Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema casetofon si marsarier Opel Astra.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
adrian67819
Salut.Am si eu un Opel Astra Caravan din 2003 adus de 2 zile din Germania si vreau sa va intreb de ce cand bagi CD-ul se aud doar boxele de pe partea dreapta si cand dai pe radio se aud pe amandoua partile.Mai am o problema,las schimbatoru pe liber si ambreiaju liber si apoi calc ambreiaju si vreau sa bag in marsarier caraie,daca bag mai intai in 1 sau orice alta viteza nu mai caraie,asta se intampla numai cu motoru cald.In rest intra in toate vitezele bine.Astept raspunsuri la cele doua probleme.Va multumesc.Salut.
adi.mitrea
Incearca sa tii ambreiajul apasat si sa bagi in marsarier dupa trei secunde dupa ce ai apasat. Asa scrie in carte si daca respecti ce scrie acolo nu mai caraie.
ionut83652
la faza cu cd-ul consulta un electronist cat despre cea cu cutia nu prea e normal sar putea sa ai o problema cu sincronul cutiei sau mai rau vreo furca oricum nu e sanatos pentru cutie caritul ala verifica si uleiul la cutie
adrian67819
Am fost la service in Pitesti pe nume Nasicom si am facut programare pentru verificare cutie viteza si schimb de ulei si filtre.Au zis ca ma suna ei dar nu au mai dat nici un semn de viata.Recomandati-mi si mie un service serios in Pitesti.Azi am fost la R.A.R. si am stat o jumatate de zi dar ma bucur ca am rezolvat,mai am vama si inscrierea.Astept mai multe raspunsuri in legatura cu problemele mele.Va multumesc.
G e o r g e
e normal caraitul , marsarierul nu e sincronizat .

ca sa nu caraie , se apasa ambreiajul , se introduce I apoi marsarier.

despre casetofon vezi un service.
adrian67819
k,cu marsarierul m-am lamurit,dar problema cu CD-playeru nu a mai intalnito nimeni?
Radu50689
Poate fi un contact intr-o mufa sau un integrat care comuta de pe radio pe cd cu o cale dusa!
trebuie sa ai codul de la radio-cd, sa-l demontezi de pe masina si sa-l duci la un electronist sa-l desfaca bucati si sa-l verifice!
poate ai noroc si scapi usor, sau poate renunti la idee si cumperi un modulator FM cu mp3 player.
adrian67819
dar daca schimb CD-playeru nu o sa imi mai mearga comenzile de pe volan nu?
Radu50689
Nu vor merge nici comenzile de la volan si nici afisajul!
O solutie e un modulator Fm-mp3 player tip bricheta.
Dar sigur se poate repara Cd-ul
adrian67819
ce ziceti e bine schimbul de ulei+filtru,filtru de motorina si filtru de aer cu 3.650.000?mie mi se pare cam scump.recomandatimi si mie un service mai ieftin in pitesti unde sa fac acest schimb.
Radu50689
Ai uitat sa spui ce masina ai si daca 360 ron e cu tot cu manopera si piese si ulei!
In Tm, la service-ul unde merg eu schimbul filtrului de ulei e gratuit daca cumperi uleiul de la ei iar manopera e de 10 ron/buc pt filtrele de ulei si motorina.Si mai spun ca e un service OK ca proceduri pt ca au si scule si am fost lasat sa vad tot ce fac!
Daca citesti prin forum ai sa vezi ca si filtrul de polen e undeva in bord si nu ai avea nevoie decat de un set de chei torx ca sa-l desfaci si sa-l schimbi chiar tu.
Radu50689
Iar filtrele costa cam 30-40 ron /buc dar poti gasi cartuse filtrante si cu 15 ron/buc si par si acestea OK.
adrian67819
Am luat azi uleiul si filtrele cu 1.660.000.Ulei am luat Mobil 10w40.Ce ziceti e bun?La cati kilometri trebuie sa il schimb?
Baby Blues
Mobil 1 este uleiul pe care il folosesc si eu. Merge pana la 15 dar ar fi bine sa-l schimbi la 10 mii. Succes!
octavian55425
apropo de cd-player....te-ai uitat cumva la balace sa fie 0..., si la mine imi facea la fel pana m-am uitat prin meniul lui si mi-am aranjat toate cele p akolo, bass-ul, treble, balance , si fader
ionut83652
la cd player sunt mai multe variante ori are vreun balance pentru cd si radio separate ori melodia a fost inregistrata pe un singur canal si pe cd a iesit tot mono incearca alt cdsi dac nu merge vezi un electronist ar putea ave o problema de redare a sunetului dintrun cip sau o roblema de citire a capului sau cava de la laserul de citire pana la iesirea in difuzoare dar mai intai vezi cd-ul si verifica balance sa fie 0 poate cdul e mai destept si stie sa faca balance separat cd fata de radio
adrian67819
Am verificat balance si e pe 0.Am reglat sa se auda doar partea stanga si se aude in boxele de pe partea stanga un mic impuls,dar daca schimb pe radio se aude normal in amandoua partile.Am incercat si cu CD original si tot asa face.Cred ca este o problema din el,si am sa ma obisnuiesc sa ascult doar boxele din partea dreapta.Cat o mai merge CD-playeru,apoi cumpar altu.As cumpara si acum dar nu ma indur sa renunt la comenzile de pe volan si la afisajul din bord.
florin82141
am auzit ca daca vrei sa schimbi cd-ul original cu altul si nu vrei sa pierzi comenzile de pe volan si afisajul din bord este o marca compatibila.VDO parca se numeste si am inteles ca nu se pierde nimic.sper sa nu se supere nimeni ca am facut reclama blush.gif
adrian67819
La cati kilometrii ma sfatuiti sa schimb cureaua de distributie?In prezent masina are 105.000 km.Cand am luato am fost in Germania la reprezentanta Opel si mi-au zis ca se schimba la 150.000 km sau 10 ani.Ce ma sfatuiti sa fac?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.