuga si nu a mai fost repetata.
De aia intreb..sa zicem ca se ieftinesc cred ca aceasta ieftinire va fi "echilibrata" de cresterea preturilor la nivelul U.E...

Voi cum va faceti planul de achizitie pt anul acesta sau pentru la anul?
Sper ca m-am facut inteles:P
Adrian70064
Si dupa 1 ianuarie 2007 va fi o taxa de inmatriculare (introdusa in codul fiscal). Problema e ca aceasta taxa este "ilegala" in UE si ca Romania risca amenzi de sute de milioane de euro. Acum se gandesc cum sa scoata aceasta taxa, fiind deja votat noul cod fiscal. Penibil, nu? Oricum va fi, va fi rau pentru Romania. Se pare insa ca mai sunt si alte tari care platesc aceasta "amenda" an de an, fiind preferata in fata solutiei de a inmatricula gunoaiele din vest.
Emanoel-Adrian
Este vorba de Olanda,Polonia si Ungaria,dar, ele nu au platit nici o amenda inca,urmeaza.... daca intr-un termen de cateva luni,6 mi se pare nu o abroga sau schimba conform normelor Europene.CE s-a sesizat abia anul acesta in privinta lor si te asigur ca amenda nu e deloc mica, este vorba de ordinul sutelor de milioane de euro 6-700 daca nu ma insel.Am citit toate astea intr-un ziar de limba franceza la Brussels toamna aceasta.
TDiFan
Cat timp il vom avea pe Tariceanu premier...
Kry_Sty
sa stiti ca si io ma`m gandit foarte mult la asta... dar am preferat sa nu risc nimic si sa imi cumpar masina acum... poate din 2007 se va ieftini sau scumpi, daca intrebi 10 oameni pe strada iti spun 10 variante diferite... :minigun:
Costanza86138
salut! Am mai spus si in alte posturi si o repet si aici: CRED ca se vor scumpi masinile! De ce? Pentru ca la noi sunt foarte ieftine in comparatie cu ce este in vest! Diferente de 3-4 mii de euro cel putin la acelasi model! C-or fi materialele, c-or fi motoarele (spre ex la renault Megane in Fr. nu au motoarele astea de la noi... ) LA normele de poluare trebuie sa ne aliniem, asta e clar! O parte din scumpiri poate veni de aici, alta parte din faptul ca trebuie sa ne aliniem la preturi cu ce este in UE ca altfel vin nemtii si olandezii sa cumpere masini de la noi blush.gif

Probabil ca in prima parte a anului nu se va intampla mare lucru! Eu nu am auzit nimic de reglementarea aceea care s-ar fi adoptat in codul fiscal... nu neg ca exista, dar nu am auzit de ea! Daca ar fi dupa mine, ar trebuie sa apara "jdemii de oferte" ca UEROmanu sa sara sa cumpere masina noua! Mai sunt 2 luni, nu va agitati! Vine Mosu cu capu Rosu :clapping: si ne zice el ce si cum!
HalbaSus
QUOTE
Diferente de 3-4 mii de euro cel putin la acelasi model!


Asta e un mit urban... in general masinile au acelasi pret sau sunt chiar mai ieftine in afara. Cu mici exceptii bineinteles. Diferenta e ca la ei preturile sunt tot timpul afisate in varianta cu toate taxele, pe cand la noi exista doar preturi CIP.

Exemplu, 3 masini (o japoneza, o franceza si o europeana) preturi comparative pt romania si belgia (am ales belgia pentru ca nu vroiam sa fie o tara producatoare de masini:

Renault Modus - 1.2 16V
Belgia 12.250,00 EUR DDP
Romania 12.109 EUR DDP

Honda S2000
Belgia 38.180,00 € DDP
Romania: pret cip: 35.650, pret ddp: 56578

BMW320D
Belgia 31.100 DDP
Romania 32.299 DDP

Ah... si din cate stiu in belgia TVA-ul e de 21%, deci cu 2 procente mai mare decat la noi, s-ar putea sa ma insel poate ne spune MR.
CCI
Cel putin in Franta, la masina mea plateam pe la 30 de mii de EUR, nu 21 ca la noi. Passat in schimb parea mai ieftin la ei ca la noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.