Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina SH din Germania 10.500 (taxe incluse)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Bogdan49836
Salut.
Ce masina mi-ati recomanda pana in 10.500 cu taxele incluse adusa din Germania de catre cineva ? Fortat pana la 11000 euroi.

EU m-am gandit la un Mondeo 2002-2003 .

Oricum, ceva berlina.

ce ziceti/sfatuiti ?

merci
Bogdan49836
M-am mai gandit la Bmw 3er sau 5er pe diesel ...
Cam din ce an as putea lua ?

Care dintre motoare merita mai mult .... inclin mai mult spre consum redus decat sportivitate
Bogdan49836
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=12500&zip=

e "real" pretul la asta ? nu e "abureala"
DORU
Anuntul este fals !
Aurel - Mircia84816
Daca te duci tu sa o iei te costa cu 500 - 2000 eur mai putin (depinde de cine-ti livreaza tzeapa). Eu zic sa te duci tu. Nu-i greu, intri pe mobile.de, dar nu ca sa-ti alegi, ci doar sa-ti faci o idee (ia de acolo niste adrese de autolanduri + telefoane, o sa-ti fie de folos). Daca stii nemteste sau ai un prieten care stie e perfect.
La banii pe care ii ai tu, merge un Opel astra model nou de 3 ani, chiar un vectra nou de 4 ani. BMV doar la bafta iei la pretu asta (nu iau in calcul bushite sau cu probleme la motor). Probabil vei gasi (cu noroc) un seria 3 la peste 4 ani vechime. Poate mai gasesti un Audi A3 TDI in banii astia. A4 nu cred (doar cu megabafta). Skoda Octavia mai intra aici, apoi Alfa 147, Ford focus tournier, si, cu bafta si mondeo.
Trebuie sa iei in calcul ca la un TDI de 1.9, cam de 3 ani, din 11000 cat ai tu, 3000 vor fi cheltuieli adiacente (drumul, casa+masa acolo, carte verde+nr.zoll, spaga vama 50 eur, acciza, rar, inscriere). Asadar raman 8000.
Trebuie sa te cam grabesti insa. Nu trece de 1 ian 07 cu treaba asta. Intre aprilie si august 2006 preturile la masini SH in Germania au crescut in medie cu 25-30% iar acciza la noi a crescut in iunie cu 1000 eur. In ultimii 3 ani eu pot spune ca masina de 2 ani de atunci o gasesti acuma (pe aceeasi) de 4-5 ani la acelasi pret (ba chiar mai scump).
Eu mi-am luat noua, desi stiam tot ce trebuie si mai fusesem.
Iti doresc numai bine, si indiferent ce-ti iei, sa te bucuri de ea!!!
Aurel - Mircia84816
Daca e fals, de ce il dai?
DORU
Este o modalitate prin care incearca sa te stoarca de bani... e un student din Anglia care o vinde pt ca acolo volanul e pe partea dreapta, bla-bla.
Crede-ma, am verificat o data o astfel de oferta !
CatalinKRK
Ai dreptate s-au mai scumpit, da cred ca exagerezi cu cei 25% in cateva luni, sau preturi inghetate timp de 2-3 ani. S-au scumpit pentru ca si cele noi s-au scumpit, mi-aduc aminte cand prin '96 un A6 nou era vreo 40.000 de marci (am p-acasa niste reviste vechi, vechi). Cea mai buna afacere e sa o iei inainte de 1 ian 2007, pentru ca dupa aceea preturile vor creste putin (1000-2000 EUR ca sa acopere taxa aceasta). Cat despre modele in functie de gusturi cred ca poti merge pe Mondeo, Opel, un Passat mai vechi. E mai greu cu berlinele sunt mai scumpe si mai rare, dar cred ca la banii astia se gasesc. BMW-uri nu cred ca vei gasi sau vei gasi in primele 2-3 pagini din 50 (pe mobile.de) adica pe cele mai ieftine.

PS. Vezi ca Fordul e cea mai lunga dintre astea (4.73 m, aproape de A6-le vechi)
Bogdan49836
merci mult de info.

Faza e urmatoarea ... as merge eu dupa ea, dar abia mi-am luat carentul (2 luni) si e mai nasol asa ...

Pentru un 1.9 TDI asa de mari sunt taxele ?

In mare eu m-am gandit la o berlina incepand cu 2002, iar daca ma gandesc la un BMW 3 2000-2001 ...
Trebuie sa am mare bafta sa ma incadrez aici ?
Eu visez la un A4 2002 sau VEctra 2003,din pacata daca mai stau sa strang trec de 1 Ian 2007 si dupa cum ziceti voi iarasi nu e bine ... Pe iarna nu vor fi mai ieftine ?
Trebuie sa am mare bafta sa ma incadrez aici ?

