Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cesionare leasing vs inch.leasing+vz.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
andrei85678
Va rog,daca puteti sa-mi dati un sfat...Vreau sa-mi cumpar masina.Am gasit-o. Pb. este ca omul o are inca-n leasing si nu are banii sa-l achite integral(restul ratelor +val.rez. de la final). Am 2 var.:
preluare leasing / imprumutarea respectivului cu banii resp.
Pot merge la un notar pt. varianta a 2-a,dar ce riscuri implica asta ulterior( vezi "drobul de sare" :bash: ). Sau, aveti idee daca pot sa-i platesc eu restul ratelor +val.rez. si sa apara direct numele meu pe contractul final...N u stiu ce ar fi mai bine...multam' anticipat pt. raspunsuri
P.S Chestia asta dureaza de ceva tp. si ma gandesc ca tb. sa ma hotarasc..
CatalinKRK
Nu stiu cat de multa incredere este intre voi. Am luat o masina (nu pt mine) de la un coleg de servici intr-o astfel de situatie si am procedat in felul urmator:
- am stabilit pretul
- am mers la societatea de leasing si mi-au facut contract de vanzare direct pe numele cumparatorului (nu pe cel al utilizatorului) si am platit societatii de leasing valoarea reziduala;
- am platit diferenta pana la pretul negociat utilizatorului in acelasi moment (ca sa nu fie nici o problema)
- am luat CI-ul de la leasing (si ce mai era de luat), si am demarat procedurile de inmatriculare

Cred ca e destul de sigur, daca nu o iei pe firma nu cred ca ai nevoie sa scrie pe contractul de vanzare suma reala pe care o platesti.
CatalinKRK
La Eurial leasing se intampla asta, da cred ca la orice firma de leasing se poate.

LE: Si in cazul descris de mine va aparea direct numele tau pe actele care le veti intocmi (facura, ctr de cesiune sau ce-o mai fi)
andrei85678
Catalin,multumesc frumos pt. promptitudine!
M a refer la finalul leasingului sau(teoretic al lui,dar practic achitat de mine)...firmei de leasing ii convine sa treaca alt NUME decat cel al utilizatorului,in contextul in care nu mai percepe ALTE TAXE(caz cesiune leasing) ? Asta nu stiu. Ca prin cesiune e clara pb....Ai idee? Multam'.
CatalinKRK
Nu stiu daca sunt, da nu trebuie sa-ti faci griji de ele, su siguranta nu sunt semnificative
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.