Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Guvernul va cere ESC/ESP standard pe toate masinile
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
f1anatic
http://abcnews.go.com/GMA/story?id=2432032&page=1

QUOTE
Sept. 14, 2006 — The government plans to require automakers to include electronic stability control devices on all new vehicles in the coming years.

The National Highway Traffic Safety Administration unveils its stability control requirements today.

Electronic stability control (ESC) in cars helps prevent rollovers and skidding, and could save thousands of lives.

Seat belts save an estimated 15,000 lives a year, while air bags save 2,500.

The National Highway Traffic Safety Administration projects that mandatory electronic stability control will save 10,000 lives per year.

Stability control uses computer sensors to detect when a vehicle is going out of control.

The sensors automatically adjust the speed and apply the brakes to each wheel individually, as needed.

Ford announced this week that it would be the first American auto company to make ESC standard fleetwide by 2009.

"We believe that safety is one of those attributes that customers do demand," said Ford's Susan Cischke.

GM will follow Ford's lead by 2010. Chrysler hasn't announced any plans.

Experts estimate including ESC will add about $300 to $600 to the price of a new car.

Most used cars cannot be retrofitted with ESC.

Drivers who have been in rollover accidents, like Emily Bowness of Grand Rapids, Mich., say they felt helpless.

"I tried to correct, and I guess I overcorrected," Bowness said.

She was lucky. She was not injured.

Electronic stabilization control could have prevented the accident.

"People tend to overcorrect in those situations, and electronic stability control allows the driver to steer where he wants to go and it takes care of the correction," said Rich Golitko of Bosch Corp., a division of the German auto parts company that makes ESC systems.

"It keeps the accident from occurring," said Bill Kozyra of Continental ESC, another stability control developer.

"The driver doesn't have to do anything other than their natural instinct, which is point the vehicle where they want to go."

"I certainly wouldn't drive a vehicle without ESC, and I don't think anyone else should, either," said Sue Ferguson of the Insurance Institute for Highway Safety.

The institute's research shows stability control can cut the risk of deadly single-vehicle crashes by 56 percent.

"This is remarkable equipment," said Barry McCahill of the SUV Owners of America. "That is going to prevent one of the most serious forms of crashes."

Mercedes-Benz pioneered ESC, now standard on all Mercedes models.

The technology is also standard for BMWs, Audis, Infinitis and Porsches.

If the government makes stability control mandatory, rollover accidents could become extremely rare.

Victims like Bowness are hopeful.

"I just didn't think that it would ever happen to me. No one thinks it's going to happen," she said.


Citeva idei:
1) Asta ii va face pe luptatorii urbani din SUV-uri sa se simta si mai invincibili, mai ales cind e vorba si de ceva zapada...

2) In timp ce cu mina pe inima recunosc superioritatea Lexus si BMW in problema asta comparata cu modelul masinii pe care o am ( acum si legacy are Stability Control); trebuie precizat ca acum ceva vreme cind am pus un mega test cu citeva japoneze si citeva asiatice; testul a dovedit ca masinile cu ESC au un chasiu mai slabut dpdv al comportamentului rutier - in lipsa ESC.

Personal nu doresc sa am o masina cu un sasiu "fraier" ale carui lipsuri sa fie mascate de ESC/ESP. O electronica de 500 de dolari nu trebuie sa suplineasca carentele unui sasiu prost gindit. Voi reaminti testul mentionat mai de mult: la Lexus nu se poate anula ESC, chiar daca producatorul spune ca se poate. E cumva facut mai putin sensibil - dar imposibil de anulat complet. Asa ceva este inadmisibil. In acelasi test, BMW a iesit pe loc codas dupa anularea ESP. Legacy GT singua masina FARA ESP s-a tinut la loc fruntas impreuna cu AUDI la testele de "handling". Inadmisibil pt. Subaru sa nu ofere ESP...dar cel putin are un sasiu decent.

