Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane Bicorp - oare merita?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
ionut87236
Am ocazia sa aduc din Franta un Megane Bicorp 1.5 dci 80 cp, din 06.2003, cu 140,000 km reali. Masina costa 6000 euro si cu toate cele necesare aducerii in Romania( dus/intors, tva , acte si taxe vamale) , m-ar ajunge undeva in jurul a 8.000 euro.
Dotarea est authentique ( standard). Totusi, aceasta include AC, geamuri electrice , directie asistata electric, asistenta la franare de urgenta, ABS.
As gasi in Romania un Megane asemanator cu 8.000 ?
Am luat de la respectivul seria sasiului si acuma o verifica niste prieteni care lucreaza la serviceul Renault din orasul meu( imi pot spune tot despre masina...de la dotari la de cate ori a fost in service si ce probleme a avut). Daca se dovedeste ca masina e buna, ar merita?
eddie
Cred ca e putin cam mult,una peste alta.Are si o gramada de kilometrii,3 ani jumatate si nici ieftina nu e.De dotari,ce sa-ti mai spun,am eu mai multe pe Clio...
Incearca sa afli si parerea mecanicilor de la Renault.
ionut87236
Era inainte acea promotie la Clio - Fidji. M-ar fi tentat . Era in jur de 8.300 DDP parca. Destule dotari, masina nou-nouta, service 3 ani... Oare cand mai vine Renault cu o promotie noua?
gip
Desi sunt fan Renault cred ca e scumpa masina gasita. La 6k Euro este un pret corect considerand nr de Km si vechimea. O masina se devalorizeaza cu aproape 40-60% din pretul de vanzare la o vechime de 3 ani. Prea e la scala de jos la devalorizare si la cea de sus la numar de km. Mai cauta ca la 8k sigur este ceva mai bun (poate chiar si nou si nu neaparat Renault) :scratchchin:
ionut87236
As prefera Renault, intrucat cunosc multa lume care lucreaza in serviceul BRAS din Iasi. M-ar scuti de o groaza de dureri de cap in caz ca s-ar intampla ceva cu masina.
Apropo, Eddie, ce imi poti spune despre motorul de 1.5 dci 80CP ? vad ca ai si tu la Clio. Am auzit ca nu e atat de reusit ca ala de 1.9 . Nu vb neaparat de performante, ci fiabilitatea ma intereseaza mai mult.
eddie
Eu am auzit contrariul,ca asta de 1,5 DCi este mai fiabil ca vechiul 1,9 diesel.
ionut83652
ca pret mi s epare scump cu banii astia cumperi un golf care e mult peste renault iar sitemul de injectie e catastrofa pe renault mai ales dci partea buna e ca piesele is detul de ieftine in comparatie cu vw darla banii astia mai gandestete!e mult
ionut87236
ok. multumesc mult baieti. Poate ma orientez spre un golf sau un stilo. Sa vad ce gasesc in afara ca in tara n-am dat de nimic inca la un pret rezonabil.
Totusi, ce as gasi in Romania de 7-8000 euro max?
ioan-mihai87096
Prin programul rabla poti ajunge la un Renault Clio Symbol NOU la 8200 euro, pentru varianta standard, verifica la dealerul Renault. De ce sa-ti aduci masina din afara cu atat de multi km la bord?
ionut87236
Eu zic ca merita mai mult, chiar daca nu ai garantie. Cumperi cu banii aia ceva mult peste clio, chiar daca are peste 100.000 km. Un motor bun pe motorina ar trebui sa tina 200.000 km. Oricum serviceul la Renault e destul de ieftin si nici eu nu merg mult cu masina ( doar in oras, 8-9 mii de km pe an max). Daca ar fi totusi sa-mi iau o masina noua, as opta pt fiat albea, mi se pare "good value for money". Mai astept ceva sugestii... thx :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.