Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Men vs. Women
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Patratele rosii
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
booneK9
Mai bine pune-i eticheta "sticky" sa-l vada fetele sa ne scoata din dilema.
Nici o subtila modificare a titlului n-ar strica.
Si felicitari la Adrian90853 pentru modul de punere a problemei.
air_wolf
treaba e destul de simpla: daca nu-i trezesti nici o emotie, ea ramine calma si-si vede de ale ei, e dezinvolta si te priveste cu seninatate in ochi. daca reusesti sa-i trezesti "ceva", incepe sa se simta nesigura si automat incep masurile de aparare.
la noi e mult mai simplu: cascam :yawn: , ne intindem, ne uitam la ceas, eventual trintim un "pisi, am treaba, las-o balta" si gata biggrin.gif sau invers: ne curg balele, ne tragem nasul cu tot cu bale, incepem sa ne umflam in pene, zornaim cheile in buzunar si ne holbam cam asa: blink.gif

e ca mersul pe sirma cind bate vintul cu 100kph. biggrin.gif
f1anatic
Am consolidat ideile.
Baby Blues
QUOTE(air_wolf)
treaba e destul de simpla: daca nu-i trezesti nici o emotie, ea ramine calma si-si vede de ale ei... biggrin.gif

Adevarul ca , din experienta mea modesta blush.gif :angel: , pot spune ca femeile sunt atrase intodeauna de clisee ( cel putin prima impresie). Daca "pari" ca le poti conferi: protectie, nonconformism, etc, vor "juisa" de placere cand nu le/le abordezi.
Adr1an
QUOTE(ozz86651)
F1, m-am convins: la vara, in excursia aia, fa o vizita in Ro. Si nu spune nimanui ca esti din america, altfel atragi the wrong kind of chick. Mai iesi si tu din mediul ala smile.gif.
Uite site pentru tine:

http://www.nomarriage.com/

biggrin.gif


F1anatic ai incercat web-site-ul respectiv?? biggrin.gif
Oana
QUOTE(booneK9)
Mai bine pune-i eticheta "sticky" sa-l vada fetele sa ne scoata din dilema.

si care-i dilema?daca transmitem sau nu mixed signals?in primul rand sa picam de acord asupra faptului ca informatia costa biggrin.gif
parerea mea sincera e ca exista un sambure de adevar in toata povestea asta, doar ca difera motivele ptr care o femeie poate ajunge sa spuna altceva decat ceea ce simte....imi trec prin minte urmatoarele situatii: fie e una dinaia careia ii place sa se joaca cu mintile barbatilor, fie o face din prostie, sau e genul de persoana careia ii este rusine/mila sa spuna in fata ce are de spus...
eu v-as sfatui sa cascati mai bine ochii...

OFF TOPIC: Mariustom, observ ca ti-ai intrat bine in paine...toata ziua stergi mesaje, muti topicuri...partidul iti va fi recunoascator...e adevarat ca era cam dezordine, dar era o dezordine ordonata...
Mariustom
offtopic.gif Conform dreptului la replică:
Oana, e un reproș ? blush.gif

Sincer, nu fac ce zici tu toată ziua, doar din când în când biggrin.gif
Unirea acestor topicuri nu-mi aparține, făptașul și-a recunoscut vina mai sus blink.gif .
Dacă înainte era o dezordine ordonată, acum cum e ? :angel:

Ăăăăăă, legat de partid, nu te întreb, că ar suna a propagandă. wacko.gif Sper că n-a fost o aluzie :cool: :scratchchin:
Adr1an
Mariustom, era o modalitate mai subtila din partea Oanei de a-ti declara razboi !! biggrin.gif
booneK9
QUOTE(oana87995)
QUOTE(booneK9)
Mai bine pune-i eticheta "sticky" sa-l vada fetele sa ne scoata din dilema.

si care-i dilema?daca transmitem sau nu mixed signals?in primul rand sa picam de acord asupra faptului ca informatia costa biggrin.gif ...


Pai dilema era ca nu s-a intocmit o lista de abrevieri.
Din aia de genul daca ea spune x atunci inseamna y.
Daca ea face a atunci inseamna b.
Iar despre cat costa ... lanseaza o propunere. biggrin.gif
air_wolf
vrei schema logica a femeii?!?!?!?!?!? man, wake up! e o chestie pe care trebuie s-o luam asa cum este. unii au noroc si inteleg mai mult ca altii. cred ca se numeste empatie, sau macar e legata de ea biggrin.gif
ozz86651
Aia care inteleg asa multe sint gay si n-au nevoie de info biggrin.gif
air_wolf
QUOTE(ozz86651)
Aia care inteleg asa multe sint gay si n-au nevoie de info biggrin.gif

:puke:
Adr1an
Decat sa incercam sa le intelegem pe ele mai bine le lasam pe ele sa ne inteleaga pe noi ... Psihologia femeii e complicata fratilor.. si cand spun asta stiu ce spun.. am "supravietuit" 4 ani de liceu singur baiat intre 24 de fete... si am invatat multe dar tot nu stiu nimic despre ele... Ce-i drept toate chestiile astea m-au modelat si m-au ajutat sa inteleg niste lucruri care poate nu le-as fi inteles niciodata in alte circumstante..
Aveti grija! blush.gif
FAR EASTERN
Ei, asta da subiect pe un forum despre masini, unde "men rules"! Brava fratilor!


