Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CASCO 2007
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Forbes49937
Nu stiu daca mai e vreun topic deschis pe tema asta dar ceea ce am gasit ma face sa deschid unul. Datele problemei: am un Opel Astra cumparat anul trecut. Valoarea la polita casco de anul trecut 12500eur; Casco m-a costat 520eur/an platiti intr-o rata la Alliantz Tiriac. Anul asta ma duc tot la Tiriac(sau vroiam cel putin). Calculez online, imi calculeaza si ei rezultatul identic: cost CASCO ptr anul urmator 1250eur !!!! blink.gif DE ude fratilor aceasta suma ca am ramas ingrozit!!! Nu au putut sa-mi explice decat sa-mi spuna ca daca asa da calculul online asta e suma. Poate cineva sa ma lumineze ca eu nu mai inteleg. Aaaa si alt exemplu: un Ford Focu adus de afara pe la 6500eur CASCO anual 900eur?!!!! Astia au inebunit de tot.....In ritmul asta mai platesc inca o data masina in 3-4 ani...
eddie
Eu m-am mutat la Allianz cu Zafira dupa 3 ani la Unita.M-a costat mai putin primul an la Allianz decat m-ar fi costat al 4-lea an cu toate reducerile la Unita !!! :bash:
Am inteles ca se poate face asigurarea ori dupa factura masinii,ori dupa tabelul lor de evaluare al diferitelor tipuri de masini.Daca il face dupa tabel,pierzi,poate masina e luata mai ieftin,cu vreun discount ceva...
In calcularea on-line castigi foarte mult daca ai carnet de mult timp,nu ai avut amenzi in ultimii 2 ani si pentru inca cateva chestii.

P.S. Preturile la toti asiguratorii s-au marit cu 20% la casco incepand 1 iulie 2006.
CatalinKRK
Da' te-ai mutat inainte de 1 iulie, nu? Sau esti un domn peste 50 de ani cu familie si copii?
La allianz de la 1 iulie s-au scumpit si nu cu 5-10-15-20% ci cu 100-200%. Mai ales pentru baietii necasatoriti si sub 30 de ani. Motivele le-am vazut si zilele astea pe la televizor. Din pacate trebuie sa platim toti pentru lipsa de educatie a majoritatii.
guerilla
e vorba doar de asigurarile pentru persoane fizice.
pentru moment, cel putin.
CatalinKRK
Ai dreptate, uitasem de precizarea asta.
eddie
@Catalin
biggrin.gif Domn nu stiu daca sunt,copii am,dar mai am peste 10 ani pana la 50 de ani.Chestia cu copiii nici nu stiu daca intra in tabelul ala...
Cel mai important lucru ca am carnet din 1990 si nu am facut niciun accident ! biggrin.gif
Asigurarea am facut-o la un broker care avea si Unita si Allianz in august si a inceput din 1 septembrie.Tin sa precizez ca mai am o masina si apartamentul asigurate la Allianz,probabil asta au facut diferenta ???
guerilla
pentru dubla asigurare ti se scoate fransiza la allianz.
CatalinKRK
@ Eddie

Intradevar nu sunt si copii, dar este casatoria (desi ar fi trebuit sa fie si ei). Ce-am sps mai sus nu am spus-o ca pe ceva negativ :peacefingers:
Am incercat multe variante pe site-ul lor si nu am ajuns niciodata la valori cat de cat normale.

Avand in vedere ca era primul an la Allianz cred ca nici cei 15 ani fara accident nu prea conta la calculul politei. Si adica nici macar o zgaraietura un par, o groapa, nimic care sa necesite asigurarea casco? La cati mai multi, nu!
Forbes49937
Mie mi se pare foarte mult sa se mareasca cu vreo 150% casco doar ptr ca sunt tanar in conditiile in care nu am decat o singura amenda de viteza in 9ani de condus si nici un accident si mai am si vechime la alliantz, care se pare ca nu e luata in cauza si oricum nici afara nu am auzit sa se plateasca 100eur pe luna asigurare auto; e o prostie imensa ce se intampla....
Armadyllo
eu am platit 530 eur asigurarea, pt masina din semnatura. S-a luat in calcul:anul fabricatiei, capacitatea, nr de usi, data carnetului de conducere, si daca am mai avut asigurare la firma respectiva( din cate imi aduc aminte).Dar cam asa e peste tot aici...400- 700 eur...la o masina normala..pana in 2500cmc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.