Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante de 17
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Xalanx
Ok, am facut-o. O sa am in curand (2-3 luni maxim) niste jante noi-noute pentru Almera. Jantele sunt... de 17. In talon este trecut maxim 16.
INSA - jantele vin din vest, de la o firma specializata in jante si anvelope, care in general cam stie ce s-ar putea potrivi si ce nu pe Almera.
Dupa cum probabil stiti si voi in Romania nu avem toate variantele de Almera. Spre exemplu nu avem varianta cu navi, varianta de 2.2 litri diesel, etc.
Se pare ca jantele de 17" totusi merg pe Almera.
Evident, daca n-o sa fie ok, o sa le vand.
Sunt mai multe modele, am luat catalogul si am marcat preferintele (vreo 11 modele preferate intra aici) si o sa fie ori negre cu margine cromata, ori cromate total.

Parerile voastre?
Tarabostes
Vezi ca se mai plangea cineva de marimea jantelor si de faptul ca simtea orice denivelare. Chiar nu poti pune ceva de 16'?
Xalanx
Pai problema e ca exista si jante de 16, dar modelele sunt foarte putine si relativ neatragatoare.
Sunt constient ca se vor simti gropile mai tare, dar voi conduce incet. Oricum conduc relativ incet, am aproape intotdeauna pasageri in masina.
Si jantele de otel de 15" le pastrez, in cazul in care nu-mi convin astea de 17.
marius74116
xalanx eu am jante pe 17 pe masina si sfatul meu este sa nu iti iei pt ca o sa iti rupi masina in doua....eu acum simt si cea mai mica gropitza si denivelare cu jantele astea.....tu faci cum vrei dar iti spun din proprie experienta!
Xalanx
marius, deci tu ai avut de 15, normale si ai pus de 17? Si ai sesizat o diferenta foarte mare la cum se simt denivelarile?
Tarabostes
probabil are si cauciucuri cu balon mai mic
oricum, cat de costa jantele?
astea de 17 sunt probabil pt Primera
Xalanx
nu sunt de Primera. Sunt diverse marci, gen BSA, Momo, Rays, etc.
Pe mine nu ma costa nimic.

Nu poti pune decat cu balon subtire, ca atat intra sub aripa la Almera. N-ai cum sa-i pui de 17 cu talon de 55 spre exemplu.
Tarabostes
probabil de aici se simt gropile altfel
marius74116
xalanx eu am avut pe 16 pe masina si acum am pus pe 17...problema este si latimea jantei....alea pe 16 aveau latimea de 6j iar astea care le am acum pe 17 au latimea de 7.5 j.....daca totusi insisti sa iti iei pe 17 ia-ti cu latime mai mica....o alta problema care o am cu jantele pe 17 este ca atunci cand am 2 persoane in spate si trec peste denivelari ,imi ating cauciucurile...iar talonul cauciucului este destul de mic,de 45,si tot imi ating! ti-am spus o mare problema la mine este si ca jantele sunt late si am cauciucuri pe spate pe 17/45/225 iar pe fatza 17/45/215. sfatul meu este sa iti iei unele cu o latime mai mica si implicit cauciucurile mai inguste
Arheopterix
Are cineva de vanzare 4 genti de Almera de tabla?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.