Nu va accelerati, e chiar interesant, pacat ca nu prea sunt pareri contra... Bravo Oana. Si Madalina(chiar, uer ar iu?).

Tudor, penajul colorat il au masculii, pentru a atrage femelele... pff, nu pot sa cred ce ai putut scrie atunci... dar au trecut anii si intelepciunea.... wink.gif

vio
asta e un topic cam . L**a contra vibrator 36182451.gif
FAR EASTERN
"Magneticule"!, umorul ti-a ramas acelashi... inepuizabil.
Lexy
Pfoooooa 3 pagini...presimt un topic misogin!Revin maine dupa un studiu amanuntit ! rolleyes.gif
T u d o r
Far, razi tu razi dar in lumea animalelor e adevarat ce am spus. Si daca ma gandesc bine, cred ca si in lumea oamenilor. teehee.gif

Lexy, baga mare ca te combatem cu succes la orice ora. tongue.gif
FAR EASTERN
Ba te insheli, daca e vorba de "care e mai cu mot"...Masculii sunt cei care sunt "dotati" ca sa atraga femelele si nu invers. wink.gif
Lexy
Vad ca s-a scris mult si topicul e vechi.Oana si Madalina au punctat foarte bine in ce au scris ele mai inainte si mai adaug si eu cateva randuri ca si asa suntem in minoritate clara aici.
"Iar daca voi va inchipuiti ca femeile se aranjeaza pentru voi, ca persoane importante, ce le determina lor existenta, sunteti tare naivi.
Sa se amuze pe seama voastra, poate. sa se simta bine, refunzandu-va, poate"
Aici as completa cu urmatoru aspect: o femeie care nu se respecta se aranjeaza pentru barbati, pe cand una care se respecta o face ptr ea,sa se simta ea bine."la fel si o femeie bine imbracata/aranjata/coafata/machiata se simte mai sigura pe ea, chiar daca nu are de gand sa agate barbati prin acest fapt"


Ce mi se pare cel mai haios de aici este urmatorul fapt: desi fiecare barbat "se plange" ca vai ce ciudate's femeile astea ca transmit "mixed signals" de fapt chestia asta va place la nebunie,doar ca nu recunoasteti.(excludem exagerarile,da?)
Poa' sa fie o tipa cat de ok( adica buna,pe intelesul vostru:P )ca daca se lasa usor va pierdeti interesul subit."Mixed messages poate insemna si teasing."adica exact asta si este.

The more you get, the less you want it.Corect?

O vai, ce porumbel am eliberat:P, astept sa vad daca sariti in sus si spuneti clar si raspicat ca nu-i asa.Si daca nu spuneti, atunci inseamna ca va place deci: nu va mai plageti!

Si daca nu intelegeti ceva, uneori e mult mai simplu si mai sanatos sa-l luati ca atare.


Si mai uitati o chestie...o femeie in general n-o sa fie interesata de ce-i aia o biela,evacuare,diferential sau etc cum nici pe voi nu va intereseaza ca de ce nu merg dungile cu bulinele sau de ce merge griul cu galben si galbenul cu verde nu si etc etc. Pentru ca barbatii sunt tehnici si femeile artistice.Si pentru ca noua ne place sa despicam firu'n 14 cand la voi se rezuma totul cu (vers.cenzurata) la dracu, hai sa bem ca vedem maine ce facem!


Si da, ne plac bad guys cu masini/motoare "tari" si cu atitudine de macho cum si voua va plac fetele siliconate si libertine.Dar asta nu inseamna ca v-ar/ne-ar place sa va/ne petreceti/m toata viata cu ele/ei...sau depinde fiecare acum, ca'n intrebarea cu prajitura si rahatul.

Inchei cu un banc misogin care l-am reauzit azi: de ce au femeile de obicei piciorul mai mic?Ca sa poata sta mai aproape de aragaz=))

T u d o r
QUOTE
Si da, ne plac bad guys cu masini/motoare "tari" si cu atitudine de macho cum si voua va plac fetele siliconate si libertine.


