Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Imprumut Ceasuri de albea dynamic pt 2 min
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Cristi80483
Salut.As ruga pe cineva ce detine o Albea Dynamic daca poate sa imi imprumute cesurile de de bord.eu am o albea numai ca modelul Active Plus si computerul de bord este mai slba si as dori sa vad ca din cate stiu eu computerul e in cesuri iar daca cesurile de pe dynamic merg la mine vre-au sa imi achizitionez si eu unele de dynamic.Fac eu toata treaba,garantez ca nu o sa se vada si fac si o cinste.
multumesc
Cipp
Crezi tu ca se potriveste si softul sau esti convins ca un alt display va rezolva problema ? Eu cred ca dynamic are alte functii si nu depinde de displayul ala mic!
virgil84493
Nici o sansa, Cristi. Ceasul de bord doar afiseaza unele chestii. Computerul de "bord" e bine pus, iar daca schimbi ceasurile, eventual iti vor arata aceleasi lucruri!!
Pentru ce vrei tu, trebuie schimbat COMPUTERUL!!!!!!
Cristi80483
Sunt cam 75 % convins ca computerul este in ceasuri.La majoritatea compuerul de bord sa afla in acesi unitate unde si afiseaza parametri.
ex:la logan e in ceasrui,la bmw e in aceea unitatea de pe consola,la pe pugeot e in acesi unitate ca si la bmw.Inca nu am vazut masina din cele la care am si pututsa verific care sa aiba computerul in alta parte.Computerul de bord de care vb virgil este pt altceva.De ex. la logan prin simpla schimbare e cesurilor si montare unui buton pe bord cel mai slab model devine cu computer de bord.
Haideti sa va spun si de ce,Masina mea are computer de bord.Imi arata cati km mai merg cu benzina din rezervos,consumul instanyaneu (km/l) si tot felul de alte chestii>Numai ca al vostru mai arata data,consumul instantaneu (l/km) si plus cateva nimicuri care sunt calculate toate din acesi chestie.
Defpat daca ma gandesc mai bine sunt cam 99 % convins ca ar merge.Singura chestie care nu ar merge este temp de afara.Nu cred ca a mea are senzor dar nu sunt sigur nici de asta.
Deci poate prin bunavointa unui coleg de pe forum am deslusi acest mister<sunt siguri ca ar dori si alti sa fac acest lucru.
Eu am dat cesurile mele jos.Are o simpla mufa.Nu are sigiliu,Are 4 suruburi.Daca vreti face procura la notar ca in cazul in care se intampla ceva platesc tot.Este o banala operatie.E mult mai complicat sa scoateti cassul masini,Si dureaza mai putin decat ati face o pana de cauciuc.
Va multumesc
ps:sper ca exista cineva care m-ar putea ajta.
Cristi80483
Haideti mah chiar nu e nimeni dispus sa ma ajute???
ady84545
Eu mi-am montat computer de bord la Logan, totul se afla in ceasul ala mic, il schimbi si gata.
Dar nu inteleg de ce nu intrebi la un service, sau le spui sa ti-l monteze si daca merge il achiti.
Oricum, te avertizez ca o sa coste exagerat de mult. Eu am gasit la Mioveni pe naspa cu 2 milioane, dar unul de Albea din Turkey cred ca e de vreo 10 ori mai mult.
virgil84493
Cristi, crede-ma daca iti spun ca dupa max. 1000km la bord, ti se ureste si cu cel mai tare computer de bord. Ce rost are sa pui asta? Nu zic ca nu-i bun, dar stai linistit, nu pierzi mare lucru!!!
virgil84493
Ady, welcome back!!!!
VAZUSI CA MAI E UN OLTEAN PE ACI????
Cristi80483
Virgil asa o fii dar am un pitic in cap care nu ma lasa in pace.Nu renunt la idee.M-am saturat sa tot calculez consumul mediu sau instant.Si in afara de asta ma oftic pe zii ce trece ca nu mi-am luat dynami si nu mai am mult pana sa o fac ca un model dynamic.Deja incepe sa aiba si in plus. smile.gif)
Ady crezi ca nu am fost si imi tot zic ca nu se baga ca ...............Lenea mare.Pana sa cumpar masina ma cautat si pe fix sa ma intrebe daca m-am hotarat daca vre-au masina sau nu.Iar acum nici nu ma mai baga in seama.Am fost sa ii intreb cum se scoate tetiera de pe fata si m-a pus de am asteptat 45 de min si nu a venit nimeni.Mi-a zis ca vine cineva in 5 min.Sa nu le dai foc si nu alta .