De exemplu, am ceva cunostinte care si-au luat acuma un Passat 2002 si "cica" 10.500 1.9 TDiau dat pe el, si altcineva Mondeo 2002 TDci 9.300 ... si inca pe cineva sia- luat O Corolla foarte faina (nu stiu din ce an , ce motor) a dat 10.300 ...
Bogdan49836
pe langa post-ul anterior.

Care e diferenta intre TDdi si TDci de pe mondeo ?

merci ...
T u d o r
TDCI este commonrail. Tddi-urile sunt mai zgomotoase, dar rezista mai bine la motorina de calitate mai slaba.
Bogdan49836
consum identic ?
CatalinKRK
Da, si consumul e mai mic.

Trage si mai bine, are si un overboost ce mai aduce cativa cp la nevoie. TDCI-ul e pe toate modele diesel din 2006, deci e ultima generatie de motor a lor.
Bogdan49836
vrei sa zici ca nu este tdci pe un model 2002-2003 ?
CatalinKRK
Nu, vreau sa zic ca TDDI a fost si nu mai este in schimb TDCI a fost si inca mai este, nu a mai aparut nimic mai nou (dpdv al tehnologiei)
Dusu87629
personal am fost in germania de mai multe ori, am niste prieteni cu autohaus in consecinta iti recomand un passat 2002 maxim de 115 sau kiar 130 cp. Trebuie sa te duci tu cu cineva care stie. Cati km sa aiba?
air_wolf
Toyota Landcruiser HDJ80 - masina de masina! wink.gif parerea mea.
HalbaSus
Omul are permis de 2 luni si tu ii recomanzi sa iasa cu tancul in oras ? blink.gif Oricum nici la pret nu se incadreaza.
air_wolf
daca are bafta chioara gaseste la banii astia... nu remarcasem ca are permis de doar 2 luni. atunci ii recomand una deja botita, e mai ieftina si se dau toti deoparte, mai ales daca are lamiile in geam biggrin.gif

dar n-am luat in calcul ca inca nu e 2007 si nu o poate inmatricula. dar la 11.000 gaseste la noi in tara.
Dusu87629
QUOTE
Omul are permis de 2 luni si tu ii recomanzi sa iasa cu tancul in oras ? blink Oricum nici la pret nu se incadreaza.

La bani se incadreaza, asa sunt preturile acolo, una mai coaja, dar nu foarte. Masina nu e exagerat de mare, tinand cont ca se gandea la un mondeo initial.... Pb sunt km, ca o gasesti la 150 de mii. Oricum astea conduse cu cap merg pana la 300.
air_wolf
i-as recomanda patrolul unui prieten, la 9000, are 395K masina, e impecabila, carnet de service, din 96 parca. astea-s masini care bat 1.000.000km cu intretinerea corecta. wink.gif
Marius87583
n-as cumpara o masina de 395K kilometri la 9000 euro nici daca ar fi cls....oricat de buna ar fi masina...395K e enorm de mult...exact in situatia ta am fost si eu....maxim 12 000 euro...vroiam masina din clasa medie....am vrut sa merg in germania sa iau, da sunt extraordinar de multe tepe si pe mobile.de, cei de la autohausuri sunt obisnuiti cu romanii si deja de-acolo dau kilometrahjul inapoi unii, si daca intr-adevar mergi....sa stai vreo saptamana pe acolo sa mergi cu cineva care a mai facut treaba asta ( cumparat masina si adus in romania) pentru ca aia te simt daca eshti incepator ...si e probabil sa te tepuiasca cu actele chiar si vanzatorii, nu mai sunt nici nemtii ce erau...pana la urma solutia ideala pentru mine...a fost un ford mondeo din 2002..ghia cu 10800 euro luata din romania, rulata in germania 110.000 km la bord, tdci 130 cai , consum 7 % in oras, mai silentios ca dieselurile din gama vw, si un cuplu ..330 Nm ce n-o sa-l mai gasesti la nici un diesel de 130 cai...m-a interesat mult sa am si optiuni la masina care o cumpar, am climatronic, computer bord, incalzire scaune, incalzire parbirz fata, cd player cu navigatie, olginzi heliomate, 4 geamuri electrice, 8 airbaguri, genti Al pe 16 ( pe drumurile noastre..suficiente...)ca dimensiuni e mai mare ca orice treiar, c klasse, a4...
air_wolf
he he... biggrin.gif biggrin.gif eu chiar as lua asa ceva, daca tot dau banii trebuie sa fiu imbecil sa n-o duc intr-un service sa-i fac o revizie inainte de cumparare. si atita timp cit masina e ok, n-am de ce sa n-o iau. dacia mea a mers vreo 470.000 pina am dat-o si merge si azi.
asa ca stiu cum trebuie sa ai grija de masina si mai mult ma sperie sa iau una minarita decit una cinstita wink.gif
Bogdan49836
asa ... am primit o oferta destuld e buna zic eu ...

