Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Led Tuning Auto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
onet_bogdan
Am tot cautat pe net si am dat peste o chestie interesanta. Inlocuirea becurilor de semnalizare (21W) cu leduri care zice ca au tot 21W. A incercat cineva, asa este? Se vede comparabil? . Consumul este net mai mic si efecul de instan-on/instant-off este de efect dat nu afecteaza in vre-un fel instalatia?
Bogdan67993
Am gasit si eu pe net, dar comercializate de diversi intreprinzatori mici (well, comercianti pe burse). Eram interesat, dar nu prea am incredere. Daca ai dat de vreo firma serioasa care sa vinda asa ceva in Ro, poti spune care este?
Apropo, s-ar putea ca asta sa fie interesant, in special al doilea paragraf.
onet_bogdan
Sincer nu am gasit ceva mai calumea si nici nu am avut ocazia sa vad in vre-un magazin. Ce am gasit era pe tot felul de site-uri si mi se par un fel de "chinezarii" si pe deasupra ma indoiesc ca sunt echivalente ca intensitate luminoasa cu un becul clasic. Ma ghindeam ca are cineva si poate sa spuna cum e.

http://www.zexstar.com/index.php?cat=3&...70f09c613ddf353
Aici am gasit ceva cu leduri calumea dar nu au prea multe si nu sunt pt masina smile.gif
DORU
Ba tocmai ca au led-uri (SMD-uri) si pt autovehicule. Contacteaza-i la telefon si vei vedea.
onet_bogdan
Multumesc mult, am sa incerc si aceasta farianta numai sa fie in orele de program. Sper sa gasesc ceva.
DORU
Am apelat la ei week trecut si sunt f multumit. In curand, poze la "Totul despre masina mea".
onet_bogdan
Ai putea sa-mi spui ce becuri ai inlocuit? Ceva preturi ? Ca pentru moment sunt cu visteria cam goala smile.gif
DORU
Skoda are numai leduri. Am inlocuit absolut toate SND-urile din fabrica (peste 70 la numar), practic tot iluminatul interior. Pret f. competitiv !
onet_bogdan
aha...am inteles....ideea e ca mie chiar imi place iluminatul interior la skoda, ceea ce vroiam sa schimb este cate un bec de semnalizare, am schimbat poziitiile cu led albastru, poate o plafoniera chestii deastea simple smile.gif
DORU
Si pt asta poti face tot la Zexstar. Verifica site-ul lor .com !
DORU
O parere despre rezultatul concret, aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=153691#153691
onet_bogdan
hmmm.....frumos...foarte frumos...ma ghindesc ca "live" e si mai bine. Felicitari Doru. Mie mi groaza sa desfac bordu.
DORU
Si eu am avut retineri, insa se demonteaza totul f usor si asta m-a incurajat. biggrin.gif
onet_bogdan
Ma ghindesc si eu...am sa studiez problema dar cred ca o sa ma abtin pentru moment. Ceea ce am facut pina acuma a fost pe langa led-uri albastre la pozitii sa mai pun si 4 neoane albastre sub scaune.


p.s. ca o lamurire ... doru, tu ti-ai luat leduri SMD si ti le-ai montat personal sau ai fost la ei si ti-au facut ei?
onet_bogdan
O noua achizitie pentru masina au fost becuri de semnalizare, poziti frana si mers cu spatele cu leduri, comandate tocmai din america. Ce e foarte interesant e ca pe spate, ;a semnalizari e ok...se vede super bine dar pe fata am un plastic in fata semnalizari si nu prea e ok. In rest merg foarte bine, se vad bine(sunt 24 de leduri wide din care 18 bat pe directia inainte si 6 la 90 de grade) cu mentiunea ca din cauza consumului scazut ele clipesc in ritmul normal dar la bord cand semnalizez clipeste foarte repede (pe avarii merg normal). Stiu ca ar trebui sa pun niste rezistente pentru a compensa dar pina acuma nu am avut timp. Sincer nu e asha deranjant. Sper sa reusesc sa fac si niste poze.
bebeko
Si poate sa-mi spuna cineva care este avantajul schimbarii becurilor cu leduri ? Exceptie facand interiorul.
onet_bogdan
Nu cred ca se pot numii avantaje...mai mult light tuning ...pentru efect. Mie, trebuie sa recunosc imi plac led-urie de mic copil smile.gif iar acuma ca am o jucarie mai mare ii mai modific cate ceva....dar sa trecem la "avantaje" ...in primul rand efectul instant-on/ instant-off, viata mai lunga in comparatie cu becurile, si consum mic.
bebeko
Hmm ... :sugiuc:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.