N-am acum timp efectiv pentru a raspunde mai pe larg, dar vreau doar sa te contrazic punctual asupra ceea ce am citat din textul tau. biggrin.gif Raspunsul meu este NU. laugh.gif Mie nu. Io sunt mai batran maica, nu-mi plac pitipoancele neam deloc. Si de regula nu suport femeile (pot generaliza, pot spune "oamenii") lipsite de substanta. E ca si cum ai primi cadou o cutie mare si frumoasa, iar cand o deschizi descoperi ca nu e nimic inauntru.
Lexy
Da, bineteles ca's de acord cu tine! E doar o chestiune de gust si tine de fiecare in parte.La urma urmei: e frumos ce-mi place mie si nu tie!
Dar nu uita ca suntem in secolul estetizarii in defavoarea continutului si siliconatus felina e ridicata la rangul de femeie "fatala" cum si marlanul de Dorobanti e barbat "adevarat".
Depinde la ce scara de valori raportam ceea ce este in jurul nostru.
T u d o r
Pai nu-ti placeau macho? biggrin.gif Parca tu ai zis ca ai zis cand ai zis ce-ai zis... devil.gif

Nu ma vait de lipsa de succes la sexul frumos, de fapt nu ma prea vait defel, dar totusi nu pot sa nu observ ca ce am citat eu din textul tau contine un mare adevar al zilelor noastre. Bineinteles ca nu ma refer la tine sau la cineva in particular. E o realitate cruda, lipsa de substanta a devenit model in tara asta. Daca ma gandesc bine, cred ca a devenit un model in toata lumea. Uitati-va la muzica de azi si incercati s-o comparati cu muzica de acum 20 ani. Uitati-va la modelele feminine si masculine ale zilelor noastre si incercati sa le comparati cu o Audrey Hepburn, cu o Liz Taylor sau cu un Alain Delon sau Sean Connery. Oamenii aia nu erau doar frumosi (de-astia se mai gasesc si acum), erau deosebiti prin personalitatea lor. Azi "personalitate" se numeste cand tragi pe nas sau bei ca boul si ti-o tragi cu o prostituata pe capota masinii, ca marele Hugh Grant sau faci cure de dezalcoolizare si dezintoxicare ca marile cantarete Winehouse si Britney Spears... Fuck, dati-mi maisna timpului inapoi! laugh.gif
FAR EASTERN
QUOTE ( T u d o r @ Apr 6 2009, 03:17 PM) *
Fuck, dati-mi maisna timpului inapoi! laugh.gif

Pai cine ti-a luat-o? 36182451.gif
Lexy
Acum vreo 10 ani am vazut un film foarte misto Run Lola Run.Si mi-a placut tare mult culoarea rosie ce o avea gagica la par. Dar nu m-am facut asa.Si mai mult ca sigur nici n-o sa ma fac.

In continuare sunt perfect de acord cu ce ai scris tu.Ne-am redus valorile adevarate si suntem prea preocupati de aparente pentru ca estetizarea fura continutul.Si asta se intampla peste tot nu doar la noi...Si nu doar pe plan social, ci si artistic,politic,etc etc.
Si da, erau frumoase vremurile cand barbatii erau barbati si nu badarani si femeile-femei adevarate si nu panarame...cand ca sa cuceresti o femeie trebuia sa-i faci curte si daca vedeai o glezna de femeie era ceva absolut deosebit.
Chiar ieri am "cunoscut" o gagica de 19 ani care-si pusese silicoane....wtf?!

Dar ce sa invete si in ce directie sa o ia tineretul, cand parintii de azi nu stiu sa-si tina in frau creaturile si le lasa la liceu pe fete cu fusta pana la fund si la baieti le cumparata taticu' masina de fite ca deh...Mai invata carte acestia?Mai isi fac o meserie, o cariera?Nu..de ce?Fata daca arata bine la cat de ingusta e la minte o sa se multumeasca sa-si plimbe posterioru plat din masina'n masina si sa depinda de un barbat care o s-o trateze ca pe-o carpa..ca de fapt asta si este atata timp cat se vinde ptr plimbari,mese in restaurante scumpe si cine stie ce alte minunatii.Si barbatii de ce sa aprecieze femeile cand ele se vand asa de "ieftin"?
T u d o r
Si, ca o concluzie a tot ce s-a scris aici (and to be continued:D): Free Jiji! laugh.gif
DORU
Poate dintre putinele topicuri VERSUS unde modul de exprimare al ideilor este concis si unde nu pot decat sa apreciez ca citind ideile unora din voi ma bucur nespus ca INTREVAD INCA O SANSA SI O SPERANTA pt o lume - fie ea si mica - unde normalitatea sa redevina de capatai !
Lexy
HEHE Doru...esti prea optimist.Stii vorba aia: cu o floare nu se face primavara din pacate.
M_A_R_I_U_S
si floarea unde-i?.. laugh.gif


stiiiiu, fiecare din noi credem despre noi ca suntem minunati asa cum suntem, ceea ce e ok, e bine sa ai un caracter optimist... dar din cand in cand o analiza exact a ceea ce vedem dimineata in oglinda ar fi mult mai indicata pentru fiecare... chestia cu ego-ul e asa un mare aplanaj si scuza a tot ceea ce facem!