Mondeo 2003 Luna 11,Ghia,Tdci 2L, berlina ... dootari GHIA smile.gif argintiu, 118.000 kg, adusa de afara (numai stiu dak din GER sau FRA)

mi-o zis ca ... pe la 11.000 o sa iasa cu tot cu ... eventual 200-300 euro mai putin ...

ce ziceti ? asa la priam vedere

merci anticipat
eddie
QUOTE(Bogdan49836)
Mondeo 2003 Luna 11,Ghia,Tdci 2L, berlina ... dootari GHIA smile.gif argintiu, 118.000 kg, adusa de afara (numai stiu dak din GER sau FRA)


La prima vedere,e...grea !!! biggrin.gif
Marius87583
e un pret foarte bun.....la acelasi pret am luat eu mondeo ghia 2002...10800...avantajul tau e ca e nov 2003....aia inseamna facelift.....care arata mai frumos in interior si proiectoarele de ceata mari arata mai bine...sa vezi numa sa fie intretinuta masina, sa nu aiba lovituri , zgarieturi multe, inteorioru sa fie ingrijit.....in rest pretul e excelent.....
Bogdan49836
faza e ca o sa ni-l aduca ceva cunostinta, ma rog, nu e nici prietn de familie, dar ne cunoastem cat de cat ... banuiesc ca nu o sa ma tepuiasca pt. ca si bunicii intre ei se stie de pe vremuri si ma gandesc ca i-ar crapa putin obrazul daca ...

spun asta pt ca din cate se pare, m-am mai uitat si la alte oferte, iar asta e chiar foarte buna ... puitn surpinzator poate

merci de info, asa cum ati zis o sa ma uit la interior,zgarieturi etc etc ... eventual as duce-o al un service inainte ...

daca a fost busita cum imi pot da seama, sau cei de la service "vad" daca ... ?

cam 7% mananca in oras sau mai mult ?

marius , "aia inseamna facelift.....care arata mai frumos in interior si proiectoarele de ceata mari arata mai bine"

nu stiam de chestia asta ... in ce consta modif din interior ...

merci mult , alte informatii as fi f bucuros

salut
Marius87583
la un service tio leaga mecanicu la un computer si verifica toti senzorii din masina sa vada daca e ok, se uita sub masina si iti zice el daca a fost lovita mai puternic....faceliftu in interior....prima poza e fara facelift si a
Marius87583
si asta e cui facelift....la consola centrala se vad diferentele....plus...vei avea cred senzor de ploaie si de aprindere automata a farurilor
naika82456
la 11000 de euro fix am un modeo turnier modelu nou din 2003 cu 87000 de km reali din germania suporta orce verificare e perfecta,taxe achitate
naika82456
interior
Bogdan49836
misto ... sa o conduci sanatos ...


asa ... am mai primti ceva oferte intre timp ...

cum e faza ... la varianta berlina e mai scumpa cea cu spatele mai scurt sau cea "normala" ?

si ... din ce an is cele ce au 3 liniute albe la farurile din spate (banuiesc ca is beculetele de semnalizare) ..

merci
Bogdan49836
misto ... sa o conduci sanatos ...


asa ... am mai primti ceva oferte intre timp ...

cum e faza ... la varianta berlina e mai scumpa cea cu spatele mai scurt sau cea "normala" ?

si ... din ce an is cele ce au 3 liniute albe la farurile din spate (banuiesc ca is beculetele de semnalizare) ..

merci
Bogdan49836
GATA ! se pare ca am luat masina, am rog, taica-meu acum rezolva actele cu cine a adus-o.

e un mondeo 2004 luna X, ambient, 90 cai 2L, 90.000 km, pare ingrijita, si e hatckback ....

in curand pun si poze ...

ce ziceti, a meritat 11.000 eu?
TDiFan
Sa va bucurati de ea. Desi, facand un calcul, masina aia sigur nu are 90k km.
Bogdan49836
de ce crezi asta ?

am uitat sa mentionez ca are carte service cu reviziile facute ... desi stiu ca si asta se poate "misca" ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.