Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comparatie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
alcris01
Solicit opinia celor mai avizati pentru a ma sfatui ce achizitie sa fac. Dispun de cca. 13000 euro si as dori sa cumpar o masina noua, diesel. Oscilez intre Peugeot 307, Skoda Fabia si eventual VW (Polo sau Golf). Astept sugestiile dvs. Multumesc.
T u d o r
In afara de Skoda si cred, Polo, celelate sunt mai mult de 13000 euro, mai precis cam 15000 Peugeot-ul si 17000 Golf.
In banii tai vezi la Hyundai Accent, Clio, 207, Yaris, GrandePunto. Adica la clasa mica, compactele diesel pleaca de pe la 15000, dar nedotate.
Adrian
salut, skoda e mai buna, pt ca are motor de vw. si motorele nemtesti sunt mai bune decat cele frantuzesti (peugeot). consumbul este bun la skoda, uita-te la motoarele 1.9 TDI
eddie
Deci Octavia Tour,1,9 TDI 90 c.p.asta e raspunsul meu !
La fel ca tine aveam un vecin care isi dorea un Astra Classic Optima 1,7 CDTI.Zicea ca mai mult de 13.200 euro nu are...
Am mers cu el intr-o zi la 4 dealeri Opel dar trebuia sa astepte prea mult(minim 3 saptamani),plus ca nu aveau decat 2 culori.Atunci mi-am adus aminte ca un coleg isi luase Skoda Octavia Tour la pretul de 15.100 euro.
Pe deasupra agentii de vanzari de la Opel (fara Di-Bas),mult mai putini draguti decat la Skoda,ca sa nu spun ca aveau o atitudine miserupista...
E vorba de dealerii Skoda Avia,nu Porsche.
Masina i-a venit intr-o saptamana,si a ales culoarea din 5-6 disponibile !
I s-a dat gratis in pretul asta,pachetul de drumuri grele,discuri frana pe spate,stergator luneta,plus de asta, mp3 player Panasonic si covorase.
Colegul meu beneficiase si de un an CASCO gratuit(trecuse oferta) si a mai scos si alarma gratuit.Dar asta mi-a spus mai tarziu,deci se mai putea negocia ceva....
Vezi totusi daca mai merita 2000 de euro sa pui in plus pentru ce ti-am spus eu !
CPI
QUOTE(E d d i e)
Deci Octavia Tour,1,9 TDI 90 c.p.asta e raspunsul meu !
La fel ca tine aveam un vecin care isi dorea un Astra Classic Optima 1,7 CDTI
...
I s-a dat gratis in pretul asta,pachetul de drumuri grele,discuri frana pe spate,stergator luneta,plus de asta, mp3 player Panasonic si covorase.
....
Vezi totusi daca mai merita 2000 de euro sa pui in plus pentru ce ti-am spus eu !


Stergator de luneta! suna a parasolare si bricheta ca optionale la Dacia biggrin.gif

Eu zic ca nu merita.

Revenind la ce spunea Alin, la banii astia un diesel nou poate fi din clasa mica - Fabia, Polo (fara prea multe dotari), Clio, 206/7, Punto, Corsa sau un Astra Clasic (mai incapator). Mai ieftin la dotari similare este Clio Symbol - o masina tot din clasa mica, onesta, cu portbagaj mare (si greu accesibil blink.gif ).
eddie
Pai ia vezi pe aria Skoda cati si-ar fi dorit la Octavia stergator de LUNETA !
Tu nu ai asa ceva la Laguna ?
RUE
clio 3 dci 80 cp cu multe pe el.
Davidinho
Si mie mi se pare buna o Skoda Tour TDI dar la modelul ala eu am o mare pb cu designul mult depasit.

Sincer sa fiu eu as alege un Grande Punto. Arata spectaculos cred eu. A primit atatea laude incat nu cred ca mai poate fi vorba de coincidenta ci pur si simplu au facut un model f bun. Daca se incadreaza si un diesel in pret ar fi perfect.

Cu Clio 3 am facut eu un drive test cand a aparut asa din curiozitate. Avea 90 de cai dar mi se parea ca nu trage deloc. Dar poate ma obisnuisem eu altfel asa ca mai bine incerci si tu. In rest era o masina draguta
Vlad72257
Daca doresti o masinuta mai mare,poti sa gasesti si un C4 la banii astia. Incep de la 9950 CIP si poti beneficia de reduceri destul de substantiale daca te mai "tiganesti" putin cu dealerul(in jur de vreo 600-700E)
CPI
QUOTE(E d d i e)
Pai ia vezi pe aria Skoda cati si-ar fi dorit la Octavia stergator de LUNETA !
Tu nu ai asa ceva la Laguna ?

