Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum recuperez tva-ul la o masina din germania?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
dragos65846
cine imi spune si mie exact cum imi recuperez tva-ul? stiu ca e varianta cu lasat garantie sau varianta sa-mi trmita banii cand intru in tara cu masina..dar cum facexct? si daca nu mi se mai trmit banii? ei imi pun banii pe cont sau pe cve?
ionut83652
normal dupa ce scoti masina din UE iti pune o stampila la vama cu care te duci la primaria din orasul din care ai luat masina si faci cerere de recuperare mai este si varianta firmelor mari care au oameni la vama sa collecteze actele si iti dau banii in vama sau unii care au stampile si iti da masina la pretul net si nu ai treaba depinde cum nimeresti!
marius70408
depinde de unde iei masina. daca o iei de la privat automat nu mai platesti tva, daca o iei de la firma platesti cu tot cu tva 16 % si acum depinde de la cine o iei. e foarte dificil , adica eu am luat un golf IV din germania de la firma vw audi si dupa ce am adus masina in tara si am terminat de stampilat toate actele le`am pus in plic pe langa o hartie cu un cont de euro ce lam facut . in 10 zile maxim am primit tva`ul. asa ca ai grija de unde iei masina .
ionut83652
am facut si eu asa am trimis hartia prin posta si plang si azai dupa tva ca pe mine nu ma invatat nimenea ca nu e bine sa trimiti hartiile prin posta ci sa trimiti pe cineva personal. neamtul daca are hartia ia banii si daca vrea nu tiii mai trimite eu am patito cu un sprinter si eram la a 3 masina cumparata din germania la primele doua sa am facut am trimis actele si neamtul miat pus banii in cont dar ultimul mia traso nu mia mai trimis banii nici in ziua de azi! deci mare atentie!recuperarea tva doar personal sau prin cineva cunoscut alfel iei teapa!!!!!!!!!!
marius70408
QUOTE(ionut83652)
am facut si eu asa am trimis hartia prin posta si plang si azai dupa tva ca pe mine nu ma invatat nimenea ca nu e bine sa trimiti hartiile prin posta ci sa trimiti pe cineva personal. neamtul daca are hartia ia banii si daca vrea nu tiii mai trimite eu am patito cu un sprinter si eram la a 3 masina cumparata din germania la primele doua sa am facut am trimis actele si neamtul miat pus banii in cont dar ultimul mia traso nu mia mai trimis banii nici in ziua de azi! deci mare atentie!recuperarea tva doar personal sau prin cineva cunoscut alfel iei teapa!!!!!!!!!!


de acord cu ionut asa ca ai grija de unde iei masina. bafta.
dragos65846
multam frumos baieti... masina o sa o iau de la un targ auto, am auzit ca unele le vand fara tva si atunci nu ma mai complic su recuperare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.