Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau si eu niste informatii
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Corina87777
Salut baieti,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am cateva intrebari si treaba este destul de urgenta biggrin.gif :

Situatia sta asa : vreau sa iau un Polo Attractive in leasing si o sa depun dosarul in cateva zile.

Deci :

01. Cum se procedeaza cu numerele permanente. Eu stiu ca atunci cand iau masina, are numere rosii. Spuneti-mi dupa cat timp vin nr. permanente si cum si de unde le iau. Si pot sa aleg, sau imi dau ei ce le cade la mana ?. Si cum se procedeaza in situatia asta ?.

02. Cand imi dau foile in care scrie cata si la ce am garantie ?. Cand ridic masina ?.

03. (si ultima) : Cum e cu RCA -ul. Deoarece stiu ca asig. CASCO o fac ei obligatoriu, ca o iau in leasing, dar cu RCA-ul cum se procedeaza ?.


V-asi fi recunoascatoare daca m-ati ajuta. biggrin.gif

Corina.
petre 1
Salut ,am sa incerc sa iti raspund la cateva din intrebarile tale din cate imi mai amintesc si eu,deci nu bag mana in foc ca mai e asa.

1. a) Cand vei cumpara masina vei avea numere de culoare rosie valabile pentru 1 luna, vor fi insotite de o autorizatie de circulatie pentru 1 luna .(le vei achita la dealer cand ridici masina)
b)Dupa ce trece 1 luna vei avea numere de leasing (de culoare neagra)care nu pot fi preferentiale (B- 0125347),dupa ce termini leasin-gul vei inmatricula masina definitiv pe numele tau poti alege numere preferentiale in cazul in care sunt disponibile,dar exista un cost suplimentar.

2. Cartea de Garantie trebuie sa o primesti in ziua cand ridici masina,o data cu celelalte documente ala masini.
ah am uitat ceva,cred (nu sunt sigur) ca asigurarea Casco este inclusa in rata lunara care o faci catre societatea de Lesing.

3.RCA-ul este si el obligatoriu si il poti face pe o perioada de 6 luni sau 1 an,il faci tot la ridicarea masini o data cu Casco.mi se pare ca asigurarile se fac pe numele societatii de leasing.
guerilla
1. numerele ti le da firma de leasing. te suna ei sau ii suni tu. cam dupa 3 saptamani. poti sa iti pui din prima numere "normale" daca vrei asta (cost suplimentar) - vorbeste cu firma de leasing.
2. cere dealerului de la inceput ca foaia de garantie sa fie anexa la contractul de leasing. asta ca sa fii sigura ca iti convine ce iti ofera producatorul.
3. rca-ul il face firma de leasing. tu doar il platesti (costul e inclus in prima rata). de obicei tot ei fac si casco. dar sunt firme de leasing care accepta sa faci tu personal casco, iar ei sa fie beneficiarii politei. depinde de la caz la caz.


LE: vad ca petre a fost mai rapid biggrin.gif
Corina87777
Ok, multumesc,

Aha, deci toate masinile pe care le vad cu numere negre de tipul B- 0125347 sant luate in leasing ?. (NU radeti biggrin.gif ).

Si in legatiura cu RCA-ul, imi da dealerul un aptibild d'ala de'l lipesc in geam si pe numar ?. (scuzati daca am zis tampenii).
Rares33010
Nu stiu daca este regula la toti cei care vand masini in leasing insa pe mine m-a obligat la DiBas sa fac RCA pe un an intreg, desi am zis ca daca pot sa-l fac pe 6 luni de ce n-as face-o. Ideea este ca atunci cand te bagi la un contract de leasing joci dupa regulile lor si nu prea ai libertate de miscare. Adica ... in unele contracte de leasing (asa ca la mine) se specifica inclusiv numarul maxim de km care ai voie sa-i faci pe an (la mine sunt 25.000km). Pt orice km in plus platesc niste oiro.
Atentie ca RCA-ul se plateste la valoarea de asigurare pt pers.juridica.

