Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concluzia:masina SH e de adus acum sau in 2007?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
marius44031
Incerc sa sistematizez ce s-a spus pina acum in acest sens.
Asadar....cine vrea o masina second Germania, ce-l sfatuiti? Sa se duca acum sau sa astepte 1 ianuarie 2007(vorbim de masini de 3-4 ani)?
Emanoel-Adrian
Cred cu toata taria ca taxa "ecologica" nu va rezista prea mult.Eu unul astept sa vina primavara urmatoare.Atunci imi voi lua masina din Germania.
sorin86154
In perioada 18.09.2006-24.09.2006 urma ca reprezentanti ai guvernului Romaniei sa discute cu reprezentanti ai U.E. aspecte privind introducerea taxelor de mediu de la 01.01.2007 pt masinile second hand.Partea romana vrea introducerea lor, stare de fapt prevazuta in noul cod fiscal,iar cei de la U.E. sunt impotriva acesteia,afirmand ca este o forma mascata de a impiedica libera circulatie a marfurilor.Masuri similare au fost luate si de catre Ungaria si Polonia, care au descurajat second handurile prin introducerea unor taxe mari.Nu stiu daca ai nostrii sau intalnit cu europenii, si care este finalitatea acestei intalniri.Oricum sunt foarte sigur ca daca aceasta problema nu este rezolvata cum vrea U.E.pana cel tarziu in decembrie,atunci sigur masura se va mentine.Din pacate U.E. nu functioneaza ca o entitate politica, mai ales in interior.Fiecare stat isi urmareste propriile interese.In cazul nostru, sub pretextul ca, un vw cu euro 3 ,din 2001 incoace polueaza mai mult ca si un Logan cu euro 3, s-a decis luarea acestei masuri, c hiar si pt acest gen de marca, sub pretextul ca sa nu ne poluam tara, si sa luam masini fabricate in Romania.Adica sa dai 9500 euro pe un logan nou, care din pacate nu este o masina la fel de robusta , fiabila si echipata ca un vw.Binenteles ca este vorba de un grup de persoane, influente,cum ar fi si Tariceanu,care au actiuni la masinile fabricate in Romania, si care, financiar castiga din aceasta masura.Tinand cont si de politica interna a U.E. care una vorbeste, dar din pacate nu are puterea a pune in aplicare toata ideologia sa .Din considerentele mentionate mai sus, sunt foarte mari sansele ca masurile preconizate de actualii guvernanti sa fie puse in aplicare pt o perioada mai mare de 1 an.Pana in acest an speram ca dupa aderarea la U.E. imi voi lua masina din Germania cu, hai sa zicem 8000Euro, iar singurele cheltuieli sa fie transportul dus intors si taxa de inmatriculare, ca si cum as cumpara o masina din judetul CJ sau SM.Se pare ca m-am inselat.
golfuletz
eu zic ca nu vor inghiti ''galusca'' asta prea mult timp cei din EU si va cadea cu succes taxa asta :puke: .pina atunci insa putem spera si sa ne rugam la Dumnezeu ! asta nu ne-o va lua nimeni. biggrin.gif
golfuletz
se pare ca se misca ceva.......
golfuletz
ia sa vezi draga :[url]http://www.gandul.info/articol_15785/razboiul_taxelor_pune_pe_jar_autoritatile.html
:bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.