in alta ordine de idei... de ce barbati care stiu cum sa se imbrace, (cand sa puna dungi, cand sa puna carouri, cand sa foloseasca butonii la camasa si cand sa puna un sacou la blugi), am mai intalnit dar femei care sa nu-si arunce farduri pe fata cand ies din casa n-am intalnit? ...ce ego isi satisfac femeile cand stau juma de ora sa-si puna 7 kile de fond de ten pe fata dupa ce in prealabil au fost la salonul de cosmetica sa-si aranjeze/vopseasca parul?.. nu mai zic de solar ..nu mai zic de silicoane ...astea nu constitue o majoritate si sunt exact pe aceiasi lungime de unda cu toti frustratii care isi injecteaza diverse porcarii si dupa 15 zile de tras la sala nu-i mai scoti din tricouri mulate ...cunoasteti ambele stiluri, nu le acord prea multa atentie ca nu merita efortul..
dar revin.. de ce barbatii se limiteaza la un tuns lunar, la un barbierit la 2-3 zile, la un epilat/barbierit axial o data la 2-3-5 luni de zile (in functie de necesitati) iar femeile umbla zilnic cu cioara vopsita? ..de ce tin ele mortis ca in fiecare secunda in care este expusa publicului larg sa minta vizavi de aspectul ei? ...de ce poarta tocuri nonstop desi dupa cateva ore le cam dor gleznele/gambele? sa arate bine si de la spate, nu-i asa? ...sa le stea curu saltat in blugii strimti, este? ...si asta e tot pentru satisfacerea ego-ului?

chestia cu pasiunea pentru masini chiar nu intra in discutie.. am intalnit atatea femei in ultimul timp ce cunosc atatea detalii in domeniul auto incat chiar e aiurea sa fac vreo afirmatie despre ce "tuning" isi face el si ce intelege (sau nu) ea din treaba asta.. pitzipoancele ies si de data asta din discutie, nu le consider prezenta majoritara prin locurile frecventate de mine asa ca nu ma intereseaza daca mai zaresc din cand in cand cate o botuxata si siliconata care isi da parul pe spate in scopul de-a fi remarcata de proprietarul bemweului negru parcat in fata terasei..
Oana
QUOTE (M_A_R_I_U_S @ Apr 6 2009, 03:50 PM) *
femei care sa nu-si arunce farduri pe fata cand ies din casa n-am intalnit

nu m-ai cunoscut pe mine whistling.gif si n-am nici macar o pereche de pantofi cu toc in casa.
nu prea mai sunt de acord cu ideea ca femeile se aranjeaza pentru ele. da, sunt cateva care fac asa, dar sunt prea putine... de ce se tencuiesc atunci? pentru ca VOI asta cereti. nu toti, dar majoritatea da... si femeile si barbatii din ziua de azi sunt superficiali. nici nu isi mai dau interesul sa cunoasca o persoana, daca impactul fizic nu este satisfacator. si hai sa fim seriosi, ati intors vreodata capul pe strada dupa una care iese din tiparul 90/60/90? nu cred...
@doru, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu cred ca lucrurile se vor schimba prea curand. cine ar trebui sa dea startul: barbatii sau femeile?
Rebel
Eu unul refuz silicoane si altea alea, nu stiu de unde se trage concluzia asta ca la toti barbatii le place. Nu ma dau in vant nici dupa bucepsi mari si nici dupa balcoane. Sunt adeptul femininului natural. E drept, nu imi place orice, am si eu gusturile mele, insa una din asta care isi plimba fara lipsa de pudoare tuningul de silicoane si alte acareturi imi inspira mila si o privesc ca pe un kitch de prost gust indiferent cate bale produce imbracata. Prefer sa fiu cu cineva ale carei forme se misca natural nu...nu se misca.... laugh.gif

Mie imi place femeia sa fie pedanta, orice femeie poate fi frumoasa daca vrea, important este sa fie curata ingrijita, sa aiba o tinuta vestimentara adecvata si sa stie sa imbine in mod artistic diferitele piese de vestimentatie de asa maniera incat rezultatul sa fie in ton cu evenimentul: sportiv, aristocratic, elegant, strengaresc, etc.
Manichiura, pedichiura, tunsoarea, tenul, sunt elemente extrem de importante ce nu trebuiesc neglijate sub absolut nici o forma.

Valabil si la barbati, trebuie sa fie foarte atenti cu manichiura lor, pedichiura, ingrijirea tenului si tinuta vestimentara, pantofii...

Exista femei si femei.
Unele sunt adeptele imaginii, arata bine dar pe strada, odata ce ajungi sa intri in universul ei intim constati ca este o dezordonata. Pentru mine si daca arati ca si Claudia Schiffer, daca nu esti ordonata, gospodina si pretentioasa -mai ales cu tine- atunci nu valorezi nici doi bani pentru mine. Prefer oricand o femeie draguta si finuta dar eleganta si ordonata in schimbul unei tzoape care arata bine fizic.
Nu totul tine de caroserie draguta... Trenul de rulare, motorul, tinuta de drum si temnperamentul fac mai mult decat crezi tu.
Pe mine ma distreaza rau fufele astea care se cred frumoase tare si care cred ca rup priviri la toata lumea si nu ma dau inapoi sa fac misto de ele.

La urma urmei frumusetea asta, are diferite forme si fiecare o vede altfel. Sunt femei care nu sunt neaparat frumoase sau cel putin nu in ochii tuturor, insa pot fi extrem de sexy, puternice, voluptoase, pot fi pline de sex-appeal si mai ales un partener extraordinar. Important este sa stie sa compenseze in alte zone si in general natura ajuta dar fara putin brain nimic nu poate fi pus in evidenta.

