Help - Search - Members - Calendar
Full Version: teapa second hand
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
bogdan84786
in urma cu 2 luni am cumparat un fiat punto 1,2 16V din 2000 135000 km,
masina in stare buna de functionare, cel putin asa credeam eu
in urma cu 2 saptamani am observat ca pierde ulei, si am programat masina pt reparatii astazi,
am crezut ca pierde pe la semering ulei, da surpriza dupa o verificare la service-ul autoperugia aflu ca am cutia de viteze sparta si lipita cu un mastic! pe acolo pierdea ulei!
acum astept sa ma sune sa-mi spuna diagnosticul exact dupa ce demonteaza si desfac complet!
cea mai fericita situatie am inteles ca ar fi sa-mi schimbe doar carcasa si eventual piesele afectate din interior, daca sunt afectate in mica masura, eventual in loc de schimbul carcasei o sudura asta daca gasesc un atelier!
stie cineva adrese de ateliere de dezmembrari, poate am noroc si gasesc o cutie buna!
Felix60549
O solutie de moment ar fi existat si crede-ma ca la mine a dat roade, dar daca ai dus-o in service fii sigur ca te va costa ceva reparatia.

Exista modalitatea si aparatura necesara de a suda aluminiu, de regula acolo unde se sudeaza si jantele de aluminiu si e garantata 100%, deci nu da bani pe o carcasa noua!

Teapa nu ai luat pt. atata lucru! Bine ca-ti merge motorul! biggrin.gif
bogdan84786
imi este f frica sa nu fie avariate componentele interne ale cutiei, abia astept ziua de luni sa aflu diagnosticul complet!
sti cumva un centru unde sudeaza aluminiu bine?
bogdan84786
pret reparatie cutie veche: 77 mil piesele +manopera
pret cutie noua 2800euro+tva
stiti centre de dezmembrari care aduc piese la comanda?
air_wolf
sudeaza tu carcasa si o sa scapi mai ieftin. sau pune mastic si da-o.
bogdan84786
masticul nu e o solutie!
ar reduce un pic din costuri dar nu foarte mult astfel incat tot varianta dezmembrari ar fi cea mai buna!
air_wolf
glumeam. n-am dat niciodata o masina cu probleme grave fara sa-i spun omului. de asta nici nu spal vreodata motorul, ca sa vad ce si cum.
dar sudura e o solutie, cel putin pina gasesti piesele la dezmembrari. asa te poti folosi de masina si ai si perspectiva repararii ei. te-as fi ajutat cu placere pentru ca la noi sudeaza aluminiu dar nu am alevator si pozitia aia e imposibila ca sa iasa bine.
bogdan84786
cutia nu mai este pe masina asa ca n-ar fi o problema sudatul. doar ca-s avariate foarte grav componentele din interior. cel de la care am luat-o probabil a lipit-o cu mastic, dar n-a completat si uleiul, doar eu am mers aproximativ 1000 de km pana a cazut masticul si a curs si restul de ulei, moment in care am dus masina la service!
air_wolf
daca pinoanele n-au dintii sariti, poti merge lejer cu ea. restul se gasesc la o firma care e chiar inainte de circ, pe stefan cel mare, nu dam nume.
bogdan84786
presupunand ca as gasi piesele mai ieftin, tot mai imi trebuie un mecanic bun:(
bogdan84786
lista pieselor care necesita schimbare:
carter diferential, rulment 2 buc, simering planetara, flansa, garnitura etansare, anello metallico, carcasa, coperchio, prigioniero, simering, bucsa, bucsa, arbore secundar, craboti 3 buc, inel sincronizator 2 buc, colivie role 2 buc, simering priza, rulment c.v. 4 buc, inel sincronizator 2 buc, arc 6 buc, rola 6 buc, bucsa, inel sincronizat, piulita 2 buc, etansant18967
cost total 7720,07 ron
Mariustom
D-le Bogdan, dacã înainte de a depista cã ai cutia de viteze spartã nu ai observat vreo neregulã la schimbarea vitezelor (zgomote suspecte, jocuri dubioase precum ºi manipulãri greoaie sau prea uºoare) ºi nu ai parcurs mulþi km, mai bine sudezi cutia, completezi cu ulei ºi circuli cu ea pânã gãseºti la ocazie o cutie de viteze de pe o maºinã mai nouã ºi lovitã mai serios.
Nu cred cã trebuie schimbate chiar toate cele înºirate. Pãrerea mea ...
Prea bate la ochi. Eventual iei cutia cu piesele ºi mergi ºi în altã parte, pentru a mai primi o sugestie.
Toate cele bune :wave:
air_wolf
probabil ca asa va face.
bogdan84786
cutia a mers la fel din momentul in care am cumparat-o si pana am dus-o la service, singura problema intra un pic mai greu in treapta 2-a(parca levierul se impiedica de ceva)
cred ca mi-am gasit cutie la dezmembrari cu 300 de euro, ar trebui sa ajunga maine seara in tara, sper sa fie buna!
golfuletz
cum mai stai cu problema ? avem si la Arad niste italieni ce cred ca te-ar putea rezolva cu o cutie sh liv_giv@yahoo.com !
serestely94734
A fost buna cutia second? Cand ai cumparat masina nu ai dus-o la service Fiat sa o verifici inainte sa o cumperi?? Te costa maxim 80 RON.
xanaxer
разн258.7кажуCHAPJoseXVIIFranBossÑценнародопоShinБаклТокаKeyeIrisGeorПушкШандJeweБутрÑторЗнамTescÑфер
KjelTulpOLAYExenRicaPhilСиорSourЛашупромОльшBaldSchiChriTaftDoveGillJohnÑердGarnSchiСтанMagnWaltBryc
GrimУлухCorrNialSeonIKEAÐккиХанаLycrBarbPeteNikiblacMariClasClasElegNormуÑÑ‚Ñ€KurtPlusAntoThatTintДмит
MikeкараJohnGlorавтоJonaXVIIМиниLAPIChetZoneÑторMorgZoneфоруGHOSZoneЮнггдебюZoneÐнтоEugeРуÑаÐкÑеSeba
XVIIСодеЗундDzhiHendтрилВенгХрапDeleдвижлатиБобрконцЛобкОкреÐечаредаsoliмеÑÑРоÑÑPanaMabeBonnRainCitr
BookZS-0cell6200Brad8958PoweТемеAVTOARAGFachиÑкуJazzБ470CompпазлкотоформIrinSylvMicrПолÑGripReliPhil
MoulCafeккалAndrÐажиMicrLoacChriчитаThesEchoБедоЛитРСмыÑдороИльимашиПечаXVIIСодеЛюбиForeMiliШнейКиÑе
КармСувоЧелнBoriРоÑÑWorlМатуKickÐ’ÑерJaniКагаминуПучкBrucоднаThisFunnJoneГрубDUNGШведЮнуÑСнегInvaодна
ПолиMicrUsefMikeÐефемеÑÑмеÑÑмеÑÑиллюСтихImagRobeOZONБелоBookЗамÑФормБранFredСодеtuchkasразвХали
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.