Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fum mult negru Mondeo.....
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
bogdan87696
salut! am si eu o problema cu un mondeo din 2001, l-am cumparat recent din germania si sunt f suparat ca in mom cand am ajuns in tara am observat ca scoate un fum negru aproape in permanenta. Simptomele sunt ceva de genul : de cate ori o duc in turatii mai mari (schimbat trepte putin mai sportiv) scoate fum dupa 2000 turatii, iar daca urc o rampa (ex zona de munte) iar scoate fum la turatii mai mici pt trepte mari de viteza. De asemenea precizez ca in mom cand scoate acest fum, mi-se reduce puterea motorului ("da in nas"- cum zic unii).
A! si inca o chestie; are un sunet asa de parca ar rasufla ceva pe la motor, unii spun ca e turbosuflanta....ma tem ca pe undeva trage aer, sau pierde aer...nu stiu, insa sunt convins ca e altceva pt ca am mai auzit motoare de ford si parca nu se auzeau asa.

astept un raspuns cu mare interes
Ciao!
Mircea74042
Ai verificat furtunul care se duce la turbina ? (se mai intampla se se fisureze !)
Lucian55
De obicei orice disel scoate mai mult fum decat de obicei cand schimbi viteza, sau cand dai talpa brusca cand e subturata sau cand ajungi cu ea pana aproape sa intrii pe rosu. Poti defini acest "mult" ? adica este mai mult decat cand ai luat-o sau ti se pare tie ca scoate mai mult fum decat ar trebui ?
danmatyas
la fel am patit si eu cu al meu, scoatea un suierat pe la motor pe undeva si nu mai avea vlaga la ture joase.era crapat un furtun din acelea groase de la motor.din cauza asta si fumega.du-te la un service, sau uita-te chiar tu sub plasticu de la motor, ar trebui sa improaste cu funingine pe acolo pe unde-i crapat.eu zic ca asta e problema.o alta problema ar putea fi si turbo-ul sau valva egr.furtunele acelea sunt destul de scumpe. eu am dat pe unu 270 ron ...si dupa 6 luni mi s-a crapat altu, care nu se mai fabrica..si a trebuit sa schimb toata furtunele acelea care costa 1000 ron plus manopera.daca ti-e crapat ala de sus ...atunci scapi mai ieftin.bafta multa si anunta-te care a fost problema!
ionut83652
in mod normal cand turezi mai mult motorul al diesel iese fum dardaca masina nu are forta e de la turbina vezi furtunele si turbina!!si mai dane niste daealii: iti consuma si ulei?depasesti usor 80 km /h?
Lucian55
Am uitat sa inteb, cum e cu vlaga? mai trage masina ? sau numai vrea sub 2500 rpm ? mai da-ne niste detalii si incercam sa te ajutam cu placere.
bogdan87696
salutare baieti! In primul rand tin sa va multumesc pt mesaje, cat despre ford-ul meu fumegator pot sa va spun ca am fost la service si am constatat dupa ce i-am schimbat toate filtrele si uleiul, ca de fapt este debitmetrul de vina pt fumul care il scotea masina. (asta dupa ce bineneteles am pus-o pe tester) Problema dupa cate am inteles eu de la tipi astia unde am fost la service, ar fi ca in mom in care debitmetrul nu mai debiteaza in parametri normali pompa de injectie nu isi mai face datoria nici ea corespunzator si automat acest lucru aduce dupa sine ori un consum mai mare, ori scaderea puterii motorului fie ambele...eu le cam aveam pe ambele. Deocamdata merg putin cu debitmetrul decuplat (nu mai scoate fum deloc biggrin.gif dar consuma de rupe 12/100km:( ) si cred ca saptamana asta imi voi achizitiona un debitmetru (7milioane in magazin)sad.gif(
inca odata va mult. pt ajutor
Ciao!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.