Una peste alta trebuie sa fie si isteata, o femeie trebuie sa fie frumoasa dar daca nu stie sa deschida gura pentru mine este nula. Bagajul cultural joaca un rol important, daca nu ai cu cine conversa si nu esti pe aceeasi lungime de unda... atunci forget it. Nu in ultimul rand sa fie un prieten deosebit, este foarte important sa ai langa tine un prieten adevarat.
mike.omega
Asta vara pe plaja, la o terasa am asistat la o scena superba! Pe langa cardurile de pitzi si cocalari erau 2 batranei( minim 80 de ani) care inca isi mai spuneau "iubi". Am ramas mut! Se comportau la fel ca la 20 de ani! Am zis ca nu-i adevarat! A fost o lectie de viata atat de scurta si atat de profunda! Acei oameni meritau mai multa admiratie decat multi care calcau prin zona si isi spuneau cuplu.
Oana
QUOTE (Rebel @ Apr 6 2009, 06:05 PM) *
Nu totul tine de caroserie draguta... Trenul de rulare, motorul, tinuta de drum si temnperamentul fac mai mult decat crezi tu.

cu mine vorbesti? ca ai postat dupa mine, insa nu inteleg ce legatura am cu ce spui tu aici...
air_wolf
in ton cu subiectul... l-am primit chiar azi biggrin.gif
---------------------
Nu-i dificil sa faci fericita o femeie.

Un barbat trebuie sa fie DOAR:

1. un bun prieten
2. partener

3. iubit
4. ca un frate
5. ca un tata
6. ca un sef
7. un electrician
8. un tapiter
9. un mecanic
10. decorator
11. stilist
12. sexolog
13. psiholog
14. exterminator de gongi
15. un bun ascultator
16. organizator
17. foarte curat
18. simpatic
19. atletic
20. cald
21. atent
22. galant
23. inteligent
24. simpatic
25. creativ
26.tandru
27. puternic
28. intelegator
29. tolerant
30. prudent
31. ambitios
32. capabil
33. curajos
34. determinat
35. sincer
36. pasional

Fara a uita sa :

37. faca complimente
38. iubeasca shoppingul
39. fie onest
40. foarte bogat
41. relaxant
42. fidel

si deasemenea :

43. sa acorde femeii multa atentie
44. sa-i acorde mult timp
45. sa-i acorde libertate, niciodata sa nu se ingrijoreze unde merge

si FOARTE IMPORTANT:

46. niciodata sa nu uite:
* zile de nastere
* aniversari
* evenimente organizate de ea





cum sa faci un barbat fericit:

1. dezbraca-te
2. da-i mancare
Rebel
QUOTE (Oana @ Apr 6 2009, 03:22 PM) *
QUOTE (Rebel @ Apr 6 2009, 06:05 PM) *
Nu totul tine de caroserie draguta... Trenul de rulare, motorul, tinuta de drum si temnperamentul fac mai mult decat crezi tu.

cu mine vorbesti? ca ai postat dupa mine, insa nu inteleg ce legatura am cu ce spui tu aici...


Hai ma Oana... Nu m-am uitat dupa cine am postat. era un monolog general.
Ce naiba, nu imi sta in caracter... blush.gif
DORU
QUOTE (Lexy @ Apr 6 2009, 04:12 PM) *
HEHE Doru...esti prea optimist.Stii vorba aia: cu o floare nu se face primavara din pacate.


Aici vad un buchet ! rolleyes.gif
Lexy
QUOTE (Rebel @ Apr 6 2009, 04:05 PM) *
Nu totul tine de caroserie draguta... Trenul de rulare, motorul, tinuta de drum si temnperamentul fac mai mult decat crezi tu.
Una peste alta trebuie sa fie si isteata, o femeie trebuie sa fie frumoasa dar daca nu stie sa deschida gura pentru mine este nula.


Hmm inseamna ca probabil ai trecut cu vederea sute de femei inteligente,sexy,potentiale partenere de exceptie...dar guess what?Nu le-ai cunoscut niciodata, deoarece ca sa ajungi sa vezi daca e isteata,feminina si etc trebuie intai sa-i placa ochiului.Pentru ca vorba ta... exprimata mai neslefuit suna cam asa: o nasoala poate sa fie o companie mult mai placuta, decat o pitipoanca seaca.

Oana...nu's de acord cu tine.Eu de exemplu dau semnal cand schimb directia chiar daca e 2 noaptea si's singura pe strada.
Ca fata consider ca in momentul cand te simti sigura pe tine .... simti ca poti face orice si ca lumea e a ta. Si siguranta vine din ceea ce ai, din ceea ce stii ca poti face si din faptul ca stii directia pe care vrei s-o urmezi.

