Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se poate reseta kilometrajul?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
tudor83320
In sfarsit a venit si masinuta mea...ce pot sa zic,...e Super.Sincer,nici nu ma asteptam ca motorasul de 64cp sa-si faca atat de bine treaba,dar Slava Domnului....ce voiam sa va intreb?e adevarat ca distanta totala parcursa poate fi resetata de 2 ori?si daca da,poate imi spune si mie cineva cum.Bafta
Jeff
Nu am auzit ca in conditii de amator sa poti sa faci operatiunea amintita si mai ales maxim de doua ori.
In plus, nu vad alt motiv pentru tine decat obtinerea unui pret mai bun la revanzare, lucru deloc laudabil.
madalina
daca iti spune cineva cum, se alege cu ban.
Lucian72846
QUOTE(tudor83320)
In sfarsit a venit si masinuta mea...ce pot sa zic,...e Super.Sincer,nici nu ma asteptam ca motorasul de 64cp sa-si faca atat de bine treaba,dar Slava Domnului....ce voiam sa va intreb?e adevarat ca distanta totala parcursa poate fi resetata de 2 ori?si daca da,poate imi spune si mie cineva cum.Bafta


Asemenea informatii nu pot fi postate pe forum !
tudor83320
Stati,nu sariti asa pe mine...era pur si simplu o curiozitate pt.ca masina mea a venit cu 0,6 km la bord si ma intrebam daca nu cumva .....Sorry
Alex72641
Pe tine te ingrijoreaza faptul ca a venit cu 0,6km la bopd?! Crezi ca a dat-o cineva inapoi? Operatiunea asta o fac samsarii si oricum nu numai kilometrajul conteaza, vreau sa spun ca un mecanic sau chiar cineva care se mai pricepe cat de cat la masini isi poate da seama cu aprox. cam cati km are masina.
Si ca sa iti si raspund la intrebare, costa in jur de 1 milion in functie de tipul masinii. Niste jegosi oricum...
Butnaru71161
da, se poate.
demontezi oglinzile laterale, scoti volanul,scoti bordul.
Apoi notezi cu cheia pe capota (demontata in prealabil) numarul de km pe care il ai.
bagi bordul in congelator si il ti acolo 3 ani (atentie: temperatura din congelator sa fie de maxim 1 grad, si sa nu mai fie si altceva acolo).
dupa 3 ani, dai 3 ciocane in bord, il uzi cu benzina (minim 98) si ii dai foc.
cu ce ramine (bucatile de carbune sunt excelente), scri pe capota demontata noul kilometraj dorit.
si uite asa iti dai kilometrajul inapoi de la 0.6 la 0.0 daca vrei
bafta...
Lucian72846
Foarte interesanta metoda ! Cred ca si originala ! NU ??
Butnaru71161
e metoda invatata de la stra stra bunicu, pe vremea cand isi tuna caruta cu inca 1 cal
Lucian72846
Asculta tudor83320 ! cam asa se procedeaza .... se pare ca metoda nu da gres , din moment ce are asa traditie !
tudor83320
Eu ma gandeam ca poate masina a avut mai multi km la bord si cei de la reprezentanta au resetat kilometrajul.Oricum,nu mai conteaza,masina e luata,merge frumos,iar voi sunteti f.irascibili astazi.Bafta si o zi buna.
Bogdan76299
Teoretic (si din nefericire si practic) se poate modifica valoarea afisata la kilometraj. La masinile cu ECU aceasta operatiune implica conectarea la computerul masinii si modificarea valorii respective. Din fericire valoarea nr. de km este stocata in mai multe locatii de memorii nu de toti cunoscute. Asta inseamna ca o diagnoza mai atenta poate dezvalui nr. real de km. Nu mai zic ca prin diagnoza se pot verifica mai multi parametri care pot explicita gradul de uzura al motorului si automat se pot trage anumite concluzii vis-avis de nr. km afisati!

Resetare inseamna ca se aduce la zero kilometrajul. La o masina noua cineva care lucreaza pe vre-un deler (service) ar putea sa iti spuna mai multe detalii.

PS: Bucura-te de masina! Sa mearga bine si sa te multumeasca, asta-i important.
MotorHead
QUOTE(madalina)
daca iti spune cineva cum, se alege cu ban.
Acu' da-i ban lu' Butnaru71161 biggrin.gif
Butnaru71161
si a zis bunicu sa nu zic la nimeni.....
scuze tudor83320 dar nu sunt irascibil.
nu-mi dau seama cum poti sa te gandesti la asemenea lucruri cand abia a venit masina.
cand am primit masina nu m-am gandit la nimic. doar am admirat si m-am plimbat cu ea.
onet_bogdan
Eu am primit masina cu 3 km la bord dar nu mi-a trecut prin minte nici o secunda ca ar fii schimbat. Primul lucru a fost sa ma duc in Omv sa fac plinul si sa ma plimb si sa ma bucur de ea. Norocul meu a fost ca eram in concediu si am avut timp. Mirosul de masina noua, bucuria de a avea masina noua,uimirea de pe fata prietenei can m-am dus sa ma intalnesc cu ea si eram cu mashina smile.gif....ce sa ma ghindesc la kilometri smile.gif
Alex72641
Ca sa mai bag un cui: aia 600m au fost facuti numai in 6-7000 de turatii numai pe derapaje, pe pietris. :bandit:
onet_bogdan
QUOTE(Alex72641)
Ca sa mai bag un cui: aia 600m au fost facuti numai in 6-7000 de turatii numai pe derapaje, pe pietris. :bandit:

...la care se mai poate adauga si saritura de pe platforma ca in need4speed smile.gif
Butnaru71161
adevarul este ca 600 de m e cam ciudat...
eu cred ca sunt facuti in momentul in care a fost transportata masina, intre locul unde a aterizat masina si tirul rasturnat biggrin.gif
AlexTM
Eu zic ca sint facuti pe scari in jos.
onet_bogdan
biggrin.gif asha imi place ca daca vine vorba de facut mishto intotdeauna poti conta pe prieteni...sau in cazul nostru pe forumisti.
Lucian72846
QUOTE(tudor83320)
Stati,nu sariti asa pe mine...era pur si simplu o curiozitate pt.ca masina mea a venit cu 0,6 km la bord si ma intrebam daca nu cumva .....Sorry


Masina nu avea cum sa vina cu 0.6 km la bord , acela era jurnalierul ! care indica fiecare suta de metrii parcursi .
AlexTM
Ia uite si unul care gindeste arigato.gif
Pe bune.
DORU
KM se pot reseta, la Octi 2 insa aceasta operatie se poate depista mai usor decat in cazul Octi 1. Topicul se inchide!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.