Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Serie motor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
ovidiu86744
Iata ce am patit la RAR. Mam dus cu noua mea masina (Fiat Albea) pentru identificare si omologare si un cap patrat de acolo a vrut sa vada seriile masinii . Seria sasiu a gasit-o dupa zece minute de cautari dar cea de la motor nu. Doi oameni s-au invartit pe langa si pe sub ea un sfert de ora degeaba si m-au trimis la Fiat sa gaseasca ei seria . La reprezentanta o ora au transpirat aia pe langa masina degeaba si m-au trimis la service.
Acu sa vedeti minune ca seria era ascunsa sub scutul de la sonda lamda si ca sa dea scutul jos trebuia deconectata sonda (lucru nerecomandat) plus trebuia dat jos radiatoarele.Cand am auzi am zis ca innebunesc si nu am lasat decat sa desfaca suruburile de la scut si sa traga putin scutul si abia se vedeau primele trei cifre si nu va inchipuiti ce scandal a fost la RAR ca sa accepte doar acele litere.
asa ca cand ve-ti fi intrebati la ITP de serie motor sa vad pe unde scoateti camasa ca am inteles ca la revizia de 2 ani obligatoriu verifica seriile , ca acum masina fiind noua ii cred pe cuvant pe producatori
ASA CA DRAGII MAI MULT NOROC LA I.T.P. blink.gif
Cipp
De ce le trebuie seria la motor? E ca si cum ti-ar cere seria la roata de rezerva sau la pivotul stang! Motorul este consuderat piesa de schimb, d-aia nici nu si-au pus problema unde stanteaza seria motorului. Asta era valabil pe vremuri la dacii la care seria masinii era de fapt cea a motorului. Mie imi miroase a ceva necurat aici...
air_wolf
la rar in bucuresti au o camera gen laparoscop., care intra prin toate cotloanele masinii. mie mi-au cautat seria de la caroserie vreo 30 min cu camera aia.
virgil84493
Ovidiu, masina e noua sau SH? Daca e noua ce cautai cu ea la RAR? Aia habar nu au de ce fel de chitante trebe la o masina noua!!!
Nu ai rezolvat-o cu service-ul Fiat din Iasi?
virgil84493
Ovidiu, masina e noua sau SH? Daca e noua ce cautai cu ea la RAR? Aia habar nu au de ce fel de chitante trebe la o masina noua!!!
Nu ai rezolvat-o cu service-ul Fiat din Iasi?
r4mp
nu e singurul model de fiat cu aceasta problema.. si la mine este intr`un loc f bine ascuns.. la itp s`au chinuit ceva cu o amarata de oglinda.. la rar a fost "putin" mai simplu cu acea camera..

pt dana: conteaza f mult! de ex.. pui alt motor pe masina .. de alta capacitate care probabil trece de testul de noxe.. dar pacalesti impozite accize etc.. sau motoare de pe masini furate.. nu inteleg ce e asa de greu de imaginat?
ovidiu86744
masina este noua cu numere rosii dar problema este peste doi ani la ITP cand oricum verifica seriile si la Albea 1.4 nu stiu cum te descurci , care aveti acest tip de masina sa caste bine ochii la serii si isi va da seama.
virgil84493
Ovidiu, peste 2 ani, ITP-ul ti-l faci tot la service-ul Fiat din zona....
Sau vrei sa intri pe mana smecherilor de la RAR???
Sau altfel, vezi ca si pe acolo sunt zeci de noi statii de revizie ( dar nu-i recomandabil!)
Ai garantie la masina 3 ani, crezi ca service-ul Fiatului iti va pune batul in roata????
virgil84493
Ovidiu, peste 2 ani, ITP-ul ti-l faci tot la service-ul Fiat din zona....
Sau vrei sa intri pe mana smecherilor de la RAR???
Sau altfel, vezi ca si pe acolo sunt zeci de noi statii de revizie ( dar nu-i recomandabil!)
Ai garantie la masina 3 ani, crezi ca service-ul Fiatului iti va pune batul in roata????
ovidiu86744
Problema era ca masina era naibii noua si nu stiu cine se asteapta sa pateasca asa ceva cu o masina noua. Adica credeau ca aia de la Fiat fac smecherii sau ce, plus cas in vama la intrare eu cred ca sunt verificate , dar stiti ca hotul de hot se teme (RAR), asta in romanica noastra care ne maninca zilele(intentionat am scris cu r mic ca nu stiu daca merita mai mult). Oricum toata situatia e de doi lei(vechi).
Asi cand m-am dus la service Fiat sa caute seria nu va spun cum am putut sa ai injur pe aia de la rar, ca pe urma sa aflu ca acolo era prezent si un reprezentant de la rar dar nu a guitat nimic saracul.
virgil84493
Ovidiu, eu am inmatriculat masina fara probleme. Am fost la o firma care mi-a pus in ordine actele ( cele 3 facturi si cartea de identitate, completate deja de AutoMonza si service-ul lor), am depus actele la Politie si dupa 5 zile mi-am pus numerele pe Fiat.
Ce ai cautat tu la RAR daca masina era noua, asta nu inteleg!!!!!
Nu aveai nici o tangenta cu ei!!
Tine-ne la curent, oricum, si cauta sa nu circuli cu nr rosii expirate, mai ales ca vine 21 sept si e imputita rau!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.