Think twice!
Vlad72257
Din cate stiu eu,numerele de genu B 12312 se dau doar la masinile care inca nu sunt vamuite definitiv.De aia nu vezi Dacii sau Daewoo in leasing cu asa numere.Este posibil sa-ti dea masina si cu numere normale,dar depinde numai de ei.

Pentru masinile luate in leasing,compania se ocupa de tot ce inseamna inmatriculare si asigurare(in cazul meu),tu doar trebuie sa cotizezi orice operatiune.RCA-ul iti va fi prelungit in fiecare an de catre ei
CatalinKRK
Nu toate masinile cu numere cu valabilitate limitata sunt in leasing si nu toate leasingurile sunt cu numere d-astea. Am vaaut masini straine (Renault-uri) in leasing cu numere permanente (da' nu stiu de ce, se luasera mai multe si unele aveau si unele nu) iar numere temporare am mai vazut la studenti straini veniti in Romania (nu am vazut decat o singura data acum 4 ani). Dar regula in proportie de 99% este asa cum s-a descris mai sus.
Tarabostes
Numere rosii se dau mai ales la masinile care au taxe, acestea se platesc la valoarea reziduala si se evita inmatricularea permanenata. La VW nu e cazul. Poti avea si numere preferentiale insa trebuie sa anunti din timp compania de leasing. Nu stiu daca toti insa cei cu care am lucrat eu acceptau. Fii atenta cand iti vor expira nr provizorii si sa atentionezi firma cu ceva vreme inainte ca se misca destul de incet si poti avea surpriza sa nu poti merge cu masina 1-2 zile.
Firma de leasing nu iti poate impune o anumita firma pt asigurare, trebuie sa iti ofere alternative. Atat RCA cat si CASCO le poti face si tu insa trebuie sa dovedesti celor de la leasing ca ai platile la zi ( iarasi cred ca depinde de firma) si oricum nu cred ca iesi in mare avantaj. E mai bine sa le plateasca ei si sa iti trimita o singura factura. Taxa de drumuri va trebui sa o platesti tu direct.
Legionaru'
Nr de genul B 123456 sunt luate in leasing pe firma.
Nr de genul B 23 AIR sunt luate in leasing persoana fizica.
Corina87777
Aha.

Pai si VW are taxe, 1 %.
Eu iau in leasing pe firma. Deci am B 123456 ?.

Oka. biggrin.gif
madalina
QUOTE(Legionaru')
Nr de genul B 123456 sunt luate in leasing pe firma.
Nr de genul B 23 AIR sunt luate in leasing persoana fizica.

Nu este adevarat!

Numerele rosii sunt numerele darte masinilor cu autorizartie de circulatie de o luna, timp in cvare nu exista certificat de inmatriculare, sunt numere temporare.

Numerel de genu B- 12345/01.08 (acesta este numarul intreg) este folosit pentru masinile luate in leasing si ale caror taxe vamale nu sunt platite (de catre compania de leasing, proprietarul masinii pe perioada leasingului). Depinde de politica companiei de leasing si nu de utilizator.

Numerele B-01-ABC pe masinile luate in leasing sunt pe masdiniole ale caror taxe vamale au fost platite. Asa ca nu depinde de utilizator, ci de firma de leasing.

Nu conteaza daca utilizator este persoana fizica sau juridica.

