Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme la Skoda Fabia 1.4 MPI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
liviu40717
Am o Fabia care are 42000 km.
La ITP anul trecut au iesit noxele cu valori foarte mari.
Cel de la reprezentanta a resetat calculatorul si a scos niste valori bune (in parametri).
Mi-a spus ca e din cauza benzinei. Sa-l cred?
La 35000 km cand am cumparat-o avea un zornait la lantul de distributie.
Nu e cam devreme?
A fost "jaruita" , cred de proprietara dinainte.
Motorul trepideaza la ralanti , vad ca se mai plang si altii.
Nu cred ca e numai problema de carburanti.
Posibil defectiuni la injectie sau aprindere ?
In curbe , la peste 50 km/h scartaie cauciucurile.
Tot asa e si la voi?
Cand am trecut prin balti mi-a intrat apa la senzorul de la kilometraj si nu a mai functionat pana cand nu s-a uscat (are un burduf de plastic care nu etanseaza).
Cate stele are Fabia la testele de siguranta?

Va rog sa-mi transmiteti si mie impresiile voastre despre Skoda Fabia.
Multumesc,
Lucian72846
Fa o vizita la un service Skoda , precizeaza consilierului service problemele pe care le-ai constatat si vor solutiona problema . Probabil primul proprietar nu a facut acest lucru si s-au cam adunat din cate vad eu ! Multa Bafta !
Alex72641
Eu, recunosc, sunt novice in ale mecanicii, dar ce as face eu:
1) revizia trebuie facuta, ori la 40k ori la 45k.
2) cu benzina am avut si eu probleme dar nu la Fabia ci la Felicia. Acum depinde de unde baga respectiva doamna. Daca au resetat calculatorul si cu aceeasi benzina a scos rezultate mai bune inseamna ca nu benzina a fost cauza.
3)distributia se schimba pe la 90K deci ar fi cam devreme. Spuneai ca se auzea, insemna ca acum nu se mai aude?
4)ca trepideaza: eu ma gandesc la ceva de la aprindere ca merge doar in 3
5)in curbe si mie imi scartaie si la viteze mai mici si nu cred ca are ceva
6)treaba cu apa cred a se rezolva daca schimbi burduful

Dar cel mai bine du-te si fa revizia aia ca or sa-ti puna si Vag-com sa vada ce erori sunt. Unii de pe aici de pe forum au chiar ei si te-ar putea ajuta.
Ady1
Daca au iesit noxele dupa ce ti-a bagat-0 pe calculator inseamna ca ai o problema la motor (eventual o sonda lambda) , fa o verificare la geometria sist. de directie daca anvelopele scartaie iar aia cu apa la kilometraj e vrajeala .
Sorin82761
Liviu , Fabia are 4 stele la euroncap , dar cred ca se putea si 5 ( cei de la skoda spuneau ca sunt dispusi sa testeze si la o viteza mai mare de 64 km la ora )
Oricum stelele astea is valabile in cazul in care masina ta are acelasi num ar de airbag uri ca si masina care a fost testata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.