Lipsa de ESP se poate corecta partial dar cu success prin modificari la suspensie si cauciucuri (prin asigurarea unui comportament neutru sau subvirator).
air_wolf
hi hi hi... in curind va deveni obligatrie instalarea gps, apoi pilot automat, apoi se vor retrage permisele si gata cu sofatul biggrin.gif :minigun:
HalbaSus
ESP-ul nu intra in contradictie cu sasiul bun, se pot folosi ambele. Iar ESP-ul nu poate masca lipsa unui sasiu bun. ESP-ul e facut sa impiedice derapajul necontrolat al masinii, dar nu poate sa faca o masina mai rapida in curba. Nu doar testul mentionat de f1anatic, ci mai toate testele de circuit sunt facute FARA ESP, tocmai pentru a face masina cat mai rapida. Aproape orice masina va fi mai rapida pe circuit fara ESP-ul cuplat (cu conditia sa fie pilotata corect), asta deoarece ESP-ul FRANEAZA si nu accelereaza rotile. Mi se pare ca infiniti (dar aici memoria imi joaca feste deci e posibil sa fie vorba de alta marca - oricum cred ca tot ceva japoneza premium) a creat ceva sistem de stabilitate care in loc sa franeze unele roti punea mai multa putere pe altele, acest sistem intr-adevar putea face masina mai rapida pe circuit, dar in general ESP-ul nu poate compensa sasiul bun si nu ajuta la obtinerea unui timp mai bun pe circuit.
Faptul ca la multe modele nu se poate anula total ESP-ul nu inseamna ca sunt jalnice, deobicei se scoate ESP-ul cand vrei sa ai fun pe sosea, pe langa faptul ca deobicei "fun pe sosea" este egal cu viteze mai mari decat cele legale, in unele masini chiar nu ai nici cea mai mica tentatie de a te distra pe sosea, spre exemplu cand conduc Sharanul nu am nici cea mai mica intentie de a conduce sportiv... pur si simplu masina iti taie tot elanul, oricum nu ai curajul sa abordezi virajele la limita, deci ESP-ul sigur nu m-ar incurca... daca l-as avea blush.gif . Desigur, faptul ca la anumite modele mai sportive nu se poate anula total ESP-ul, este o lipsa.
Iulian HondaFan
SH-AWD asta de la Honda face chestia asta. in curbe trimite grosul cuplului pe roata exterioara din spate. mai rapid si mai sigur. oricum toate masinile cu SH-AWD au si ESP ( VSA cum ii zice Honda parca).
HalbaSus
Posibil sa fi fost acura blush.gif
James Kilowatt
"v-am zis eu" tongue.gif
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5246&start=60

Nu m-am putut abtine.... biggrin.gif

Pe cand limitarea constructiva la 120kmh? :angel:
ozz86651
La talentul care-l ai la preziceri, mai bine te-ai abtine biggrin.gif.
Iulian HondaFan
daca este decuplabil atunci nu e chiar asa de rau...
ozz86651
Tot ce e obligatoriu e rau. Iti incalca libertatile. Cum spunea nus cine, libertatea nu se pierde dintr-o bucata, ci cu pasi mici.
Iulian HondaFan
sunt si libertati daunatoare libertatii altora... ex. fumatul in spital. e bine ca e interzis... exista clar si o functie a oricarui stat de "big brother". trebuie judecat de la caz la caz, dar asta e o intreaga filosofie despre raportul libertate vs. responsabilitate.

on topic, nici io nu zic ca e bine sa fie ABS-ul si ESP-ul obligatoriu.
James Kilowatt
Eu sunt de acord cu Iulian in privinta libertatii vs responsabilitate.

Insa vreau ca atunci cand se ia o decizie ea sa se bazeze pe un studiu (publicat) facut pe bune si nu doar pe teorii si parerile unor politicienii care in afara de gargara nu se pricep la nimic. Nu am vazut inca un studiu care sa arate ca ABS-ul sporeste siguranta, desi cateva s-au facut. Legat de ESP, nici macar nu am vazut vreunul facut. Ma refer la un studiu (statistic) facut in lumea reala, nu la o demonstratie facuta de un pilot pe un circuit.

PS
Cu fumatul pasiv s-a dovedit ca e nociv?

