Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masinile din germania au KM tras in jos sau nu?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
air_wolf
dezbatem pe un alt forum fix chestia asta. si m-am gindit ca aici, unde sint multi care ridica germania in slavi, merita abordat un pic subiectul. ideal ar fi un poll cu Da sau Nu.

deci: credeti ca masinile din germania au kilometrajul dat in jos sau nu? eu cred ca il au dat jos, mai ales ca multe din masinile din parcuri provin de la societati comerciale si nu de la particulari. mai mult, proprietarii acestor autohaus (sau cum se cheama) sint turci, polonezi, rusi, chiar si romani.

later edit: nu toate masinile pot avea treaba asta facuta. sa nu se inteleaga gresit.
Geroge73919
Eu zic ca e real, am luat msina de la autohaus de arabi , iar in brief fusese a unui nemt, persoana fizica, iar cu 9 luni in urma masina fusese la DEKRA si avea 136 de mii de km iar cand am luat-o eu avea 148 de mii , masina din 2001
air_wolf
si stii ca DEKRA n-a dat km inapoi? biggrin.gif eu in 2 ani am facut 124.000 - mers moderat. biggrin.gif
lucicop
Nu stiu ce e DEKRA, dar e posibil ca o persoana care foloseste masina moderat sa aiba putini km. Exemplu: masina alor mei, 4 ani - 34.000 km.
Geroge73919
Dekra e Rar'u din Germania

@wolf ....man nu umbla Dekra la km ci doar aia de la autohaus iar la mine e normal sa aiba 12 mii de km facut in 9 luni avand in vedere ca poate o fi stat si in parc o luna 2 iar astia 12 mii se incadreaza in mersul nemtului de ~ 30 de mii pe an asa cum are masina mea , deci am toate motivele sa cred ca am km reali
Jeff
Din pacate fenomenul ia amploare si in occident. Deci ca sa fiu ontopic: da.
Marius87583
si eu am auzit ca la autohausuri deja, s-au obisnuit cu romanii care vin si cauta masini cu km putini si le dau kilometraju inapoi
Geroge73919
QUOTE(Marius87583)
si eu am auzit ca la autohausuri deja, s-au obisnuit cu romanii care vin si cauta masini cu km putini si le dau kilometraju inapoi


Majoritatea celor care aduc masini in Ro sunt samsari si astia cauta cu km multi ca sa aiba ei d eunde sa dea inapoi ... si aum ce sa mai zic daca nici o masina din 2001 cu 200 de mii de km nu sunt reali atunci cat dreaq face un neamt pe an ? 100 de mii ?
Baby Blues
Am mai povestit pe un topic ce am patyit. Masina mea a fost adusa din Germania prin decembrie 2005. In 2006 ,luna februarie, am cumparat eu masina cu vreo 145-150 de mii de km. Dupa vreo 2 luni , la o spalatorie am gasit pe masina o inscriptie cu numele unei firme din Germania. Caut firma pe net si o gasesc. Transmit la director un mail prin care ii spun ca sunt fericitul posesor al Opelului care fusese al lor si ii cer informatii despre el.
Dupa doua zile imi raspunde si imi comunica ca masina avea 210.000 km cand a plecat din Germania. Asta e . Oricum 50-60 de mii de km nu sunt mare lucru. problema este ca am fost mintit. Si nu sunt singurul.
Geroge73919
bine la tine e alta problema , s-a manarit in Ro nu in Germania , ai avut luata masina de firma , si firma tre sa s coata banu din ea nu sa stea in parcare ca la o persoana fizica,

PS Sunt convins ca esti la fel de mltumit si daca ar fi avut mai mult, pentru ca e o masina care isi merita banii
air_wolf
unul din motivele pentru care am deschis acest topic este acela ca intr-o alta discutie, in care spuneam de un prieten cu un patrol de 395K si altcineva spunea ca el n-ar cumpara masina la km astia.
deci: n-au nimic 50-60K sau mai multi km trasi in jos in germania dar 395K in romania pe o masina practic indestructibila daca e intretinuta sint o problema... hmmm... de aici deduc ca nu e prost ala care da km inapoi ci prost e ala care vinde cinstit.
bravo fratilor. si ne mai mira coruptia si hotia. eu macar stiu de ce imi respect prietenii.
Mihai63349
Masinile mai scumpe decat piata au km.reali. Chilipirurile nu sunt de incredere. Tocmai am adus la firma doua masini: un Turneo Conect si un Combo Tour. 9500, respectiv 9000 Euro, acolo. 38000, respectiv 27000 km la bord. Si sunt cat se poate de reali. Dar si pretul este cu aprox. 2000 mai mare decat una pe care o aduci ca s-o vinzi.
florin55503
o masina cu km cat de cat putini (fiecare intelege ce vrea) e si acolo oarecum scumpa si te duce cu tot cu taxe cateodata mai mult decat cu cat o cumperi de aici. avantajul de a cumpra masina de afara e faptul ca ai sanse mai mari sa iei o masina cu nr real de km.
Baby Blues
Mda ai dreptate Geroge73919. Masina o fi fost manarita in RO. De abia acum vreo 2 luni mi-a aparut INSP pe bord. Asta inseamna ca a avut sevice-ul acolo. Nu am probleme cu ea dar ma deranjeaza faptul ca romanasii nostri le "manaresc". Daca venea la mine si-mi spunea ca are 210 mii km nu ma deranja, dar asa am fost cateva zile nervos biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif , dupa ce am descoperit .
air_wolf
unele masini au nr reali de km inscrisi pe cheie: smartul, S-Klasse si or mai fi si altele. probabil ca se poate umbla si acolo, dar e de verificat si aia. nu de alta, dar daca se buleste, reprogramarea costa mai mult decit sa lase nr reali de km biggrin.gif

