Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ciudat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
octavian67510
..mi se pare ciudat ca forumul de la chevrolet se misca din ce in ce mai greu...
..stau si ma intreb care o fi cauza...
..masinile or fi ft bune...nu prea sunt probleme la ele..
...sau portretul robot al celor ce-si iau chevrolet..e de oameni care nu prea au timp...
..dau sa inclin spre ambele variante..
..sincer nu am nici o problema cu aveo..dar am numai 500 km
..am vb cu cineva si mi-a zis ca la vw polo..in rodaj i-a dat voie sa-i dea pana la 150km/h...doar atat cica...dar mie mi se pare mult..mai ales ca e de 1.2 pe benzina..
..io la aveo am incercat sa nu depasesc mai mult de 3000 turatii..asta a insemnat cam 120km/h la drum intins...e prea mult? bicycle.gif
Iri83187
Cred ca explicatia e aceea ca cei cu Chevrolet mau au un forum dedicat.
_Theo_
eu nu am probleme cu aveo...si tot asa in 3000 rot/min si maxim 120
sunt foarte multumit de masina biggrin.gif
Cristi36190
Nu va speriati asa tare de rodajul masinilor. Prima revizie este la un an sau 15000, uleiul este long life- sintetic. Urmati doar cateva reguli elementare in primii 2-3000Km:
1. nu tineti motorul in sarcina ridicata foarte mult timp (adica nu trebuie sa tineti ochii pe turometru si sa va speriati daca ati sarit de 3000 intr-o depasire, ci doar sa nu-i dati 140 sau mai mult pe autostrada timp de o ora)
2. lasati motorul sa mearga la ralanti 30 secunde dupa ce dati la cheie (asta e bine sa va intre in reflex si dupa 3000Km...)
3. nu bruscati franele in primii 1000Km (pentru un rodaj uniform al garniturilor/discurilor de frana)
4. nu opriti inutil motorul (la semafor de exemplu)- rulajul pe distante scurte intre doua chei nu este indicat, calculatorul se invata cu niste parametri aiurea si va scade performanta.

Daca motoarele si cutiile sunt bine rodate de fabrica inainte de montaj, restul subansamblelor incepand de la roti, servodirectie, frane, continuand cu suspensiile si pana la aerul conditionat, cer o scurta perioada de "calm" adica de utilizare moderata - cateva sute de km - pentru a intra in parametri.

Sa va bucurati de ele multe sute de mii de km cu cat mai putine interventii - oricum calitatea asiaticelor e incontestabila, sunt masinile optime pentru rulaje de pana la 20-25.000 Km pe an fara dureri de cap.
:wave:
chevy
Si unde mai pui ca la versiunile premium, majoritatea pieselor sunt de provenienta japoneza. Asa ca la capitolul fiabilitate stau foarte bine. Atentie la baietii din service, care nu respecta conditiile producatorului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.