Help - Search - Members - Calendar
Full Version: renault clio simbol
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
dan87312
vreau sa-mi cumpar un renault clio simbol,ce ma sfatuiti?
*****81107
Sa iti iei altceva daca nu vrei sa ai probleme cu masina. In special defectiuni electrice.

Skoda Fabia Sedan e mai fiabila si are acelasi pret cu Clio Sibmol.

Dacia Logan e un fel de Clio Simbol iar Skoda e un fel de VW Polo. biggrin.gif
James Kilowatt
Symbol s-ar putea sa fie mai fiabil decat reno made in EU, chiar daca sunt mai ieftine si cu materiale mai slabe. Tehnologic uzina din turcia e cea mai moderna dintre uzinele Reno iar conducerea a declarat (e drept, ca sa inchida gura sindicatelor franceze) ca asamblarea se face cu tolerante mai bune in Turcia decat in Fr...

De fapt, si cu skoda e la fel, desi e mai ieftina in multe statistici sta mai bine la fiabilitate decat surorile mai scumpe.
ncristi
QUOTE
Clio Simbol e un fel de Dacia Logan iar Skoda e un fel de VW.


Urmarind aceasta idee cumpara symbol biggrin.gif
adi.mitrea
QUOTE(*****81107)
Sa iti iei altceva daca nu vrei sa ai probleme cu masina. In special defectiuni electrice.

Skoda Fabia Sedan e mai fiabila si are acelasi pret cu Clio Sibmol.

Clio Simbol e un fel de Dacia Logan iar Skoda e un fel de VW. biggrin.gif


Arata-mi si mie comparatiile de pret intre Symbol si Fabia sedan.... Echiparea este net mai buna la Clio, motoarele mai performante!

Dan87312 spune-ne si noua cate ceva despre profilul tau de potential cumparator de autoturism. Poate iti recomandam altceva sau poate te convingem ca Renault Clio merita banii... Eu cred ca as alege Loganul 1.6 16 valve....

Daca ar fi sa-ti raspund strict la "Vreau sa-mi cumpar Clio Symbol. Ce ma sfatuiti?" ti-as spune: ce mai astepti? CUMPARA-L!! blush.gif
dan87312
am o rabla de DACIE din 90 si m-am saturat sa investesc in ea ma intereseaza programul rabla daca mai exista si sa-mi cump una noua imi pot permite pana la 170 eur rata iar renault clio mi se pare aceptabila
air_wolf
merita mai mult loganul. e mai spatios si portbagajul e mai mare. clio merita bicorpul, pentru ca se strecoara usor.
adi.mitrea
Pentru Dan: Logan 1.6 16 valve 104 cai... eventual + GPL
Tarabostes
La ce Simbol te-ai orientat ca echipare si motor? E si asta un aspect care conteaza. Avem la serviciu un 1.5 dci primul nivel de echipare, adica cel mai ieftin si arata jalnic. Nu are nici macar functiile standard de recirculare a aerului. Ieftin, consuma relativ putin dar e doar pt firma unde oricum nu are nimeni grija.
Maica-mea a avut pana anul trecut tot un Symbol, motor 1.4 full opt mai putin jante. L-a avut cam 4 ani, mers mai mult prin oras, a facut cam 30k. A avut ceva probleme pe la injectie parca, pe la AC, pe la CD, rezolvate mai toate in garantie. Bine nici nu a mers prea mult si nici nu prea tare. La cum a mers ea nu ar fi trebuit sa aiba nici o problema dar iata ca si la Corola ( toyota in top la fiabilitate ) mai are unele mici probleme.
ioan-mihai87096
Daca ai nevoie de o masina fiabila, comoda, cu portbagaj mare (510L), consum mic (cel putin cu 1-1.5l mai mic, in oras, decat cel inscris in cartea tehnica pentru modelul de 1400 cmc si 75 CP), eleganta, foarte usor de manevrat, cu AC, ABS, etc. si cu un pret de vanzare de pana in 10.000 euro, iti recomand aceasta masina. Eu am o masina de acest tip de 1 an si sunt foarte multumit de ea, singurul lucru care te poate deranja ar putea fi plafonul de la portierele din spate putin mai jos. Pot sa va spun ca pentru o familie de 4 persoane, 2 adulti si 2 copii este suficienta. In august am fost in concediu la munte si avand doi copii mici a trebuit sa ne luam toate masurile privind confortul lor. Pe langa cele 3 genti de voiaj cu haine am mai pus in portbagaj caruciorul si patutul pentru copil ( ca volum acestea inseamna impreuna cam 2.5 genti de voiaj) si alte perinite, jucarii si paturi de trebuinta pentru cei mici. Din experienta va spun ca, Loganul are portbagajul mai mic(500L) si ca daca era sa plec cu el in concediu trebuia sa pun cel putin o geanta pe bancheta din spate.
ionut87236
frumusel noul clio,au schimbat interiorul la el( acum e mult mai suportabil), dar mai degraba un fiat albea - mai mare, mai dotat, raport calitate -pret excelent. parerea mea smile.gif
cioaba
ca posesor de renault iti pot spune urmatoarele:
- in materie de fiabilitate renault poarta pe nedrept eticheta "panarama frantuzeasca"; nu se defecteaza mai des ca altele mai nemtesti;
- la capitolul "pret de intretinere", circula cateva legende, dar cu exceptia opel, daewoo si (surpriza) mercedes, celelalte au preturi comparabile (chiar mai mari) la consumabile; la revizii majoritatea sunt japcari, indiferent cum ii cheama;
- la capitolul service... ei, aici sunt probleme: aglomerate, scumpe (manopera+ adaosuri nesimtite la pise). acuma n-or fi toate asa, dar eu nu mai calc pe la ei. blush.gif
- de banii astia masini noi mai "multirol", ca pt noi romanii, sunt doar symbol, albeea, logan, vechiul accent (daca o mai fi) si fabia. daca mai vrei si ceva dotari de banii astia raman cam primele 3. asa ca e usor sa te hotarasti dupa ce le probezi pe fiecare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.