Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kilometrajul la opel astra 2.0 DTL imi face probleme
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Denisa86595
Am probleme cu kilometrajul, din cand in cand urca, adica in loc sa stea la 0 sta la 20, 30, 40 km/h.. Ma poate ajuta cineva? A mai patit cineva asa ceva?
florin82141
si mie imi face dar putin diferit.cand pun contactul de multe ori acu de la kilometraj urca si coboara cam pana la 20 de km si apoi se coboara.dar asta se intampla cand stau cu masina oprita si contactul pus.dar nu mi-am facut griji
Denisa86595
Nu cred ca m-ai inteles, din cand in cand de la 0 km imi urca chiar si pana la 60km/h...si nu revine la 0 doar daca scot o anumita siguranta si o pun la loc...
florin55503
cablul de kilometraj
Denisa86595
Ok, si altceva in afara de cablul de km nu poate fi, avand in vedere ca e electronic?
Valeriu Razvan61497
Salut

Stiu niste masini (din camp0ul muncii si de aceea nu pot sa spun ce masini sunt ) care atunci cand li se scoate o mufa si se introduce inapoi dar nu" de tot" si sa nu o luati in nume de ras blush.gif sa indice eronat adica acea masina cand pleca dupa loc arata ca are 60 Km / h deci poate fi un contact imperfect la o mufa.
florin55503
de obicei arata eronat tot din vina cablului
florin58588
vezi sa nu fie contact imperfect la cablajul din bord.Ca sa ajungi acolo trebuie sa desfaci suportuul de acte din partea stanga jos apoi sa bagi manutza si sa incerci sa ajungi la cablajele care duc la km.Bafta...
Radu50689
Ti-a mers bine pana acum sau ai luat-o cu acesta problema?
Stiu ca la ultimele modele(de prin 97) incoace sistemul este complet electronic si 'cablul de kilometraj' e un generator de impulsuri si totul se face dupa un program scris in EPROM sau EEPROM sau....
Mai stiu ca o incercare nereusita de a reseta Km poate duce la indicatii eronate ale ceasurilor de bord cum ar fi: indicatorul de temperatura, vitezometrul etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.