Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturi CIP vs. Preturi DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
D87794
Salutari la toti, si felicitari pt. un site f. f. bun

Am o intrebare usoara pt. voi: de ce afiseaza dealerii preturi CiP si DDP? Locuiesc in Canada si aici (la fel si in US) avem numai un pret (DDP), nimeni nu poate cumpara la CIP, taxele vamale trebuie platite.

Este posibil pt. cineva in Romania sa cumpere o masina noua la pretul CIP?biggrin.gif
biggrin Daca da, in ce conditii?

Merci,
D.
eddie
Sunt sigur ca cel mai bun raspuns il vei primi de la cei ce au firme si ii intereseaza pretul CIP mai mult decat pe persoanele fizice. biggrin.gif
guerilla
se da CIP din doua motive
1. pentru ca daca optezi pentru leasing atunci platesti taxele vamale la valoarea reziduala (20% din CIP).
2. marketing - induc ideea ca pretul e mai mic decat in realitate.

incepand cu ianuarie insa, eu cred ca se va renunta la CIP si se va trece la DDP pentru ca taxa vamala va fi platita la toata valoarea.
eddie
Da,dar doar 10 % in loc de 30 % si asta numai la masini din afara UE.
D87794
Merci,

Deci daca inteleg bine, toata lumea e de acord ca numai un motiv e valid: taxele vamale la valoarea reziduala.

Si nici asta nu are sanse pt. termen lung pt. ca se va trece la preturi DDP.

Multumesc pt. raspunsuri.

P.S. Sunt de acord ca afisarea pretului CIP induce clientii in eroare (cred ca pretul e mai mic) desi... n-as chema practica asta "marketing".

Ma bucur ca am gasit site-ul asta, vin la anul in tara pt. o perioada mai lunga si am nevoie de o masina. E o multime de informatie utila pe aici :wave:
Andrei55037
DDP contine si TVA-ul pe care in cazul firmelor este deductibil.
Eduard RO
DDp-u ca ddp-u da ce te faci cu preturile din metro? biggrin.gif
RUE
din pacate acelasi lucru si cu metro.
este un vanzator de volum care se adreseaza pietei de revanzare.. adica magazinelor la care factura conteaza ca este tva ul explicit. cred eu.
pana nu m-am lovit de aceasta mizerie de treaba nu acordam importanta dar la metro:
- singurul card de plata este tiriac
- produsele se vand la seturi de 2-4-6 buc etc
- pretul afisat este in brut si net. ce e mai rau ca uneori pe etichete nu apare decat cel fara tva si omul ajunge usor la casa si poate nu are toti banii la el.
mai ales cand cumperi ceva de 10 mil , conteaza daca mai ai 2 mil la tine.
- nu au alte bancomate in incinta decat tiriac


asta ca am vb de metro.. si ar mai fi..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.