VW (si nicio masina produsa in Europa) NU are taxe vamale. Platesti accize!
CatalinKRK
Accizele sunt tot la valoarea reziduala? Atunci numere definitive ar trebui sa fie doar pe masini cu motoare mici pentru care acciza este 0...
Tarabostes
People, este vorba de taxe vamale pentru masini din afara comunitatii europene, 30% si care pot fi evitate intr-o oarecare masura prin plata lor doar la valoarea reziduala a masinii. Pt asta masina nu este inmatriculata definitiv. Taxa pt capacitate cilindrica ( acciza) nu este foarte mare cam 11% pt un motor de 3,5-4 litri, ( 4% peste 2L ..) nu e cazul la Polo. Acciza nu se plateste la valoarea reziduala cu la pretul CIP.
Insa taxa vamala de 30% este fixa de aceea unele masini relativ ieftine ajung sa coste mult ( Micra, Getz, Sparks cred etc).
So pt Polo poti oricand sa ai numere definitive, e chiar mai bine asa daca se finalizeaza proiectul cu inmatricularea unica, o vei prelua mult mai usor de la firma de leasing.
florin31461
eu am masina in leasing luata in ianuarie. e din afara UE. valoarea reziduala e zero ca am inclus-o in rate. atunci la sfarsitul leasingului ce taxa vamala mai platesc eu ? i-am intrebat pe cei de la leasing si o tot cotesc, lasa ca vedem la final...
:wave:
Nicolae30758
QUOTE(florin31461)
eu am masina in leasing luata in ianuarie. e din afara UE. valoarea reziduala e zero ca am inclus-o in rate. atunci la sfarsitul leasingului ce taxa vamala mai platesc eu ? i-am intrebat pe cei de la leasing si o tot cotesc, lasa ca vedem la final...
:wave:


nu cred ca e zero. este tot 20%, doar ca pe motive de a nu o plati toata odata la sfarsit tu ai preferat sa o platesti esalonat in cadrul fiecarei rate. asta nu te scuteste de plata taxelor vamale la sfarsitul perioadaei de leasing. le platesti calculate tot la valoarea reziduala. cred ca este impropriu spus valoare reziduala zero.faptul ca o platesti esalonat odata cu ratele de leasing nu o abroga. ar trebui sa platesti si taxele vamale esalonat ceea ce nu e cazul. asa cred eu. pe de alta parte faptul cao incluzi in rate creste costul lunar, mai ales ca platesti dobanda si la valoarea reziduala. eu unul prefer sa o pun la sfarsit si atunci (dupa 3,4,5 ani vad eu ce fac). Poate si cedez leasingul intre timp si atunci ce rost mai are sa paltesc dobanda la valoarea reziduala.
Corina87777
Sincer sincer, nu mai inteleg nimic. M-ati ametit. biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(madalina)
QUOTE(Legionaru')
Nr de genul B 123456 sunt luate in leasing pe firma.
Nr de genul B 23 AIR sunt luate in leasing persoana fizica.

Nu este adevarat!

Numerele rosii sunt numerele darte masinilor cu autorizartie de circulatie de o luna, timp in cvare nu exista certificat de inmatriculare, sunt numere temporare.

Numerel de genu B- 12345/01.08 (acesta este numarul intreg) este folosit pentru masinile luate in leasing si ale caror taxe vamale nu sunt platite (de catre compania de leasing, proprietarul masinii pe perioada leasingului). Depinde de politica companiei de leasing si nu de utilizator.

Numerele B-01-ABC pe masinile luate in leasing sunt pe masdiniole ale caror taxe vamale au fost platite. Asa ca nu depinde de utilizator, ci de firma de leasing.

Nu conteaza daca utilizator este persoana fizica sau juridica.

VW (si nicio masina produsa in Europa) NU are taxe vamale. Platesti accize!


Pai daca e asa,atunci cum iti explici ca eu la COlt am nr de genu B 12345 cu luna si an,desi masina e facuta in Olanda,deci nu are taxe vamale?
Watcher
Andrei: nu sunt facute formalitatile de import definitiv.

@valoare reziduala = 0. E gresita exprimarea. Cf legii valoarea reziduala este MINIM 20%. Tinand cont ca taxele se platesc (inca) la val reziduala, toata lumea merge pe val reziduala minima. Deci valoarea reziduala =20%. Asta duce la o ULTIMA rata de X. Acea suma poti s-o platesti intergal cand ii vine vremea - un efort ceva mai mare sau sa optezi sa fie distribuita pe parcursul leasingului, astfel incat sa o achiti pe parcurs.

Nu are nici o influenta asupra fatului ca val reziduala =20% si taxele = 30% din 20%.

