Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Renault Megan Sedan 1.600 cmc 16V 110CP
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
ioan-mihai87096
Ce stiti despre Noul Megan Sedan 1.600 cmc 16V 110 CP?
Puncte tari, puncte slabe comparativ cu masinile din clasa ei.
ionut87236
-facut in Turcia
-consuma multicel (nu te lua dupa cifrele pe care le da producatorul, consuma mai mult)
-nu-ti lua Privilege, cu piele inautru. Pielea e de proasta calitate( nu e piele adevarat in primul rand :evil: si se crapa usor.
- in rest masina e f buna. Fratele meu are un Megane Estate luat anul trecut si merge perfect. Nici o defectiune.
- cei de la Renault nu te lasa cu alt ulei decat Elf, desi e mai proasta calitate decat Castrol. Probabil afecteaza motorul putin motorul pe termen lung, dar probabil pana ajungi pe la 150.000 km vei schimba masina oricum.
- targuieste-te cu ei, primesti discount in plus si chiar si alarma la ea. Daca nu trebuie sa o cumperi si alta decat cea de la Renault care e f scumpa nu ai voie sa pui ( pierzi garantia pe partea electrica).
- in rest masini bune Meganeurile noi. cheers :wave:
mef88844
Cu promotia pe care o au acum si cu dotarile standard are un pret destul de bun comprativ cu alte masini din aceeasi clasa.
Mircea38023
Raport dotari/pret foarte bun.
Dotari de proasta calitate, puse mai mult sa ia ochiul lumii.
Diverse probleme de electrica/mecanica, in special trenul de rulaj.
Cuib de greierashi...
Modelul nou pierde din stabilitate, din cauza kitului de drumuri proaste care inalta simtitor masina. Introducerea kit-ului respectiv are ca avantaj marirea garantiei de la 20.000 la 50.000 km
"Made in Turkey" e un punct slab doar pentru cei cu prejudecati. Va spun din experienta ca ...Turcia...Franta..Spania...cand e vorba de Renault e tot un drac.
Service scump, pana la 100.000 km, daca nu esti foarte norocos, cheltuielile cu masina echivaleaza costurile initiale pe care le-ai avea cu o masina mai scumpa dar mai trainica.

Eu as prefera o masina mai onesta la banii astia. Una cu mai putine dotari, hadeti sa fim seriosi....se poate trai foarte bine fara senzor ploaie, care oricum functioneaza dupa bunul lui plac dar este extrem de ineficient, senzor faruri....si altele de genul asta.

Renault e o mare teapa daca o achizitionezi cu gandul ca ai o masina ieftina si super adevarata. Stiti cum se spune...nu tot ce e scump e si bun, dar obligatoriu ce e ieftin e prost.
eddie
Ce bine ca a mea e fabricata in Slovenia ! D
Renault-urile Megane sau Clio au un pret foarte bun pentru ce ofera,sunt mai ieftine ca multe alte masini din categoria lor,au dotari peste oricare....costurile de reparatie si piesele sunt apropape la fel.
Cand te gandesti ca si posesorii de Logan-uri au pretentii de cel mai bun raport calitate/pret,eu cu un Reno care a costat aproape 13.000 de euro,nu as putea sa am pretentii ? Macar la motorul si dotarile care le am,da-le incolo,bucsele se schimba..... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mircea38023
Pai se schimba, dar costa.
Si sa te fereasca Dumnezeu de problema cu pompa de injectie delphy, post garantie...ca vad ca ai diesel.
Ca s-a dus naibii toata economia. E adevarat, cazurile sunt mai rare decat acum cativa ani. Dar, cumnatul meu a patit-o in primavara, pe Symbol 1.5dCI 80CP, 2005, la aprox 30.000 km. Noroc ca era in garantie...pentru ca altfel era vreo 2500 euro reparatia.
ncristi
Masina este excelenta. Sa o stapanesti cu placere smile.gif.
cip40884
[quote="ionut87236"]-facut in Turcia
................................................

