Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A4 2002+ la ce pret ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Bogdan49836
Salut.
Am o cunostinta care mi-ar aduce un A4 2002+ din germania.
Intrebarea e:
cam la cat as iesi cu o masina ca asta din 2002 intr-o stare ok ?

Si, de exemplu eu daca caut pe vreun site gen "mobile" si vad pretul unei masini "x" la 10.000 euro, pe langa comisionul celui care mi-o aduce acasa.
Ce alte taxe mai am de luat in considerare
ionut83652
pretul de vanzare in ro a uniu audi 2002 e de 12500-13500 pentru o berlina si cam de 11500-12500 pentru un break cat despre taxe ai de platit tva la valoarea in vama si o acciza la un a 4 2002 toate astea se ridica cam la 2300-2500 euro in fuctie de pretul de referinta in vama al masini un drum te costa cam 500 euro si deci nu prea cred ca se merita sa te duci tu s ao cauti
mai vezi si www.autoschaut.de
Bogdan49836
merci de info'.
Ideea e ca "cineva" o zis ca ne aduce masian, doar sa ii zicem ce, cati bani avem, ce culoare, ce motor etc ... si as fi curios cam cat ar fi comisionul lui. Normal ca si el trebuie sa aiba un comison, dar sa nu fie exagerat.
Deci cam 500 l-ar costa pe el drumul si + ce isi ami pune el ?

cu asta:
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=12500&zip=

nu as iesi la 10.500 daca e cum zici tu ... 2500 taxe + 8000 cat e masina ?

inca ceva ... cum e faza cu VAT claimable / TVA recuperabil ...

pe mobile la unele e precizat la unele nu ?

conteaza daca iau pe pers fizica sau juridica ?


merci mult
Bogdan49836
M-am mai gandit la Bmw 3er sau 5er pe diesel ...
Cam din ce an as putea lua ?

Care dintre motoare merita mai mult .... inclin mai mult spre consum redus decat sportivitate
Lucian72846
Cauta atunci 320 d ! motor economic , fiabil si ai si performante . Proprietarii de 320 d pot confirma . Ca sa pastram discutia on topic , un A4 2002 cu 101 CP , nivel de echipare mediu poate ajunge in Romania 11500 - 12500 euro ( km , stare tehnica , estetica , etc ).
ionut83652
QUOTE(Bogdan49836)
merci de info'.
Ideea e ca "cineva" o zis ca ne aduce masian, doar sa ii zicem ce, cati bani avem, ce culoare, ce motor etc ... si as fi curios cam cat ar fi comisionul lui. Normal ca si el trebuie sa aiba un comison, dar sa nu fie exagerat.
Deci cam 500 l-ar costa pe el drumul si + ce isi ami pune el ?

cu asta:
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=12500&zip=

nu as iesi la 10.500 daca e cum zici tu ... 2500 taxe + 8000 cat e masina ?

inca ceva ... cum e faza cu VAT claimable / TVA recuperabil ...

pe mobile la unele e precizat la unele nu ?

conteaza daca iau pe pers fizica sau juridica ?


merci mult


in general comisionul llor e cam de 500-700 euro max 1000 dar mai rar
vat recalimabile e intradevar tva recuperabil dar ca sa il iei tre sa te duci inapoi la vanzator cu hartia stampilata de la unguri care atesta ca ai scos masina din tara deci inca un drum in germania !dar in final merita castigi !
si intradevar pe mobile sau pe alte siteuri unele au tva recuperabil altele nu nu prea inteleg nici eu in mod normal toate masinile cara is scoase din germania ar trebui sa putem recupera tva dar poate vanzatorul nu se strofoca,sau e scutit in vreun fel de tva,asta nu o inteleg nici eu
iar de preferat e persoana fizica ca la revanzare lumea cam fuge de masinile care is pe firma ca zic ca cine stie cine a mers pe ea cat de intretinuta a fost stii tu!

cat despre bani nu asa se face calculul:
8000 masina 300 actele vreo 50 autostrada umblatul dupa masina (masnia inchiriata,sau masina proprie)combustibil 200-500 euro, taxe 2500 , rar 7 mil inscriere in circulatie numere vreo 2 mil deci sa cam aduna si la cat alergi dupa masini nu prea se merita eu am stat 3 zile in germania si am umblat ca nebunu si binenteles am cheltuit o gramada de bani!oricum alegerea e a ta
Lucian72846
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(Bogdan49836)
merci de info'.
Ideea e ca "cineva" o zis ca ne aduce masian, doar sa ii zicem ce, cati bani avem, ce culoare, ce motor etc ... si as fi curios cam cat ar fi comisionul lui. Normal ca si el trebuie sa aiba un comison, dar sa nu fie exagerat.
Deci cam 500 l-ar costa pe el drumul si + ce isi ami pune el ?

cu asta:
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=12500&zip=

nu as iesi la 10.500 daca e cum zici tu ... 2500 taxe + 8000 cat e masina ?

inca ceva ... cum e faza cu VAT claimable / TVA recuperabil ...

pe mobile la unele e precizat la unele nu ?

conteaza daca iau pe pers fizica sau juridica ?


