Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sunete ciudate si vibratii la audi a4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
sorin87362
M-am intors de la Pitesti acuma 2 zile pe autostrada, toate bune si frumoase pana cand spre Bucuresti pe la km30 unde se ingusteaza banda din cauza lucrarilor si evident se reduce si viteza deodata m-a invaluit un sunet ciudat ca si cum s-ar freca fier pe fier insotit de un vibrat asemanator franei de tren atunci cand trenul reduce viteza si se aude acel sunet ca un motoras neuns nu frana pe roti cu scartait, totul s-a produs de cateva ori insa viteza sau performantele masini nu au fost afectate, pe bord nu era aprins nici un martor, distributia a fost schimbata de curand si uleiul, inainte sa plec am instalat alarma pe masina insa nu cred ca asta sa fie cauza, dupa ce am parcurs 10 km timp in care am fost de cateva ori speriat de acel zgomot insotit de vibrati destul de puternice ale caroseriei, nu s-a mai auzit nimic nici in oras nu am avut probleme...nimeni nu stie sa-mi spuna care ar fi o posibila cauza...astept un raspuns cat mai repede. Va multumesc!
danmatyas
la franare se auzea? posibil placutele de frana uzate.la un passat am mai vazut asa vibratii mari cand era dus un injector, sau posibil volanta..
sorin87362
nu la franare, cand mergea, insa doar in zona aia atat am mai iesit cu masina si nu se aude nimic, uni mi-au zis ca e ceva pe jos in zona respectiva pentru a nu te lasa sa adormi la volan si tremura toata masina, nu stiu ce au simtit ceilalti ca sa-mi dau cu parerea insa acuma merge lafel de bine ca inainte.
Mitu80459
Daca esti din Bucuresti si ai drum prin zona Baneasa, fantana Miorita, incearca sa calci cu roata peste dungile de la trecerea de pietoni. Daca scoate acelasi zgomot, inseamna ca era de la ceva pus pe jos, exact pentru a te obliga sa reduci viteza in acea zona. Acelasi lucru il patesti si daca te duci spre Brasov, la iesirea din Predeal.
Daca nu, varifica capetele de bara. daca burdufurile sunt sparte, posibil sa intre murdarie acolo si sa scoata acel zgomot la viteza mica. Cand ai marit viteza, probabil a iesit.
Legionaru'
Masina nu are nimic! Ai trecut peste striatiile facute special pe asfalt dupa cum ai zis sa nu adormi la volan sau la ce D-zeu folosesc!
ionut83652
da vibreaza volanul si portiera la relanti e volanta sau ceva de la injectie scartitul poate fi de lo placuta care a ajuns la fier la frane existo o oarecare frecare intre placute si disc si poate de aia sau poate sa spart vreun rulment de iti tremura masina verifica si tu astea tremuratul la viteza poate fi doar de la un rulment spart sau de la drum oricum daca mai are si alte simptome tinene la curent!
Dusu87629
E totu ok, stai lin. Sunt linii 'antisomn'. smile.gif
sorin87362
Multumesc pentru raspunsurile voastre, am fost cu masina la diagnoza mi-au gasit asa: la sistemu de directie joc bieleta directie stg+ capat bara, amortizor defect stanga fata, verificare joc excesiv reglare/reparatie, joc rulmenti st+dr spate, reparare discuri frana/tambur, verificat capac chiulasa tubulatura admisa, usor fum la sarcina, display la comp de bord vizibilitate redusa, in rest totul este ok nu stiu daca vreuna din aceste probleme ar cauza sunetele respective insa poate cineva sa-mi spuna daca din ce am enumerat eu mai sus este ceva grav si cam care ar fi preturile biggrin.gif. Va multumesc!



______________________________
audi a4 2,5l 150cp, 2001
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.