Eu oricum sper ca poate se gaseste cineva pe forum sa ma ajute.
virgil84493
CRISTI, DACA TII NEAPARAT PENTRU UN TRIP C MAI BUN - MA REPFER LA FOLOSINTA INDELUGATA - EU AS VORBI CU CEI DE LA SERVICE-UL fIAT DIN ZONA. oRICUM, EI SUNT MULT MAI SERIOSI CA DEALERUL!!!
Cristi80483
Mersi virgil dar e cam departe.Sper inca ca exista un forumist care e mai "curajos" si ma va ajuta.
virgil84493
Pai atunci, Cristi, eu unul, iti tin sincer pumnii!!!!
Dar parca chestia cu service-ul e mult mai OK!!!! Si mai sigura!
Gandeste-te ca diferenta de o dai (DACA O DAI) este diferenta dintre Active si Dynamic!!!
Cristi80483
Stii care e dif la mine intre modelul meu active plus si un dynamic??de 92 euro.ca idioata aia de la reprezentanta nu mi-a zis ca e numai atat.e numai ata ca eu mi-am pous vopsea metalizata si inca cateva chestii.
Cipp
Preturile la FIAT Albea sunt urmatoarele:

Active - 8369
Active Plus - 9093
Dynamic - 9577

Preturile sunt in Euro si contin TVA.
Cristi80483
La care mai adauga vopseau metalizata ,geamurile electrice cauciucuri si nu mai stiu ce sa vezi ca a mai romas o dif de 90 si ceva de euro. sad.gif(
virgil84493
Pretul platit de mine a fost 10920 euro pentru Dynamicul din showroom, cu dotarilemaxime pentru un Albea. Sunt multe, dar am preferat varianta asta, decat asteptarea de x luni, cu surprizele ei atat de "placute"....
Acum m-am convins, cand imi voi schimba masina, am s-o iau pe cea expusa. Nu de pomana au pus-o aia acolo.....
virgil84493
Hai , mai Cristi, fa totusi un drum la service-ul Fiat, sau da un telefon pentru a afla pretul unui nou (SI MAI BUN!!!) Trip Comp.
Pentru ce vrei tu, cateva zeci de euroi se merita!!!! Asta daca tii neaparat sa-ti fuga degetul pe buton si ochii de la drum ptr. a vedea consumul la 100km, nu litru pe km.....
r4mp
eu am avut ocazia sa cumpar un vw golf 3u 1.8 benzinara sh, foarte in regula, bine intretinuta, care a fost masina de showroom la noi.. extra full la vremea ei... si de ce zic la vremea ei? pt ca fusese fabricata in 1998.. avea intradevar prima inmatriculare in 2000 DAR la revanzare ce faceam? blink.gif la computest a avut un procentaj de 95% ceea ce era un rezultat extrem de bun pt varsta ei. si cu toate astea.. nu`mi pare rau ca am ales italianca wub.gif nu aceleasi lucruri se pot spune despre cele pt test drive... asa ca, fiti atenti la cele SH de la dealeri arigato.gif
virgil84493
@ r4mp:
Cand zic masina de showroom, crede-ma ca o prefer asa cum e expusa si ma bucur ca ai inteles chestia asta!!!
E ceva mai scumpa, dar tocmai ca e model, , eu cred ca e ceva de capul ei!!!
Si in plus, r4mp ( ce ciudat suna!!!) eu am luat-o noua, daca tii cont ca in iulie numarai pe degete pe cei ce stiau de noul Albeea!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.