Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mitsubishi History
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
Cristi86127
Hey posesori de Mitsubishi, Colt in special...ne intalnim intr-un weekend sa schimbam impresii, etc.?
Marius43590
si asa se pune de o mica revolta impotriva dealerilor si service-urilor mitsubishi....

band.gif
Cristi86127
QUOTE(Marius43590)
si asa se pune de o mica revolta impotriva dealerilor si service-urilor mitsubishi....

band.gif

biggrin.gif nu cred ca se pune problema dar oricum fraza ma ma pune pe ganduri...sa existe probleme atat de mari ?....am glumit. eu sunt multumit de ea pana acum...pe topicul Colt Cz3 1.5 impresii/probleme...am postat impresiile mele initiale precum si anumite mici "zgomote" de la motor, ambreiaj....sa fie intr-adevar atat de fiabila pe cat se vorbeste ?
Marius43590
am avut niste nemultumiri, cred ca pe forumul de lancer sunt prezentate.

dar sa le repet pe cele ramase:
1. masina intra in rezonanta pe anumite drumuri - probabil ca si alte masini au descoperit asta pe "autostrada soarelui" pe acele dungi de incetinire

cele rezolvate:
1. in cazul in care lasam aprinsa faza scurta si plecam din masina luminile se stingeau (ceea ce e normal). in timpul unor nopti, se aprindeau si consumau bateria. REZOLVAT prin schimbarea ECU. Feature suplimentar - consumul s-ar parea ca a mai scazut.
2. ALPINE scotea zgomote ciudate pe macadam - problema rezovata 90% de catre cei de la Mitsubishi service si cei de la ALPINE(adica problema era o combinatie de montaj si defectiune de radiocd).

Totusi perioada cea mai mare de stat in service a fost la revizie can am insistat sa mi se faca si geometria (am ajuns la 8 si pe la 12 am plecat).

O cunostina a cumparat cu Golf V GTI cu 6 luni inaintea mea si deja are peste 3 luni de stat numai in service - trebuie sa mentionez ca nu a avut accident ci diverse defectiuni.
Cristi86127
QUOTE(Marius43590)
am avut niste nemultumiri, cred ca pe forumul de lancer sunt prezentate.

dar sa le repet pe cele ramase:
1. masina intra in rezonanta pe anumite drumuri - probabil ca si alte masini au descoperit asta pe "autostrada soarelui" pe acele dungi de incetinire

cele rezolvate:
1. in cazul in care lasam aprinsa faza scurta si plecam din masina luminile se stingeau (ceea ce e normal). in timpul unor nopti, se aprindeau si consumau bateria. REZOLVAT prin schimbarea ECU. Feature suplimentar - consumul s-ar parea ca a mai scazut.
2. ALPINE scotea zgomote ciudate pe macadam - problema rezovata 90% de catre cei de la Mitsubishi service si cei de la ALPINE(adica problema era o combinatie de montaj si defectiune de radiocd).

Totusi perioada cea mai mare de stat in service a fost la revizie can am insistat sa mi se faca si geometria (am ajuns la 8 si pe la 12 am plecat).

O cunostina a cumparat cu Golf V GTI cu 6 luni inaintea mea si deja are peste 3 luni de stat numai in service - trebuie sa mentionez ca nu a avut accident ci diverse defectiuni.


Eh, nici o masina nu e perfecta, eu sunt mai atent acum la orice aud in neregula masina fiind noua, insa incerc sa evit neplaceri ulterioare...cat de cat mai stiu despre masini, am lucrat ca programator pentru echipamentes de service auto si sisteme de urmarire prin satelit pentru masini si am vazut destul de multe din 2000 pana in 2005, si in romania si in italia
Sa fi vazut masini de lux in momentul in care li se desfaceau interioarele ce era pe dedesubt...te apuca rasul...asta e...eu am primit un raspuns unanim de la toti mecanicii din service-urile i ncare am intrat si au fost multe, toyota este cea mai fiabila masina, masinile germane nu mai sunt ce au fost si asta cu mult timp in urma cand inca toyota nu ajunsese asa departe ca vanzari, etc.
Sper ca acest Mitsubishi sa nu ma dezamageasca, chiar imi place masina si deja ma uit si la un Lancer...ma atrag masinile Mitsubishi si citesc numai de bine despre ele si eu fiind de aceeasi parere, pana acum... biggrin.gif
Marius43590
weekend-ul asta am fost la peste, si am mers vreo 2 km pe dig. Masina s-a comportat extraordinar (aveam impresia ca e mai joasa).

totodata am mers si pe niste drumuri judetene super nasoale. Multumesc celor de la Mitsubishi si ALPINE pentru rezolvarea zgomotului de la casetofon, ca sigur inebuneam altfel.
Cristi86127
am fost la dealer, masina e ok, a fost verificata cap coada la cererea mea, jocuri in articulatii, ulei, antigel, distanta abreiaj, nivel ulei cutie, joc subansamble, etc. mi-au montat si numerele de leasing nu a costat nimic, acel zornait fin care se aude cand e motorul f cald si in urma utilizarii abreiajului la greu se aude cam la toate masinile ( capota ridicata)...unele sunt mai bine insonorizate dar se pare ca nu e ceva de care sa-mi fac griji...multumesc celor de la M-Car, chiar au avut rabdare, mi-au explicat tot ce ma nelinistea si totodata au verificat tot...au pierdut 3 ore cu mine si mi-au spus sa revin ori de cate ori mi se pare ceva nu ar fi in regula...oricum masina mergea bine si pe masura ce se acumuleaza KM din ce in ce mai bine...m-am linistit.
Adrian89067
QUOTE(Cristi86127)
Eh, nici o masina nu e perfecta, eu sunt mai atent acum la orice aud in neregula masina fiind noua, insa incerc sa evit neplaceri ulterioare...cat de cat mai stiu despre masini, am lucrat ca programator pentru echipamentes de service auto si sisteme de urmarire prin satelit pentru masini si am vazut destul de multe din 2000 pana in 2005, si in romania si in italia
Sa fi vazut masini de lux in momentul in care li se desfaceau interioarele ce era pe dedesubt...te apuca rasul...asta e...eu am primit un raspuns unanim de la toti mecanicii din service-urile i ncare am intrat si au fost multe, toyota este cea mai fiabila masina, masinile germane nu mai sunt ce au fost si asta cu mult timp in urma cand inca toyota nu ajunsese asa departe ca vanzari, etc.
Sper ca acest Mitsubishi sa nu ma dezamageasca, chiar imi place masina si deja ma uit si la un Lancer...ma atrag masinile Mitsubishi si citesc numai de bine despre ele si eu fiind de aceeasi parere, pana acum... biggrin.gif


Mitshubishi fabrica niste masini fiabile fata de alte marci. Originea japoneza le confera avantajul unei electronici sanatoase spre deosebire de marcile europene. In conditiile actuale managementul motorului si diversele sisteme care controleaza masina au devenit atat de complexe incat cea mai mare parte dintre defectiunile manifestate s-au mutat din domeniul mecanic in cel electric. Cel care face o electronica mai buna puncteaza la fiabilitate. In plus, pe partea de mecanica metodele de prelucrare si experienta constructorilor au cam dus aproape de maturitate diversele sisteme asa ca problemele majore apar destul de rar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.