Am, si am avut la toate masinile pina la Accord. Te ajuta f. mult, si stergatorul si deschiderea mai mare a portbagajului.

Dar nu la asta ma refeream ci la formularea: iti da gratis sttergator, parca ar fi fost un discount de 1000 EUR si parca toate celelalte Hb comparate n-ar fi avut....
eddie
@CPI
Gresesti,nu ai citit inseamna ce am spus eu.Incercam sa dau un sfat bun cuiva care era in dilema.
Am spus de un pachet gratis care include NISTE CHESTII pe care modele mai vechi nu le aveau,e clar ? Sa-ti desenez ?
Incearca sa fii on topic si sa nu te mai legi de ,,formulari'' care ti se
par tie nu stiu cum si sa ma citezi de prea multe ori,ca am impresia ca ai ceva cu mine.Deocamdata imi asum responsabilitatea pentru ce scriu,iar tu incearca sa te restrangi la a da omului un sfat,te rog !
R o b e r t
Mitsubishi Colt 1.3 Invite - 12500 Euro DDP (vopseaua metalizata gratis)
CPI
@Alin revin, daca ai nevoie de masina de oras uita-te spre modelele nou aparute: Corsa, 207, Clio. Au tehnologie mai noua decit celelalte si dotari in standard care sint pe lista de optionale la modelele mai vechi.
Daca vrei masina de familie Astra Classic are spatiu interior si portbagaj mai mari.

@eddie pina una alta tu ai scris de 2 ori ca sa ma pui pe mine la punct. Iar eu n-aveam nimic cu tine, doar vroiam sa ii dau un sfat omului cum ca Astra merita mai mult decit Octavia Tour. Care, oricum, nu intra in bugetul lui de 13k Euro. Ce i-am recomandat eu sint masini sub 13 k, masina noua si diesel.
alcris01
Multumesc tuturor pentru sfaturile competente pe care mi le-au dat, insa cu cat ascult mai multe opinii, cu atat mai greu imi vine sa ma decid. Nu am avut de lucru si am fost duminica prin Autovit de unde am iesit ametit de cate oferte la second hand am vazut. Prin urmare, la 12-14 mii de euro ce masina as putea sa cumpar la mana a doua de calitate,sa nu-mi faca probleme si care sa nu se deprecieze foarte mult in 2-3 ani?
Geroge73919
Lol ce coincidenta si eu am fost, si cate am si vazut ... capote indoite si masini din 2001 cu 80 de mii de km cu carte service sa tot iti iei :ban: , mergi personal in Germanica si la banii aia un A 4 1.9 TDI e al tau

EDIT: Proprietarii ... niste colorati, cu burti care depasesc curelele de la pantaloni, cu ochelari negrii de mafioti, care stau in ca(i)rduri la mancat seminte
Alexandru90616
Oricum la banii astia se gaseste si un SH decent iar eventualele costuri neprecvazute (cheltuieli pe reparatii) sunt decente.
In 5 ani un SH cumparat cu 120k, mi-a cerut piese si manopera sub 500E. Acum am 170K. Asa ca te poti gandii si la optiunea asta.
Mihai66305
Hyundai Accent/Kia Rio 1.5 CRDI, 110CP. Motor modern, rafinat si performant.
alcris01
Apropo de cele doua coreene Hyundai Accent si Kia Rio cu motoare 1.5 CRDI, ce diferente ar fi intre ele si care ar fi mai bun, cu mai multe dotari?
Mihai66305
www.hyundai-motor.ro
www.kiaromania.ro
_Constantin_
QUOTE(adrian88025)
salut, skoda e mai buna, pt ca are motor de vw. si motorele nemtesti sunt mai bune decat cele frantuzesti (peugeot). consumbul este bun la skoda, uita-te la motoarele 1.9 TDI


Fratele meu... cum poti sa spui asa ceva? intradevar skoda e o marca "buna" dar cand afirmi ca 1.9 tdi e un motor bun trebuie sa ai niste argumente, macar sa ne spui si noua experienta ta cu acest motor, experienta cu motoare frantuzesti. De ce sunt bune motoarele VW? De ce sunt proaste motoarele franceze? De ce dai raspunsuri degeaba? De ce migreaza pasarile?

Nu am decat 1 cuvant: IGNORANTA. Prea multa in tara asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.