Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SKODA NR.1 Calitate/Pret
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
*****81107
Am citit un articol in revista daneza MOTOR in care arata un clasament intocmit de catre AUTOINDEX.
Clasamentul arata ce masini isi justifica pretul si ce masini nu isi justifica pretul.

1.Skoda
2.Kia
3.Hyundai
4.Saab
5.Suzuki
6.Honda
7.Toyota
8.Mazda
9.Seat
10.Nissan
11.Volvo
12.Mitsubishi
Media------------------------------------------------------
13.Audi
14.Citroen
15.BMW
16.Renault
17.Fiat
18.Peugeot
19.Opel
20.Ford
21.VW
22.Alfa Romeo
23.Mercedes

Concluzie:
Skoda e o masina foarte buna care se vinde la un pret acceptabil. De aici rezulta locul 1 in clasamentul Value for money.

Kia si Suzuki se afla in top datorita faptului ca sint ieftine. Chiar daca masinile Kia si Suzuki nu sint prea stralucite sti pentru ce platesti.(Platesti putin si iti iei o masina cu performante scazute)

Mercedes, Alfa Romeo si VW se afla la coada clasamentului pentru ca sunt foarte scumpe.
Un mercedes A150 e mai scump ca o Skoda Fabia cu 100% dar nu e mai bun ca Skoda Fabia tot cu 100%.
Probabil ca un Mercedes e mai bun ca Skoda doar cu 30%. Diferenta de 70% de pret nu se justifica.
Armadyllo
...Wow... BMW sub medie...acus curge sange biggrin.gif

Chiar ma intreb de ce nu este nici o nemtoaica prin primele 10 blink.gif
Jeff
Skoda si Seat au sange nemtesc in ambalaj local, mai ieftin...
Andrei Suzuki
Alt clasament de *****.
Hai sa fim seriosi... am Kia si,desi imi place masina,nu cred ca mi-as mai luat. Deja a cam avut multe probleme.
Iar Suzuki,nu te supara,dar eu cred ca e o masina cu un raport pret/dotari OK.
*****81107
QUOTE(Andrei Suzuki)
Alt clasament de *****.
Hai sa fim seriosi... am Kia si,desi imi place masina,nu cred ca mi-as mai luat. Deja a cam avut multe probleme.
Iar Suzuki,nu te supara,dar eu cred ca e o masina cu un raport pret/dotari OK.


@Andrei
Da, Kia are multe probleme dar e cea mai ieftina. Deci raportul pret calitate e in regula. Hai sa facem o comparatie cu Dacia Logan: multi forumisti au scris lucrurui urate despre Logan ca e asa si asa: Da, dar e ieftin. Deci raportul calitate/pret e in regula.

Ai scris ca ,,Iar Suzuki,nu te supara,dar eu cred ca e o masina cu un raport pret/dotari OK´´ dar asta spune si clasamentul publicat de catre mine.

In schimb masinile scumpe nu isi justifica pretul foarte mare. Mercedes,BMW,Audi sint mai bune ca alte masini cu 30% dar la pret sint mai scumpe cu 100%. Raportul pret calitate nu e in regula.
T u d o r
Oricum, nu poti sa generalizezi plecand de la experienta personala in astfel de topuri. Clasamentele sunt intocmite avand in spate mii de persoane intervievate, sau, in functie de top, incidentele de servisare pe o anumita unitate de timp pentru care s-a facut verificare.
Si totusi, ******, explicatiile tale sunt ok, desi sa tragi concluzia ca Dacia ar fi mai sus decat Mercedes intr-un astfel de clasament e putin cam... biggrin.gif

In acelasi spirit ar trebui sa avem dintr-o tricicleta un castigator sigur, avand un pret imbatabil, desi dotari aproape de zero, nu?
*****81107
Ceea ce am vrut sa spun e ca unele masini nu isi merita banii.

Un VW Polo costa cat o Skoda Octavia. Crezi ca Polo merita banii aia? De asta se afla VW in coada clasamentului si Skoda pe locul 1.
Impulse
Strugurii de sus sunt amari.
Oricat te-ai stradui, niciodata nu vei sta in Kia ca in Mercedes.
Eu zic ca nici revista aia nu merita banii blush.gif
*****81107
QUOTE(impulse)
Strugurii de sus sunt amari.
Oricat te-ai stradui, niciodata nu vei sta in Kia ca in Mercedes.
Eu zic ca nici revista aia nu merita banii blush.gif


@Impulse
Clasamentul respectiv zice ca cei care isi iau Skoda,Kia, Suzuki sint oameni cu cap. Oameni care stiu cat valoreaza o masina. Oameni care platesc pentru pretul real al masinii indiferent daca e buna sau nu.


Cei care isi iau Mercedes,AlfaRomeo,VW sint fraieri care dau o groaza de bani pe o masina care nu isi merita banii. Masina nu e asa de grozava sa merite banii aia.
T u d o r
Cumva ideea acestui clasament este legata de discutia de pe combat zone. Ne face sa intelegem ca o masina nu reprezinta doar un sac de suruburi, X kg de tabla, Y metri de cabluri electrice, etc. O masina inseamna imagine, pasiune, confort, adica mai mult decat suma componentelor din care este facuta. Unii sunt dispusi sa o vada ca pe un obiect al pasiunii si placerii lor, altii o vad ca pe un instrument rece si util, dar atat.