Oana
asta-i buna. topicul asta trebuia sa fie femei vs barbati, nu femei vs femei smile.gif
lexy, adica eu daca nu ma fardez si nu port tocuri nu sunt sigura pe mine? sa stii ca in principiu sunt de acord cu tine, doar ca am obsevat ca in ultima vreme s-au schimbat datele problemei. tu crezi ca pitipoancele se aranjeaza pentru ele? eu sunt convinsa ca nu... si cum categoria asta e foarte numeroara in ultima vreme, noi, astealalte, nu mai reprezentam un procent...
Rebel
QUOTE (Lexy @ Apr 6 2009, 05:38 PM) *
Hmm inseamna ca probabil ai trecut cu vederea sute de femei inteligente,sexy,potentiale partenere de exceptie...dar guess what?Nu le-ai cunoscut niciodata, deoarece ca sa ajungi sa vezi daca e isteata,feminina si etc trebuie intai sa-i placa ochiului.Pentru ca vorba ta... exprimata mai neslefuit suna cam asa: o nasoala poate sa fie o companie mult mai placuta, decat o pitipoanca seaca.


Nu prea inteleg relatia intre cele doua fragmente.

Primul fragment:
Nu cred ca am trecut cu vederea dar nici nu exclud probabilitatea de a fi facut-o. La mine conceptul "sa placa ochiului" include mai multe nu doar infatisarea fizica iar asta am explicat mai sus. Ai cam trunchiat textul meu, ar trebuit luat pe ansamblu nu pe bucati. Oricum ideea este ca eu am alte criterii, cel al frumusetii exterioare are rolul sau, dar nu este primul.
Si daca tot ne referim la atentie, la conceptul de a "place ochiului", cred ca o femeie trebuie sa stie sa puna in evidenta anumite trasaturi in care exceleaza. Nu toate au picioare lungi, buze senzuale si zulufi ametitori insa stiu sa reliefeze, contureze ceea ce au intr-un mod superior unei rasfatate de natura dar a carei educatie feminina, vestimentara si sociala lasa de dorit. Atractia imbraca enorm de multe forme iar mesajul pe care il emite este totusi interpretat in diverse moduri de catre lumea exterioara. Aici intervine arta de a canaliza mesajul in directia dorita. Marea majoritate "se misca" cu restul, cu ce zice moda, cu ce se poarta. Eu sunt de parare ca orice este modern atata timp cat este purtat adecvat, iti vine bine si te reprezinta, este curat si ales cu gust.
pe langa arta vestimentara apare arta conversatiei, a gesticulatiei si cate alte componente...
Dar cum spuneam, lucrurile nu se opresc aici: poate fi desavarsita in arta vestimentara si a look-ului, insa fara un caracter pe masura nu reprezinta altceva decat un vas frumos de portelan dar gol pe dinauntru.

Fragmentul doi:
Nu asta voiam sa spun smile.gif, dar da, o nasola (depinde si cat de nasola) poate fi o companie mult mai placuta decat o pitipoanca seaca. Si cum vorbim doar de companie , agreez si termenul nasoala. oricum una frumoasa dar proasta m-ar scoate din sarite rapid...
ozz86651
QUOTE
Uitati-va la modelele feminine si masculine ale zilelor noastre si incercati sa le comparati cu o Audrey Hepburn, cu o Liz Taylor sau cu un Alain Delon sau Sean Connery. Oamenii aia nu erau doar frumosi (de-astia se mai gasesc si acum), erau deosebiti prin personalitatea lor. Azi "personalitate" se numeste cand tragi pe nas sau bei ca boul si ti-o tragi cu o prostituata pe capota masinii, ca marele Hugh Grant sau faci cure de dezalcoolizare si dezintoxicare ca marile cantarete Winehouse si Britney Spears... Fuck, dati-mi maisna timpului inapoi!


Uite ca nu toata lumea gindeste la fel. Mie mi se par femeile considerate frumoase azi mult mai misto decit grasute smile.gif gen marylin monroe sau chiar ce aia enumerat tu. La barbati cred ca sintem tot acolo, nu mi se pare mult mai breaza delon ca altii din ziua de azi desi pe vremuri se mergea pe alta atitudine a barbatului din cauza patriarhatului (mai distins si serios ca deh, trebuia sa "provide" pentru familie, ceea ce nu mai e cazul).

QUOTE
dezalcoolizare si dezintoxicare ca marile cantarete Winehouse si Britney Spears...


Nu exista nici o asemanare intre cele doua. Una e o cintareata exceptionala, care ca multii altii (de la hendrix la morrison sau joplin) a luat-o pe droguri si probabil o sa crape in curind.
Ailalta e o pitipoanca care nu poate sa cinte, star de carton pentru prostit copiii si adultii libidinosi care numai la calitatile ei vocale nu se uita.
Lexy
QUOTE (Oana @ Apr 6 2009, 08:49 PM) *
asta-i buna. topicul asta trebuia sa fie femei vs barbati, nu femei vs femei smile.gif
lexy, adica eu daca nu ma fardez si nu port tocuri nu sunt sigura pe mine? sa stii ca in principiu sunt de acord cu tine, doar ca am obsevat ca in ultima vreme s-au schimbat datele problemei. tu crezi ca pitipoancele se aranjeaza pentru ele? eu sunt convinsa ca nu... si cum categoria asta e foarte numeroara in ultima vreme, noi, astealalte, nu mai reprezentam un procent...


