Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 2 RS 2.0 TDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Marius84660
Salutare,

Are cineva date despre ultimul model de Octavia 2 RS? Date tehnice, pareri, a condus cineva asa ceva?
Lucian72846
Ai topic , TEST DRIVE , impresii .............
Marius84660
Intradevar, topicul de TEST DRIVE contine si impresii despre Octavia 2 RS 2.0 TDI. Ce nu am gasit insa (nici pe site la Skoda), sunt specificatii motor, alte date tehnice, etc.
DORU
Intra pe site-ul oficial Skoda (skoda.ro) si gasesti acolo ceea ce doresti. In plus, aici pe aria Skoda, exista un Sticky cu INFORMATII COMPLETE despre modelele Skoda. Succes!
V L D
Motorul este 2.0 TDI DPF si dezvolta 170 de CP este o noua tehnologie dezvoltata de vw, nu stiu exact in ce consta stiu doar ca va inlocui motorul de 140 CP. Iti pot spune ca atinge suta in 8,5 secunde, consum urban 7,8; extra urban 4,6; mixt 5,8 cam atat am inteles de pe www.skoda.de blush.gif . Pretul cip in Romania e 19963 cip www.skoda.ro.
Lucian72846
QUOTE(Marius84660)
Intradevar, topicul de TEST DRIVE contine si impresii despre Octavia 2 RS 2.0 TDI. Ce nu am gasit insa (nici pe site la Skoda), sunt specificatii motor, alte date tehnice, etc.


Mergi la un dealer , faci si un TEST DRIVE , si tot odata soliciti si informatiile de care ai nevoie .
Marius84660
Da, din pacate dealer-ul din Cluj nu are disponibila Octavia 2 RS pentru test drive. Mi-au spus ca le va ajunge o comanda saptamana aceasta si ma cheama macar sa o vad.

Am o intrebare: exista scut la motor pentru Octavia 2 RS? Intreb, deoarece la Octavia 2 ai ca si optiuni pentru scut:
- pachet drumuri grele (care include scut metalic)
- scut de plastic

La Octavia 2 RS nici una din optiunile de mai sus nu sunt trecute in lista de optionale. Am intrebat pe cineva de la Skoda, acum cand am fost, si mi-au spus ca sigur trebuie sa aiba scut metalic. Poate stie careva dintre voi mai bine?
DORU
Personal, cred ca are un scut din plastic. Insa sapt viitoare fac un drive-test amplu cu ea si voi posta aici cu certitudine acest aspect.
Lucian72846
Scut de plastic ! Pe sasiu sport nu este disponibil PK4 .
Marius84660
Da, corect, scut de plastic. Am fost ieri pe la dealer si am vazut un RS in showroom (dragut din partea lor ca m-au sunat, dupa cum mi-au promis, daca aduc un RS in showroom).

Doru, deabia astept impresiile tale.
DORU
Sapt aceasta spre sfarsit fac testul. Voi posta ca de obicei impresiile in topicul special destinat acestora...
DORU
Impresii Drive-Test RS Diesel la topicul Sticky !!!!!!!!
Lucian72846
Multumim pentru aprecierile obiective !
DORU
Multumesc la randul meu pt faptul ca acordati atentie si incredere in capabilitatile mele de a testa cat mai obiectiv modelele Skoda. arigato.gif
Marius84660
Are cineva detalii despre calitatea cauciucurilor Dunlop (stiu ca e cunoscuta firma), in general, si a cauciucurilor Dunlop ce vin pe Octavia RS, in particular (mi s-a spus ca echiparea implicita sunt cauciucuri de vara)?

De asemenea, am reusit sa negociez cu dealer-ul, ca si discount, 4 cauciucuri de iarna, tot Dunlop, impreuna cu jante de 16''. As avea aceeasi intrebare ca si mai sus si pentru acestea. Merci.
Marius84660
In sfarsit mi s-a definitivat comanda:

Octavia RS
diesel / 2.0 TDI DPF / 170 CP / transmisie manuala - 6 trepte / 5 usi

- Alarma cu controlul habitaclului si senzor de inclinatie, sirena cu acumulator
- A treia tetiera spate
- Duze stropitoare fata incalzite
- Maxi - DOT
- Scaune fata/spate incalzite, cu reglaj termic separat
- Senzori parcare spate
- Stergator luneta cu sistem de spalare
- Tempomat
- Albastru Race

Masina va intra in productie in saptamana 27 noiembrie 2006 - 1 decembrie 2006. Incepe asteptarea...
DORU
Asteptarea este intr-adevar lunga...insa pana atunci poti face investigatii si afla cu ce probleme se confrunta alti posesori de RS TDI. Un link http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...3101&st=260.
Marius84660
Merci de link. Asta ar trebui sa imi faca asteptarea mai usoara? biggrin.gif

Parerea mea e ca probleme pot aparea la orice tip de motor, la orice marca de masina. Avand in vedere ca acesta este un motor relativ nou, sansele sunt si mai mari. Cum se zice, placerea costa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.