Comparatia cu Skoda si VW este foarte pertinenta, si eu sunt de acord cu ea. Asta zic eu ca inseamna ca VW are pretul mai mare decat esti dispus sa admiti ca merita. Cu totul alta este situatia in cazul BMW, am ales acest exemplu pentru ca este si Impulse angajat in acesta discutie. Pentru el, ca si pentru multi altii, masina nu este doar un mijloc oarecare de a strabate o distanta.
Faptul ca marcile premium nu sunt in prima parte a topului denota ca cei mai multi nu vad masina cum o vede el. Skoda este o masina buna, fara indoiala, dar refuz sa cred ca-ti poate trezi o pasiune. BMW ... da. smile.gif
James Kilowatt
Eu nu vad utilitatea unui asemenea top, facut pe marci si nu pe modele.
Ce sa inteleg din el, ca o Fabia isi merita mai bine pretul fata de un M5?
Daca ar fi luat in calcul Dacia, ar fi trebuit sa fie in frunte smile.gif
T u d o r
Exact cun suneam si eu. smile.gif
Tarabostes
A fost cineva in Danemarca?
O sa intelegeti mai bine clasamentul asta dupa o vizita pe acolo. Sa vedeti cum sunt magazinele alimentare, de ce merg oamenii cu bicicleta, cum se imbraca etc. Au o mentalitate care noua ne ridica zambete. Simplu, asta e cuvantul de baza ( chiar si la bang&olufsen). Cred ca 90% dintre danezi nu inteleg rostul jantelor de aliaj.
*****81107
QUOTE(gabi64453)
A fost cineva in Danemarca?
O sa intelegeti mai bine clasamentul asta dupa o vizita pe acolo. Sa vedeti cum sunt magazinele alimentare, de ce merg oamenii cu bicicleta, cum se imbraca etc. Au o mentalitate care noua ne ridica zambete. Simplu, asta e cuvantul de baza ( chiar si la bang&olufsen). Cred ca 90% dintre danezi nu inteleg rostul jantelor de aliaj.


@Gabi
Nu inteleg care e legatura intre calitate/pret si mentalitatea sau modestia danezilor.

Raportul calitate/pret e acelasi la o Skoda indiferent daca se vinde in DK sau in RO.
Iar un Mercedes e foarte scump raportat la ce ofera indiferent daca se vinde in DK sau in RO.
Dar nu numai Mercedes e prea scump in comparatie cu ce ofera ci si Citroen, Renault, Fiat, Peugeot, Opel, Ford. De ce ? Pentru ca nu sint prea grozave la capitolul fiabilitate.
Si asta e valabil si in DK si in RO.
ncristi
QUOTE
Dar nu numai Mercedes e prea scump in comparatie cu ce ofera ci si Citroen, Renault, Fiat, Peugeot, Opel, Ford


Ai uitat W smile.gif

PS
Ca o parere personala clasamentul este o idiotenie.
Tarabostes
Nu ma refeream la raportul calitate/pret ci la relevanta clasamentului. Danezii nu sunt plini de fitze ca majoritatea romanilor tocmai pt ca sunt mai simpli. La romani masina se cumpara pe criteriul "sa moara vecinii", "cea mai bengoasa", " mai bine second da de firma" si asa mai departe. Din cauza asta clasamentul danezilor nu are nici o relevanta in spatiul mioritic ci starneste aceleasi zambete ( oarecum prostesti) de care aminteam anterior. In romania nu se cumpara masinile ieftine nu pe motiv ca daca sunt ieftine sunt proaste, ci pe "ce o sa spuna vecinii si prietenii ca ne-am luat o masina asa ieftina si pe benzina, ce draga noi nu avem bani de una mai mare si diesel". Deh, frustrari.
Iar asa ca generalitate cred ca nici o masina nu isi justifica pretul, sau mai bine spus costul. Poate de aceea unii prefera mersul pe bicicleta.
James Kilowatt
QUOTE(*****81107)
Dar nu numai Mercedes e prea scump in comparatie cu ce ofera ci si Citroen, Renault, Fiat, Peugeot, Opel, Ford. De ce ? Pentru ca nu sint prea grozave la capitolul fiabilitate.
Si asta e valabil si in DK si in RO.



Asta cum ai dedus-o? Nu te contrazic, insa clasamentul respectiv nu spune nicaieri nimic de fiabilitate. Ai date suplimentare care ni le ascunzi? smile.gif
DORU
Topicul este deschis si in aria Skoda. Asadar, este dublat. Unde il inchidem si unde ramane activ?
Impulse
Nu vreau sa fiu inteles gresit.
Imi place Skoda. Dealtfel o consider o varianta exceptionala si o masina care are o calitate ce lasa in urma foarte multi concurenti.
Ideea era ca ceea ce scrie in revista deschide loc la "n" interpretari. Inteleg pe deplin ceea ce spui tu dar consider ca nu acesta ar fi un clasament al adevarului fie luat chiar si din punctul tau de vedere.
CPI
Studiul o fi ok pentru danemarca daca sint altele preturile decit la noi.

in ro o octavia cu multe dotari e la fel de scumpa ca un avensis sau un accord. Si mai putin fiabila. Si dintr-o clasa mai mica. Si nu e acelasi feeling. So, unde e raportul value for money cel mai bun?
RUE
revista respectiva nu cred ca a tinut cont de rapoartele de service din romania.
aici masinile au alta viata. sunt sigur ca ar schimba multe date.

pa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.