povestea un prieten ca are un prieten care si-a luat o bora la 90.000km si era foarte fericit... pina a vazut ca lasa patru urme... :bash: :minigun:
RUE
eu sper ca in 3 ani sa se plictiseasca varu dn Germanica de astra H ul lui diesel si cu de toate pe ea ca stiu ca o ingrijeste maxim.
ii urez sa se mute cat mai curand in orasul unde munceste sa nu mai faca asa lunga naveta!!! :angel:
*****81107
Nu cred ca masinile din Germania au km. tras in jos.
Conteaza din ce an e masina si mai putin cati km are. Diferenta de pret intre doua masini din acelasi an, una cu 40.000 km si una cu 120.000 km. e mica si nu cred ca risca cineva sa faca smecherii. Diferenta e de 1000 de euro iar 1000 de euro in Germania e putin - nu merita sa risti.
In Romania da. Pentru ca 1000 de euro e mult la salariile din Romania.
Dan27
pt stefan:trebuia sa-ti cauti una cu 200000km si era cu 30 euro mai ieftina ca atat costa datu inapoi:))))iti spun eu care e adevarul,la romani le place sa fie mintiti.Am avut 2 bmw-uri unul cu 300000km si altul cu 235000.care crezi ca l-am vandut primul?normal,cel cu 300000 pt ca cel cu 235000 avea prea multi:)crede-ma ca nu am avut ce face.Pana la urma pretul e cel corect pt ce bani dai,vrei masina cu km putini atunci scoti bani multi din buzunar si asta nu vrea nimeni,asa ca cumparati masini ieftine!
air_wolf
se simte si la ei 1000EUR dar diferenta e mai mare, undeva spre 2500 la o masina din acelasi an cu rulaj triplu. si nu conteza cit cistiga ci cit le ramine in mina. practic, daca tu cistigi 500EUR si stai cu mami si tati si nu platesti decit 100EUR sa zicem/luna la cheltuieli, ai 400 ai tai, unul care cistiga 1000 si intrtetine 3 persoane ramine cu 100 maxim. deci e mai putin eficient... biggrin.gif
Baby Blues
Sa stii ca daca nu vrei un chilipir poti cauta ceva timp. Eu am fost presat de o Dacie care am dat-o la schimb su actuala masina plus diferenta. Oricum si acum mai merg prin targ si vreau sa-ti spun ca se vede clar ca cei cu masini bune si km reali tin la pret. Diferenta este cam de 1000 Eur. Cam asa este. E adevarat ca romanilor le place sa fie mintiiti. Din feb pana acum nu am avut nici cea mai mica problema cu ea, ceea ce inseamna ca au fost dati km inapoi numai pt orgoliul romanului( al meu) biggrin.gif
Emanoel-Adrian
Mi-am vandut Golful cu putin timp in urma,2002 cu 85.000km,cumparat de la o reprezentanta VW-Audi din Germania,credeti ca am luat mai mult decat pretul pietii!? Nu!,10.500.masina avea si revizia de 90.000 facuta acolo.Nu poti sa vinzi o masina buna,cu km putini si sa speri ca obtii pretul corect in tara.Golful meu m-a costat 11.700 cu totul!.
Acum, am gasit un BMW la o reprezentanta,nu stiu daca sa astept dupa 1.01.07 sau sa -mi iau acum masina,Bmw-ul are 81.000 km,este din 2002, un proprietar,este 525 diesel si costa 15.000 Euro(incl.Mwst.),cu totul ajung la 17.000 Euro.Din masina asta nu se mai poate scoate nimic la revanzare(vorbesc de cazul ipotetic al samsarului de BMW).
Concluzia mea este ca toate masinile mai noi sau mai vechi cu preturi de nu-ti vine sa crezi de mici de prin talciocuri(ce este cel mai grav este ca multi sunt tentati sa ia acel pret, ca pret de referinta,ceeace este complet fals) ascund in istorie cate ceva,mai grav ca accidente,reparatii majore,etc.. sau masini foarte rulate,obosite si apoi date "nur fur export"!!.Asta este,cine vrea masini ieftine sau chilipiruri isi asuma aceste riscuri!.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.