Toate astea se mai aplica pana la 1 ianuarie cand trecem la noua lege a leasingului care spune ca taxele se aplica la suma totala nu la val reziduala. Insa se vor reduce la 10% taxele pt non-ue.
florin31461
multumesc Watcher si Nicolae30758 !
m-am luminat. e asa cum spuneti voi. acuma abia am inteles de ce m-au sfatuit ei sa nu iau masina in dec. 2005 ci s-o iau in ianuarie 2006 ca sa prind sfarsitul leasingului in 2007 ! ca sa platesc aia 10% din valoarea totala in loc de 30% din 20%. mai ramane sa aflu doar daca astia 10% sunt din CIP sau din DDP. iar calculul cu plata valorii reziduale e beton. nu m-am gandit si nici nu am intrebat. ignoranta costa...
:bash:
Watcher
Stai asa, nu te bucura inca. smile.gif 30% din 20% = 6%, care e mai mic decat 10%. Nu vreau sa cred ca de asta ti-au recomandat asa, ca ei nu castiga nimic din taxa aia. Poate alte motive, dar ca bani tie iti e mai rau cu 10% decat cu 30% din 20%.

Referitor la CIP si DDP, CIP inseamna fara taxe (Cost Insurance Paid) iar DDP inseamna toate taxele incluse (Duty Delivery Paid).
Astfel DDP= CIP x (1+taxa vamala%) x (1 + acciza%) x (1+ TVA%).
Corina87777
Of of of mai baieti, tocmai ce am spus putin mai sus ca m-ati ametit si asteptam o explicatie mai pe limba mea si vad ca voi ati continuat cu ale voastre. biggrin.gif biggrin.gif

Poate cieva sa imi raspunda in cateva cuvinte lesne mie de inteles la intrebare ?. Ca nu ma pricep. biggrin.gif
Watcher
Corina, care intrebare ti-a ramas nelamurita? smile.gif
1) Numerele ti le dau ei in maxim 1 luna. Daca vor fi de genul B 123456 nu ai ce sa iti alegi, daca vor fi de genul IF-xx-PBN atunci ai putea sa ii rogi sa iti puna nr ABC pe care il vrei tu, dar te va costa in plus. Mai departe, cand vei termina leasingul, te vor costa inca o data numerele, asa ca nu merita, dupa parerea mea.

2) Cartea de garantie vine odata cu masina.

3) RCAul e o bligatoriu prin lege si nu pleci de la dealer fara RCA. Nu-ti bate capul decat daca stii tu pe cineva care iti va da o cotatie sensibil mai buna. Il iei cu tine si le zici la dealeri sa nu iti faca RCA.
grenouille
smile.gif ar mai fi rovinieta (stickeru' de se lipeste pe parbriz) pe care il cumperi dupa ce ai numere definitive (adica dupa ce scapi de numerele rosii).
asta daca circuli pe drumuri nationale, nu locale.
http://www.rovinieta.ro/
madalina
@ Andrei: firma de leasing nu a platit accizele si TVA-ul si ce comisonae si taxe s-or mia plati de cetre firmele de leasing. Am numit generic "taxe vamale" orice banut si orice formlitate ce trebuie facuta in momentul in care se face importul definitiv al unei masini.

@Corina: cred ca iti faci prea multe griji. Cei de la leasing te vor indruma.
Corina87777
Bine, m-ati mai lamurit.

Ok baietzi si fete, va multumesc.

Pa.
florin31461
acuma ca s-a lamurit toata lumea si nu risc sa mai tulbur apele cu problemele leasingului, recunosc si eu ceva neplacut: am luat teapa ! dar macar am realizat asta datorita voua si tocmai de aceea era de datoria mea sa va spun.
intr-adevar, cineva mi-a recomandat sa iau masina in ian. 2006 si nu in dec. 2005 ca sa pot prinde modificarea din 2007 cand se vor plati 10% in loc de 30% din 20%. a crezut ca e 10% din 20% valoarea reziduala, nu din valoarea totala ! cel putin asa sustine. iar eu am fost fraier si-am crezut asta. daca intrebam... cu 4% mai putin plateam. da asa :bash: :bash: :bash:
oricum va multumesc pt. luminare si ca sa nu cumva sa mai sperii pe cineva cu aceste cifre, precizez ca ele nu afecteaza nici o masina produsa in ue, mai ales vw
biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.