Nu. Tu esti genul care nu se fardeaza.Dar asa esti tu,corect?Si tu te simti ok asa si ai increde in tine.
O tipa care este tunsa periuta in cap poate sa fie la fel de feminina ca o tipa cu parul lung si ondulat.Totul vine de la cum te simti tu cu tine si asta am incercat sa explic.

Si nu ma refeream la pitipoance cand spuneam treaba cu aranjatul...pentru ele targetul este Q7,X3,A6 etc etc si de aceea cauta cele mai fanteziste si minuscule costumatii,extra super mulate binenteles si isi invart capu' mai rau ca girofarul de la salvare, ca sa vada daca le remarca si pe ele cineva [ .... cred ca o femeie "normala" nu procedeaza deloc asa si nici nu se expune excesiv,lasand loc de intuit si de ghicit]
Ele sunt ca un mezel in vitrina, trebuie sa arate cat mai bine ca sa fie "cumparate".
Si nu,nu cred ca pitipoancele's la putere ca sa zic asa. Intradevar fenomenul este prea mediatizat si are priza in mediul lor acolo la oameni relativ inculti si fara valori puternice referitoare la personalitate, respect de sine,dorinta de a reusi si multe altele.Ba nu, cer scuze...au si ele dorinta de a reusi smile.gif

Dar hai sa nu mai vb despre ele, ca nu merita.
ozz86651
E o teorie ca exista o corelatie intre gradul de "patriarhat" al unei tari si marimea hainelor femeilor (atita vreme cit exista libertate). Pitipoancele astea sint numai produsul unei societati dominate de barbati, cica. Mi se pare discutabil pentru ca in Romania femeile nu mi se par a fi groaznic de dezavantajate (sint, dar asta nu insemna ca o femeie nu se poate realiza). Mai degraba problema mi se pare ca vine din inegalitatea sociala puternica, miliadari si saraci care vor sa reuseasca.
FAR EASTERN
Mai, mai , mai... ce am scos din dulapul cu vechituri...
M_A_R_I_U_S
QUOTE (Oana @ Apr 6 2009, 08:23 PM) *
si femeile si barbatii din ziua de azi sunt superficiali. nici nu isi mai dau interesul sa cunoasca o persoana, daca impactul fizic nu este satisfacator. si hai sa fim seriosi, ati intors vreodata capul pe strada dupa una care iese din tiparul 90/60/90? nu cred...

nuuuuuu, normal ca nu. daca nu e 90-60-90, blonda cu ochii albastri si 1,80 m inaltime nici nu deschid ochii in directia respectiva..

hai ma, ce dracu! ..voi chiar credeti ca noi ne uitam dupa un tipar anume pe strada?..eu zic ca nu. eu cred ca fiecare barbat (ca si fiecare femeie) vede o persoana de sex opus exact prin ochii lui si ceea ce mie mi se pare superb altuia i se poate parea la fel de bine, oribil. si invers..

..si pana la urma toate femeile sunt frumoase, important e cum isi arata frumuseatea. ..iar daca unele prefera sa-si pacaleasca partenerul prin diverse tertipuri d-astea de genul: farduri la greu, operatii estetice, vestimentatie care sa-i aduca avantaje (sutiene push-up, blugi stramti, pantofi cu toc, etc.), este fix alegerea lor. dar ma intreb, dimineata cand se trezeste partenerul unei astfel de femei si o vede in toata splendoarea ei naturala, ce-si spune? ..."vaaai ce teapa mi-am luat?" sau "ce bine-mi pare ca in realitate nu esti atat de frumoasa pe cat am avut impresia initial!"? ...si defapt, voi fetelor (nu ma refer la cineva anume), va place sa intoarca lumea capul dupa voi pe strada sau vreti sa fi-ti iubite pentru ceea ce sunteti voi, pentru ceea ca reprezentai voi pentru partener?
Lexy
QUOTE (M_A_R_I_U_S @ Apr 7 2009, 08:20 AM) *
hai ma, ce dracu! ..voi chiar credeti ca noi ne uitam dupa un tipar anume pe strada?..eu zic ca nu. eu cred ca fiecare barbat (ca si fiecare femeie) vede o persoana de sex opus exact prin ochii lui si ceea ce mie mi se pare superb altuia i se poate parea la fel de bine, oribil. si invers..

Nu,de obicei va uitati dupa orice misca, are doua picioare si fusta tongue.gif
HalbaSus
QUOTE
Hmm inseamna ca probabil ai trecut cu vederea sute de femei inteligente,sexy,potentiale partenere de exceptie...dar guess what?Nu le-ai cunoscut niciodata, deoarece ca sa ajungi sa vezi daca e isteata,feminina si etc trebuie intai sa-i placa ochiului.Pentru ca vorba ta... exprimata mai neslefuit suna cam asa: o nasoala poate sa fie o companie mult mai placuta, decat o pitipoanca seaca.