PS2
Nu ma deranjeaza neaparat legea in sine, cat faptul ca e bazata pe pareri "politice" si nu pe studii. Si ma deranjeaza ipoteza conform careia soferul e un idiot. Probabil respectivii politicieni care au ajuns la concluzia asta au extrapolat cazul lor personal.... Trebuie sa fii idiot incat sa-ti inchipui ca un chip o sa ma impiedice sa fiu neatent, beat, obosit, vitezoman...
ozz86651
De fapt ipoteza e corecta, uita-te in jur biggrin.gif.
Si nu zi hop pina n-ai sarit, sisteme care urmaesc ochiul exista deja (Infiniti), mare lucru sa-l cuplezi la cotact si sa mai pui si o "fiola". Un computer iti poate face un grafic al vitezei, un gps stie mereu limitele de viteza, informatia se poate uploada direct prin reteaua celuara in computerul politiei care iti integreaza viteza peste cea legala si iti da amenda prin posta, care eventual se trage direct din contul din banca sau credit card. Toata tehnologia asta este in uz cu alte scopuri, ramine numai sa o pui impreuna.
James Kilowatt
Si cat mai dureaza de cand tehnologia asta mareata cu GPS si alte alea va trece de la siguranta rutiera la a sti Big Brother unde imi locuiesc amantele si ce marca de prezervative imi cumpar cu cartea de credit? biggrin.gif

Oricum o dai, cand pleci de la ideea ca oamenii (sau majoritatea lor) sunt fie idioti fie rauvoitori pana la proba contrarie, tot la comunism ajungem.
Watcher
QUOTE(MR28673)
Oricum o dai, cand pleci de la ideea ca oamenii (sau majoritatea lor) sunt fie idioti fie rauvoitori pana la proba contrarie, tot la comunism ajungem.

Desi fraza pe care ai spus-o este corecta luata in total, fraza pe care am subliniat-o eu este iarasi corecta, uitandu-de im jur. In trafic, la colegii de birou, la oamenii pe care ii vezi la stiri sau la talkshowuri, cand te duci la spital si asculti pe altii, etc.

Eu sunt uimit de cata prostie exista in jur, lipsa de educatie, etc. si de ce atitudini genereaza. Deci premisa ca majoritatea e compusa din oameni nu tocmai destepti sau rationali nu mi se pare una tocmai exagerata.

Problema e 'cum rezolvam asta?'. SI aici apare greul: astfel de sisteme de asistare conduc inevitabil la prostirea si mai tare, la ignorarea realitatiii, deoarece se traieste intr-o lume 'virtuala', asistata. In acest sens mi se pare superb exprimata ideea din "Masina Timpului" de H.G.Wells: pe masura ce rezolvi toate problemele, omul in sine se prosteste, neavand obstacole de depasit nu se stimuleaza.

In schimb, daca s-ar opta pentru 'rudimentare' a sistemelor (no more servo, ABS, ESP, airbag, etc), fortand pe unii sa devina constienti de pericole, tot nu e o solutie, caci ai pune in pericol pe niste 'nevinovati' ...
air_wolf
prostia la volan este relativa. cunosc oameni cu inteligenta peste medie care la volan sint dezastre. neatenti, se pierd repede, etc, astfel incit si ciinele meu stie sa conduca mai bine ca ei. ce pretentii se poate avea de la cei care incearca de 3-20 ori ca sa ia permisul? cunosc si prosti, dar prosti rau de tot, nu scot doua vorbe ca lumea din ei care zici ca s-au nascut cu volanul in mina, ca in avatarul ala de pe aici biggrin.gif
siguranta rutiera ramine un vis. cred ca aici si-au bagat coada marile companii, ca sa poata justifica preturile din ce in ce mai mari.
f1anatic
QUOTE(MR28673)
Si cat mai dureaza de cand tehnologia asta mareata cu GPS si alte alea va trece de la siguranta rutiera la a sti Big Brother unde imi locuiesc amantele si ce marca de prezervative imi cumpar cu cartea de credit? biggrin.gif

Oricum o dai, cand pleci de la ideea ca oamenii (sau majoritatea lor) sunt fie idioti fie rauvoitori pana la proba contrarie, tot la comunism ajungem.


La Jewel-Osco (magazin alimentar, faramcie, retea in intreaga USA) se poate plati prin "fingerprint" - practic itzilegi amprenta digitala la o carte de credit si la magazin doar itzi scanezi degetul. De fiecare data cind merg acolo (2-3x /sapt) imi bat joc de ei si platesc cu cash...

