Help - Search - Members - Calendar
Full Version: scartaie geamurile
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
vma
Scartaie geamurile cand le cobor si le ridic. Stie cineva vre-o metoda ce sa le fac sa nu mai scartatie, in afara de: nu le mai deschide laugh.gif
Mariustom
Ceva asemnător este și aici.
Poate te ajută cu ceva biggrin.gif .
Ciao :wave:
Sebastian39516
Eu am incercat pe vremea cand aveam Dacie Nova urmatoarea metoda:
-dat jos fetele interioare de pe usi
-geamurile ridicate la maxim
-pus vaselina pe sinele pe care se deplaseaza geamurile in timpul ridicarii/coborarii
-ridicat si coborat geamul de cateva ori
Metoda a avut succes si efectele au fost doua:
1)a disparut scartzaitul
2)geamurile se deplasau mai usor, datorita efectului de lubrifiere

Intr-adevar, e mai laborioasa manevra asta dar, daca ai timp, satisfactia o sa fie dubla.
florin55503
de obicei e de la praf. vma daca reusesti sa dai fata de usa jos spune-mi si mie cum plz
vma
Mm curatat geamurile cu solutie de alcoohol dar degeaba. O sa incerc sa curat si chederele cu silicon.
O sa incerc pe cat pot sa nu desfac usile pentru ca geamurile scartaie nu mecanismele.
Mersi de raspunsuri!
Sebastian39516
QUOTE(vma)
Mm curatat geamurile cu solutie de alcoohol dar degeaba. O sa incerc sa curat si chederele cu silicon.
O sa incerc pe cat pot sa nu desfac usile pentru ca geamurile scartaie nu mecanismele.
Mersi de raspunsuri!


Pai cand am zis sa pui vaselina pe sinele de ghidare a geamurilor nu m-am referit la mecanism..
TLS-09
Coboara geamul si incearca sa sufli toata rama inclusiv partea inferioara cu aer sub presiune. Pe urma unge cu silicon sau sparay de curatare, etc. Si mie mi-a facut figura din cauza chederului care se usuca si mai aduna si praf.
Baby Blues
Am mai intalnit problema asta la cateva masini. Poti sa speli chederele, marginile de cauciuc cu solutie de apa si sapun sau detergent de vase . dar solutia sa nu fie f.concentrata. Si eu am patit la fel. Nu a fost nevoie sa dau geamurile jos. Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.