Neeeahhh... pe rebel il cred... el are BMW, deci e evident ca a putut trece peste aspectul exterior si s-a uitat doar la sufletul mare, creierul inteligent si performantele sportive de exceptie.
FAR EASTERN
Eu nu sunt ipocrit si recunosc. Intorc capul si, in functie de ce vad, il sucesc mai tare sau nu. Vorba aia, "ce-i furmos, si lui Dumnezeu ii place". Acu' nu stiu daca a fost inventata de un barbat...

Cat despre ideea principala(cred)a subiectului, diferentele(sau ceea ce-i face deosebiti pe unii de altii) sunt studiate de ani de zile, si chiar s-au ajuns si la concluzii. Stiintifice. Si nu ma refer la cele evidente, de ordin fizic wink.gif .
M_A_R_I_U_S
QUOTE (Lexy @ Apr 7 2009, 02:25 PM) *
Nu,de obicei va uitati dupa orice misca, are doua picioare si fusta tongue.gif

nu neaparat ...(vezi "cazul" Naomi wallbash.gif ) ...dar da, de uitat ne uitam, e normal s-o facem, ne place s-o facem, voua va place sa va privim, si toata lumea e fericita... dar de aici si pana la a avea pretentii ca partenera sa fie musai 90-60-90 mai e cale lunga... si chiar daca ar fi, tot nu-s convins ca este ceea ce cauta o anumita parte a barbatilor. multi sunt cei ce isi doresc (in cazul in care nu au sau n-au avut) o prietena/iubita/sotie/etc cu cracii lungi, cu sanii mari, cu fundul bombat, frumoasa la fata, etc.(ati prins ideea) si in acelasi timp sunt invidiosi cand vad pe vreun "jmecher de dorobanti" ce are atarnat dupa el un "accesoriu d-asta blond" ..dar asta gandesc fiindca efectiv habar n-au ca aspectul fizic ar fi ultimul lucru care sa conteze atunci cand isi doresc o partenera cu adevarat. n-am spus ca nu conteaza, e logic sa-ti placa persoana de langa tine, dar o persoana poate fi frumoasa si prin alte lucruri decat prin forma corpului sau. de cate ori n-am vazut cu totii femei frumoase ce iubesc barbati urati!? si la fel de bine, si invers ...si ne intrebam "cum sta frate aia cu ala (sau ala cu aia)"? ..frumusetea vine din alta parte, nu din bisturiul sau seringa plasticianului. dar cine s-o vada!? ..si cate femei sunt constiente ca ele sunt frumoase la suflet, si asta e tot ce conteaza!? ...putine, foarte putine persoane gandesc asa ..si d-aia tot ce fac marea majoritate, este fix sa se lase influentati de mediul inconjurator ..se uita in stanga si-n dreapta, vad cum toti merg in mall cu paru sculat in cap si plin de fixativ si spuma si-si zic: "asta e!!! asta tre' sa fac si eu daca vreu sa agat femei!!" ..niste copii ...si asta e si in capul femeilor cand se fardeaza in exces ...niste naive, au impresia ca daca arata fenomenal de bine 3 ore in club, cu aceiasi ochi va fi privita si a doua zi, eventual si nefardata... aiurea...

si inchei cu ce-mi tot repeta un prieten d-al meu cand vine vorba de aspectul exterior al femeilor: "de ce frate ne mint astea pe noi? noi le mintim pe ele?" biggrin.gif
T u d o r
Atata timp cat porti pantalonii la intalnire... DA. laugh.gif
Rebel
Halba, merci, esti simpatic smile.gif am ras cu pofta. pai nu-i chiar asa, ca in vremea cand ma uitam cu ardoare aveam Oltcit sau un Ford Sierra dar aveam aceleasi pretentii... Buna oricum laugh.gif

QUOTE (Lexy @ Apr 7 2009, 08:25 AM) *
Nu,de obicei va uitati dupa orice misca, are doua picioare si fusta tongue.gif


Nu merge nici asta intrucat exista aici, mai ales pe la parade, scotieni care poarta fuste, nu prea imi permit sa ma uit dupa ei si imi este si teama, daca dau de un William Wallace ce fac? smile.gif

Si sa-ti mai spun una. 90/60/90 nu reprezinta un standard pentru mine. In fapt poti gasi una din asta perfecta la dimensiuni dar cu un creier 0.5/0.2/-4 si ai pus-o. Si vorba colegului de mai sus daca are si un ... ten de sa nu zic...
La cei tineri si fara experienta in ale vanatorii mai merge expresia "lasa ca noaptea nu se vede"... smile.gif desigur aici am fost rautacios. smile.gif

Exista o mare diferenta intre femei si barbati, femeile au un anumit fel de a interpreta lucrurile, de nenumarate randuri punand un barbat in situatii critice. Nu se stie din ce cauza nu realizeaza ca Nu si DA sunt raspunsuri perfecte pentru un barbat.


Recomand tuturor cu foarte mare caldura si buna intentie cartea
Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus - Dr. John Gray
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.