La Microcentre - produse electronice, computere, itzi cer de fiecare data numele si ' telefon si adresa ...ca vezi doamne in caz ca iti pierzi chitanta si vrei sa aduci produsul inapoi, sa aiba ei dovada. Nu conteaza ca iti cer asta pt. lucruri cum ar fi un sul de 50 de DVD-uri goale...pe care nu ti le primesc inapoi. Daca imi cumpar aparat foto sau altceva pe care dau citeva sute de dolari - le dau bucuros numele - pentru cacaturi gen CD sau DVD goale...sau cerneala la imprimanta...nu cred ca intereseaza pe nimeni cite filme p0rn0 copiez si cit tiparesc lucruri cu copyright.

Nu mai zic de transponderele de platit taxa la autostrada - meseriasa metoda de a controla circulatia populatie.

sau ONSTAR - marea minune care itzi deschide usile incuiate pe inauntru de la distanta, trimite ambulanta in caz de accident, da instructiuni pt directie...all from the push of a button. Idee excelenta...dar in timp ce unii - mame speriate - il pot considera ingerul pazitor - eu mai de graba as crede ca este Big Brother urmaritor...Nu as spune NU la un asemenea sistem - dar trebuie sa am certitudinea ca atuni cind il dezactivez...nu mai stie nimeni de mine. Nu vreau sa afle blonda de Vinerea seara ca Simbata am 2 brunete nostime.
James Kilowatt
@watcher

Eu sunt ceva mai optimist... e mult mai usor sa remarci in trafic 10 isterici decat 1000 oameni civilizati. Si nici nu consider ca Teo si cu Dan Negru sunt un esantion reprezentativ al speciei...
Iar istericii vor reusi sa faca accident cu orice masina, oricat ar fi de perfectionata. Eu stiu oameni care au facut 1mil de km cu Dacii si altii care au indoaie BMW-uri de doua ori pe an. Sau care apar imprastiati pe sosea pe la stirile de la ora 5.....
ozz86651
Eu nu o sa cred niciodata in timpeniile astea cu teoria conspiratiei si guvernul care ma urmareste. Da, datele pot existe, si ce? La 300 de milioane de oameni trebuie vreo 30 de milioane sa stea cu ochii pe ei. Ce mare smecherie e ca poate afla guvenul unde am fost eu in week end? Dar pe guvern de ce l-ar interesa? Eu daca as fi guvern numai de asta n-as avea timp. La urma urmei asta se poate afla de mult. Toti avem celulare si chiar asta iarna era un website unde pe o taxa minima (1 euro sau asa ceva) bagai un numar de celular si ti-l localiza cu 100m precizie. Nu era pentru toti providerii, in Ro mergea numai pentru numerele Dialog/orange sau cum se mai cheama.
f1anatic
QUOTE(ozz86651)
Eu nu o sa cred niciodata in timpeniile astea cu teoria conspiratiei si guvernul care ma urmareste. Da, datele pot existe, si ce? .


Pai daca OZZ se duce in week-end in vacanta in Santorini...iar capii Mafiei grecesti se intilnesc acolo regulat. Si se intimpla vreo 2-3 coincidente de-astea...

Sau intimplator iti cumperi cafeaua si citesti ziarul in aceölasi loc unde se aduna niste suspecti de rele...sau cumva numele tau apare pe o lista de pee-to-peer netweorks care fac disponibile pe net filme ilegal...si magazinul de electronice aduce dovada ca ai cumparat in ultimele luni 10 role de 100 de DVD-uri si 4 Hard Drive-uri de 200 Gb (tu le cumparasesi pt. compania ta publicitara, care are si server si tu de fapt nu te ocupi cu activitati ilegale)...sau te duci la biblioteca publica si imprumuti tot felul de carti de chimie...de ajung aia sa creada ca vrei sa stii cum sa faci un bombeu ceva...tu studiind pt. doctorat in chimie in mod onest
air_wolf
uite un exemplu, singurul care imi vine in cap acum: o cunostinta din state imprumuta o caseta video de la centrul de inchiriei, undeva in new york. dupa vreo 2 ani, deja mutati in l.a., se trezeste tipa oprita la un control de rutina si arestata pentru furt. norocul ei ca sint avocati si ca a stiut ce sa spuna. ai SSN - existi. n-ai SSN - esti mort: no credit, no home, no job.
si cind astea or sa fie in stinsa legatura cu cheia - de fapt, id biometric... korben dallas te cheama, te va anunta cite puncte mai ai pe permis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.