Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie opel astra caravan 2002
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Octavian86588
Salut,

In primul rand ii salut pe toti de pe forum :wave: . De vreo 2 saptamani de cand m-am hotarat sa-mi schimb masina (tot un opel -astra caravan '93), intru pe forum si citesc post-urile existente.
Vreau sa iau o masina insa e destul de greu sa ma hotarasc intre astra caravan de 1.7 (poate 2.0?) din 2002 sau un ford focus tddi 2002? Voi ce parere aveti?
Si in al doilea rand oscilez intre a cumpara din tara sau din germania... Stie cineva sa-mi spuna la ce taxe vamale sa ma astept la o masina de genul acesta... si cat va mai costa pe urma RAR-ul si restul de acte ce trebuie facute dupa intrarea in tara?

Va multumesc si sper sa primesc niste raspunsuri :wave:
adrian67819
Saptamana viitoare iti pot da eu un raspuns ca trebuie sa imi vina un Opel Astra Caravan din 2003.Eu m-am interesat si vama la Astra cu motor de 1,7 DTI din 2002 e 1.600 euro,iar din 2003 e 1.863 euro.Mai multe detalii iti pot da saptamana viitoare.
Octavian86588
Merci de raspunns...
Oricum inca nustiu ce voi lua opel sau ford. Insa din cate am inteles taxele vamale se ridica pe la 1600euro. La care daca mai agaug taxele de drum (in ipoteza ca ma duc eu dupa ea sa vad ce cumpar), plus RAR, ajung cel putin la acelasi pret ca si cum as lua-o de pe meleagurile noastre. Asa ca sunt serios in dubiu... Sper ca pana reusesc sa-mi vand actuala masina sa ma hotarasc ce voi face.......
florin55503
dacae focusul e tddi nu il lua. tdci merita asa nu. cumpara astra 2.0 dti 16 V decat cel de 1.7
Geroge73919
QUOTE(Octavian86588)
Merci de raspunns...
Oricum inca nustiu ce voi lua opel sau ford. Insa din cate am inteles taxele vamale se ridica pe la 1600euro. La care daca mai agaug taxele de drum (in ipoteza ca ma duc eu dupa ea sa vad ce cumpar), plus RAR, ajung cel putin la acelasi pret ca si cum as lua-o de pe meleagurile noastre. Asa ca sunt serios in dubiu... Sper ca pana reusesc sa-mi vand actuala masina sa ma hotarasc ce voi face.......


Tu o sa ajungi la acelasi pret dc te duci in Germania deci care e explicatie : samsaru cumpara din Germania numai masini ieftine sau lovite ca sa le aduca aici si cum dai o raita prin autovit ba vezi capote strambe , ba masini care au volanul ros complet dar care au 120 de mii sau mai putini km ... numai din astea, eu am adus din Germnia masina si am ajuns la 7600 inainte de cresterea vamii iar in targ gaseai si cu 7500 iar in banii astia intra si castigul samarului ... deci iti dai seama cum sta treaba

Sfat : Iti pot recomanda dc esti din Buc o echipa de soferi cu un Vw T5 care fac curse saptamanal, ei se ocupa de acte si negociaza tu doar c onduci inapoi, Uite ce am luat Eu
Astra Caravan 2001 152 k km cu 5700 din Ger si am mai platit 1300 vama(1800 acum) pentru 2.0 dar stii ce iei , acolo nu se fac asa manevre ca in tara, in plus fata de ce ti-am zis platesti 150 eur drumu dus 150 motorina intors 70 tranzit la vama Nadlac si 100 la RAR autentificare si omologare + alte kkturi minore gen asig inmatriculare talon si numere in total 3 mil
Remus87735
arigato.gif Am avut Opel direct din Germania, pe benzina: 94 000 km, cu carte de service si HUV (ITP-ul nemtesc), care conteaza mai mult decat cartea de service care poate fi falsificata usor. Samsarii de duzina nu-l arata. Mansonul de la schimbatorul de viteze ros, discuri cu santuri. Acum am OPEL de la unul din Romania, cu o istorie care pare cam dubioasa, fara rosaturi, fara semne de uzura. Kilometraj: 123 000. La ala luat direct din Germania am schimbat in Romania tot ce e pe jos: capete de bara, pivoti, rulmenti si altele. La cel din Romania n-am schimbat nimic si il simt pur si simplu mai solid, mai stabil. Concuzia: si nemtii fac magarii. La autohaendler, iau de bun de la privatii lor masini cu kilometraje manarite chiar de nemti. Pe mobile.de se afirma negru pe alb ca la nemti 2 din 3 masini au kilometraje falsificate. Eu dupa rosaturile de la volan, presuri, tapiterie, discuri, pasla antifon de la portbagaj fac diferenta.
Poate foloseste la ceva.
Remus1986
Octavian86588
Multumesc pentru raspunsuri. Insa tot in ceata am ramas :ban: . Cred ca pana la urma este o loterie. Fiind sh tot nu poti fi sigur daca iei tzeapa sau nu, decat cand e prea tarziu. In fine... am vb cu un cunoscut care stiu ca aduce masini din Germania, si i-am zis cam ce vreau. Sper sa fie ok. Tipul nu ia de la autohous-uri tocm,ai din principiu ca majoritatea masinilor de acolo fiind masini de firma au fost calarite (desi au "doar" 50000 km la bord in 5 ani biggrin.gif - da cica is km reali :puke: ). Oricum m-am hotarat ca ma uit si pe la noi, si pe zi ce trece parca am mai mare incredere sa iau masina de aici, pe vazute de mine... cu tot cu drumurile noastre cu gropi... as mai avea o intrebare, am deschis si un topic pe tema asta, poate nu era nevoie. As vrea sa-mi spuneti daca sunt si care sunt avantejele unei motorizari de 2.0l fata de 1.7? Faptul ca are distributia pe lant e atat de semnificativa?
:wave:
eddie
Octavian,daca tot ai primit niste raspunsuri,te rog citeste si tu regulamentul acestui forum ! Uite,ca sa-ti fie mai usor sa intelegi la ce ma refer...

10. Este interzisă scrierea mesajelor folosind aberații gramaticale de genul TZ, SH, K... etc. Dacă doriți neapărat sa fiți foarte bine înțeleși puteți folosi diacritice.
stef86875
Salut,
Te-as sfatui sa iei un astra de 2.0 dti pentru ca diferenta la cumparare nu e foarte mare (300-500 euro) dar la intretinere se vede.
Fa un drum pana afara (Germania sau Olanda) si vezi cu ochii tai realitatea cu km si pret.
Succes la cumparaturi
Andrei59324
Diferenta dintre un astra de 2.0 si unul de 1.7 este ceva mai mare de 500E...dar merita deplin efortul.Nu se compara motorul d 2.0 cu cel d 1.7......si e este si mult mai fiabil!!!
Dan87905
Si eu tot un Astra Caravan vreau sa-mi aduc din Germania/Berlin! Aventura respectiva o voi povesti cand ma intorc!
Actele pe care trebuie sa le obtin la cumparare sunt cele de aici http://www.vamamasini.ro/acte.html sau mai trebuie adaugat ceva ?
PS Pot conduce masina in strainatate daca am carnet de 1 luna(B,C,C+E) ?
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.