merci mult


in general comisionul llor e cam de 500-700 euro max 1000 dar mai rar
vat recalimabile e intradevar tva recuperabil dar ca sa il iei tre sa te duci inapoi la vanzator cu hartia stampilata de la unguri care atesta ca ai scos masina din tara deci inca un drum in germania !dar in final merita castigi !
si intradevar pe mobile sau pe alte siteuri unele au tva recuperabil altele nu nu prea inteleg nici eu in mod normal toate masinile cara is scoase din germania ar trebui sa putem recupera tva dar poate vanzatorul nu se strofoca,sau e scutit in vreun fel de tva,asta nu o inteleg nici eu
iar de preferat e persoana fizica ca la revanzare lumea cam fuge de masinile care is pe firma ca zic ca cine stie cine a mers pe ea cat de intretinuta a fost stii tu!

cat despre bani nu asa se face calculul:
8000 masina 300 actele vreo 50 autostrada umblatul dupa masina (masnia inchiriata,sau masina proprie)combustibil 200-500 euro, taxe 2500 , rar 7 mil inscriere in circulatie numere vreo 2 mil deci sa cam aduna si la cat alergi dupa masini nu prea se merita eu am stat 3 zile in germania si am umblat ca nebunu si binenteles am cheltuit o gramada de bani!oricum alegerea e a ta


Ionut , TVA recuperabil doar daca masina provine de la pers juridica !
ionut83652
asa credeam si eu dar de fapt am inteles ca tva mi se da inapoi pentru ca scot masina din comunitatea europeana si pentru ca eu o inmatriculez intro tara non UE ttre sa platesc tva deci neamtul imi da inapoi tva pe care la platit el cand a cumparat masina noua si in plus tre sa duc actul pt tva stampilat de vama ungara de la arad(sau alt punct de trecere a frontierei intro tara non UE)doar asa mi se da tva inpoi
Bogdan49836
persoana juridica ... adica se poate spune mai forjata fata de una personala daca ar fi ?
Bogdan49836
QUOTE
Cauta atunci 320 d ! motor economic , fiabil si ai si performante . Proprietarii de 320 d pot confirma . Ca sa pastram discutia on topic , un A4 2002 cu 101 CP , nivel de echipare mediu poate ajunge in Romania 11500 - 12500 euro ( km , stare tehnica , estetica , etc ).


A4 2002 ... asa cum zici tu ... nu cred (din pacate) ca gasesti la 11500-12500 ..

ramane in cursa 320D si Mondeo 2l tdci ...

Ca si costuri de intretinere si consum ... cam care e diferenta intre cele 2 ?

un 320D cam pe la cat se invarte (echipare medie) ?
RUE
acum un an un cunoscut din tm a dat masina dupa ce a terminat leasingul, 1,9 td, cu muulte optiuni pe ea si cu km pe bune si nu f multi si revizii la timp pe 16 000 euro.
a luat o un baban pt fiu-su care facea 18 ani si asta ii era a 3 masina......
a fost foarte norocos vanzatorul dar a dat cam 4-500 euro unui baiat care a gasit clientul. tip care se ocupa cu masini. poate nu stiu eu si a mai intinerit individul km... desi avea carte de service originala... numai daca a data fara sau a fabricat alta.
Lucian72846
QUOTE(ionut83652)
asa credeam si eu dar de fapt am inteles ca tva mi se da inapoi pentru ca scot masina din comunitatea europeana si pentru ca eu o inmatriculez intro tara non UE ttre sa platesc tva deci neamtul imi da inapoi tva pe care la platit el cand a cumparat masina noua si in plus tre sa duc actul pt tva stampilat de vama ungara de la arad(sau alt punct de trecere a frontierei intro tara non UE)doar asa mi se da tva inpoi


Cu documentele de care vorbesti tu , adevarat , recuperezi Mwst doar daca masina provine de la PJ , adica platitaor de 16% .
Lucian72846
QUOTE(Bogdan49836)
persoana juridica ... adica se poate spune mai forjata fata de una personala daca ar fi ?


Nu neaparat , de la un Autohaus , poti recupera Mwst .
ionut83652
QUOTE(Lucian72846)
QUOTE(ionut83652)
asa credeam si eu dar de fapt am inteles ca tva mi se da inapoi pentru ca scot masina din comunitatea europeana si pentru ca eu o inmatriculez intro tara non UE ttre sa platesc tva deci neamtul imi da inapoi tva pe care la platit el cand a cumparat masina noua si in plus tre sa duc actul pt tva stampilat de vama ungara de la arad(sau alt punct de trecere a frontierei intro tara non UE)doar asa mi se da tva inpoi


Cu documentele de care vorbesti tu , adevarat , recuperezi Mwst doar daca masina provine de la PJ , adica platitaor de 16% .


cand cumperi o masina si in germania si in ro toti platim tva nu conteaja daca estp PJ sua PF difernta e ca la PJ poti lua tva inapoi deci asta e aiurea la fel se intampla si cu noi daca exportam masini cel care o cumpara ia tva inapoi si il plateste in tata lui! asa stiu eu!!
Dusu87629
Un 320d e periculos de scump de intretinut, daca Doamne fereste se buleste ceva la el. Plus ca trebuie sa cauti unu dupa 2003, cele dinainte au avut pb la turbina, aceasta cedand, una noua costa vreo 4000 de euro. Asa ca gandeste-te bine.
TDiFan
TVA-ul de 16% se recupereaza doar daca masina provine de la un platitor de TVA(firma etc.). Poti cumpara din autohaus si masina la care sa nu recuperezi tva, masina apartinand unei persoane private.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.