Facut in turcia nu e ceva rau. Sa nu uitam ca in turcia se fac si mercedes-uri, si ford-uri si fiat-uri....
In plus, pielea este reala, si e si buna. Am eu , de 2 ani si este ok.
Consumul intradevar, este destul de mare. Era logic sa fie mai mare decat cel comunicat de renault, dar nici dublu.....
Mircea38023
Pielea nu este reala decat pe volan si pe schimbator. In rest...este asa numita piele ecologica. Adica un fel de musama mai desteapta.
Si...mai vedeti si pe alte forumuri. Nu e ABSOLUT nici o diferenta intre megane facut in Turcia sau in alte locatii. Toate sunt la fel de proaste blush.gif
ncristi
Raman la arerea ca masina este reusita in special faza 2.

Daca mircea schimba amortizoare din 20 in 20k asta nu insemana ca masina este proasta...mai degraba o problema cu stilul de condus.

Dar daca masina este de firma te cam doare la basca de gropane & stuff.

Probabil ca daca mi-ar da si mie de la firma moca o primera si as face cu ea off road pe santierele patriei as da asi eu iscalituri cum ca masina este varza smile.gif
edi82800
QUOTE(ionut87236)
-facut in Turcia
-consuma multicel (nu te lua dupa cifrele pe care le da producatorul, consuma mai mult)
-nu-ti lua Privilege, cu piele inautru. Pielea e de proasta calitate( nu e piele adevarat in primul rand :evil: si se crapa usor.
- in rest masina e f buna. Fratele meu are un Megane Estate luat anul trecut si merge perfect. Nici o defectiune.
- cei de la Renault nu te lasa cu alt ulei decat Elf, desi e mai proasta calitate decat Castrol. Probabil afecteaza motorul putin motorul pe termen lung, dar probabil pana ajungi pe la 150.000 km vei schimba masina oricum.
- targuieste-te cu ei, primesti discount in plus si chiar si alarma la ea. Daca nu trebuie sa o cumperi si alta decat cea de la Renault care e f scumpa nu ai voie sa pui ( pierzi garantia pe partea electrica).
- in rest masini bune Meganeurile noi. cheers :wave:


-Consumul la un 1.6 benzina este 11/100 in oras (dimineata si seara, super aglomerat) si 7/100 (chiar 5.9/100 daca te stapanesti) in afara; deci, nu o mare tragedie;
- Pielea aia, chiar daca este ecologica, arata foarte bine si la mine, dupa 14 luni si 19000 km; si e altceva decat terna tapiterie gri inchis de pe alte masini concurente :puke: blush.gif
- asta cu uleiul Castrol versus lumea intreaga mie mi se pare o capcana de marketing; este acum Castrol in bani si baga reclama la greu la un nou nume de ulei, si atata tot. "Magnatec".... prima lectie la marketing in scoala este alegerea unui nume rasunator pentru produs. Si cred ca este extrem de greu sa demonstrezi si sa cuantifici diferentele de uzura care ar putea aparea intre un motor exploatat cu orice ulei Elf sau alta marca si un motor exploatat cu acest Magnatec sau Extratec sau Ultralubelife sau alte "nume";
- alarma aia agreata de dealer (ex.Automate) NU este extrem de scumpa cum se spune. In 6 milioane si ceva acum un an, are de toate , inclusiv senzor de perimetru si microfon de geam spart. Asa ca nu este scumpa. Si caaljul este oarecum ca cel de pe viper; sunt aduse de acelasi importator in Romania.;
- "prostiile" de gen senzor ploaie, senzor intuneric, volum CD reglabil automat in functie de viteza, etc, chiar sunt utile, placute si merg bine. Nu vei mai aprinde niciodata farurile manual, nu vei mai da la stergatoare decat odata la inceperea ploii, sa reglezi intensitetea, nu vei mai umbla la vlomul radio, nu vei mai ridica niciodata geamurile cand te dai jos din masina, nu vei mai inchide tu usile niciodata cand pleci la drum, etc. Placut.
- de rau: eu am avut o problema cu o bobina de inductie, cu fulia defazoare si cu un potentiometru de reglaj faruri. rezolvate in garantie. Dar niciuna din cele de mai sus nu implica "lasarea masinii in drum". Am stat cu ele c at am vrut si am mers la service cand am avut timp.
Eu zic ca un Privilege e super.
Ce mi-as dori: blush.gif vreo 140 de cai benzina sau un disel de 120. Atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.