Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bora model america?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
dragos65846
are careva habar cum e cu bora produsa pt sua? nu stiu daca este produsa in europa si trmisa in sua sau este produsa acolo... daca este produsa acolo, si importata intr-o tara membra ue, mai exact actualul proprietar a cumparat-o de noua din sua si acum o vinde... se poate inmatricula in romania fara taxe vamale de 30%? targul auto care o vinde zice ca are certificat EUR1 si corespunde cerintelor europene de inmatriculare.. dar eu nu stiu sigur... macar daca stie cineva daca este fabricata in europa... masina este din 2002...
DORU
Daca au certificat EUR1, e bine, asta te scuteste de taxe vamale impovoratoare. Apoi, modelul Bora fabricat pt piata din SUA are minim motorizare 1.8T...plus un V6, cred. Unde ai gasit oferta?
dragos65846
deci este fabricata in europa, nu?
masina de care vorbesc are 1.9 tdi 101 cp, si este pe mobile.de, targul acre o vinde se afla in barcelona.
CatalinKRK
De ce te complici din 1000 de bore cate sunt pe mobile.de s-o alegi tocmai pe asta. Bora se mai face si prin Mexic parca sub numele de Jetta ca la un moment dat era vorba ca modelul nou sa se faca numai acolo. Desi fiind diesel s-ar putea sa fie de prin Europa ca in America nu prea se vand.
dragos65846
din toate borele de pe mobile. de era singura care nu era la private bagata, si era full option, inclusiv piele. si un pret avantajos....
DORU
INCEARCA sa obtii mai multe informatii despre ea de la parcul auto respectiv, prim mail: copii acte, carte service, etc Asta pt ca vad ca ti-a picat cu tronc exact masina asta...
dragos65846
cam ase e mi-a picat cu tronc.. problema este ca am fost la dealerul vw am dat sa vad un istoric al masinii, mi-a confirmat ca e adusa din usa, dar se pare ca este fabricata in mexic si nici ei nu stiu cum de a facut rost dde certificat eur1, motorul se pare ca corespunde euro3, dar mai trebuie verificat le RAR... i-am cerut toate actele masinii sa verific daca se poate inmatrcicula sau nu. ma intreb daca are certificat eur1, vama romana mai verifica unde este fabricata masina? sau le este de ajuns daca prezint certificatul, mai ales ca masina vine din spania....
DORU
Daca are certificatul de origine EUR1 oficial si real (nu fals!), atunci platesti doar taxele vamale reprezentand TVA si accize, coresp anului fabr al masinii si capacit ei cilindrice.
Du pana la capat investigatiile, inclusiv la Porsche din Austria sau VW in DE, anunta-i care este seria de caroserie a masinii si cere-le sa confirme datele furnizate de parcul auto. Daca nu este inregistrata la VW, greu de crezut totusi, atunci poti deveni susceptibil ca e ceva necurat...
dragos65846
pai masina este confirmata de dealerul vw din orasul meu, apat toate reviziile facute, au vazut ca este adusa din usa si produsa in mexic, si inmatriculata in barcelona, prin dealerul lor local. ce ma intereseaza pe mine ar fi... daca masina a fost adusa si implicit platite taxe vamale de import, fiind din afara europei, de ca sa mai plateasca toti ceilalti care o cumpara aceleasi taxe de import... daca masina se vinde de 5 ori toti propr tre sa plateasca din nou 30% taxe vamale? doar au fost deja platite odata... de asta cred eu ca se poate elibera totusi un certificat eur1 care sa confirme ca s-au platit taxele vamale..
DORU
Taxele vamale se platesc o singura data, la prima inmatriculare. Apoi, gata.
dragos65846
pai asta ziceam si eu, ca daca se platesc o singura data n-are cum sa nu se elibereze un certificat eur1 si implicit eu sa nu mai platesc taxe vamale...de 30%
Cristi2
da nu te supara, atunci cand cumperi masina din Spania, inseamna ca faci un import, nu-i asa ??
asa ca sa te pregatesti sa socotesti si taxa vamala de 30% din valoarea masinii de catalog sau din pretul de pe factura (se ia cel mai mare pret dintre cele 2).
daca e fabricata in mexic, nu are cum sa aiba certificat de origina Eur 1.
probabil ca se falsifica si alea.
atentie la anunturile de genu asta, se intampla ca multi americani sau englezi sa-si vanda masina foarte ieftin, in cel mai rau caz fiind vorba de smecheri care vor sa-si mareasca creditul de pe cartela de mobil pe buzunarul altora.
dragos65846
eu nu mai inteleg nimic oricum...
cristi, am mentionat doar ma masina de noua a fost adusa din sua de un spaniol inca de 2002.... si daca el aplatit taxele vamale de 30%,le mai platesc si eu ca duc masina in romania? si daca eu o vand in ungaria, teoretic vorbind, si ala mai plateste taxe vamale? oricumnu e teapa cu minute pe tel, pt ca masnia a vazut-o un prieten de acolo, mairamane sa ma lamuresc eu daca pot sa o import sau nu fara sa platesc 30%... asta ma gandesc si eu chiar daca cel care o vinde sustine ca are eur1 sa nu fie fals..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.