Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Placute frana
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Geroge73919
Am masina din semnatura si ma cam paste o schimbare de placute pe fata, am gasit la un magazin placute de la firma Textar blink.gif care costa un mil un set de 4, cel de la magazin mi-a zis ca sunt mai bune decat unele Lucas blink.gif care zice el ca se duc mai repede ca sunt mai moi, bun acum vin cu urmatoarea intrebare :

Placutele mai dure toceasc discul de frana deci nu as alege Textar, celelalte(Lucas) erau si mai moi si mai scumpe 1.4 mil, sunt intr-o dilema fiindca nu stiu ce sa aleg? blink.gif mai exista si alti producatori? exclus GM ca nu vreau sa dau o caruta de bani pe ele, sau ce placute recomandati(stiti voi "eftin si bun" )?
vma
parerea mea, cauta TRW
Sebastian39516
Oricat de dure ar fi, ma indoiesc ca iti vor consuma discurile in asa hal incat vor ajunge foita de tigara. Intr-adevar, vor manca mai mult decat celelalte mai moi. Totusi, diferenta de pret nu e chiar mare. Daca ai un stil de condus in care nu incluzi folosirea franei de motor, placutele mai moi te vor tine putina vreme. Producatori mai ieftini decat GM gasesti destui.
florin82141
producatori mai ieftin GM zici ca se gasesc si asa este dar spunemi si mie se merita?ca eu cred ca calitatea difera.eu cred ca astfel se comporta frana cu cele originale.si cam cat costa un set de 4 placute GM???????
tommy59961
eu am luat de la augsburg placute fata spate si am dar 360 ron pe toate fata spate).
sunt originale GM si-s foarte multumit de ele.
Adi89025
QUOTE(Geroge73919)
Am masina din semnatura si ma cam paste o schimbare de placute pe fata, am gasit la un magazin placute de la firma Textar blink.gif care costa un mil un set de 4, cel de la magazin mi-a zis ca sunt mai bune decat unele Lucas blink.gif care zice el ca se duc mai repede ca sunt mai moi, bun acum vin cu urmatoarea intrebare :

Placutele mai dure toceasc discul de frana deci nu as alege Textar, celelalte(Lucas) erau si mai moi si mai scumpe 1.4 mil, sunt intr-o dilema fiindca nu stiu ce sa aleg? blink.gif mai exista si alti producatori? exclus GM ca nu vreau sa dau o caruta de bani pe ele, sau ce placute recomandati(stiti voi "eftin si bun" )?

Frate si eu abia azi am realizat ca m-am ars rau de tot cu niste placute super ... super dupa cum mi-a spus omu de la autoplus. pagid parca erau placutele, am dat 1.3 mil pe ele si acu am facut cu ele vreo 10 mii si sunt cam la jumate, faza naspa e ca au inceput sa imi faca un sunet super aiurea si nici frana nu e foarte super misto... deci .. nici nu mai stii ce sa iei ... si apropo, discurile mele sunt aproape noi ....deci ce sa mai zic???
florin55503
cel mai bun compromis sunt placutele FERODO. pe mine ma tin cam15.000 de km. tin ele si mai mult dar le chimb eu. pana la 340 ron le chimb de 2 ori. gandeste-te ca oricum si cu cele originale nu e bine sa mergi mai mult de 20.000 km
Geroge73919
Poate cineva sa descrie modalitatea de schimbare a placutelor astfel incat orice nepriceput sa reuseacsa sa le schimbe ? nu ma dau banii afara din casa si ma gandeam sa incerc sa le schimb eu in spatele blocului :wave:
ionut83652
QUOTE(Adi89025)
QUOTE(Geroge73919)
Am masina din semnatura si ma cam paste o schimbare de placute pe fata, am gasit la un magazin placute de la firma Textar blink.gif care costa un mil un set de 4, cel de la magazin mi-a zis ca sunt mai bune decat unele Lucas blink.gif care zice el ca se duc mai repede ca sunt mai moi, bun acum vin cu urmatoarea intrebare :

Placutele mai dure toceasc discul de frana deci nu as alege Textar, celelalte(Lucas) erau si mai moi si mai scumpe 1.4 mil, sunt intr-o dilema fiindca nu stiu ce sa aleg? blink.gif mai exista si alti producatori? exclus GM ca nu vreau sa dau o caruta de bani pe ele, sau ce placute recomandati(stiti voi "eftin si bun" )?

Frate si eu abia azi am realizat ca m-am ars rau de tot cu niste placute super ... super dupa cum mi-a spus omu de la autoplus. pagid parca erau placutele, am dat 1.3 mil pe ele si acu am facut cu ele vreo 10 mii si sunt cam la jumate, faza naspa e ca au inceput sa imi faca un sunet super aiurea si nici frana nu e foarte super misto... deci .. nici nu mai stii ce sa iei ... si apropo, discurile mele sunt aproape noi ....deci ce sa mai zic???
dac scrtie pulizeaza parte de jos a placutei freaca pe disc si de aia scrtie asta doar daca te derenjeaza eu asa am facut cat despre faza cu discul si plcutele eu pun remsa is printre cele mai dure intradevar tocesc si discurile dat tinand cont de faptul ca mergem ff mult e mai rentabil s amerg cu un set de placute 100-120 mii km dect sa merg 40-50 mii cu unele mai moi discurile nus o avere 2-3 mil setul!
ionut83652
QUOTE(florin55503)
cel mai bun compromis sunt placutele FERODO. pe mine ma tin cam15.000 de km. tin ele si mai mult dar le chimb eu. pana la 340 ron le chimb de 2 ori. gandeste-te ca oricum si cu cele originale nu e bine sa mergi mai mult de 20.000 km


bai fratilor da voi nu stiti s amergeti cu masina de consumi placutele in 15-20 mii km invata frate sa conduci!eu am 80 mii km cu bmw si nu am schimbat inca placutele is cele orginale si te anunt ca 90la suta din km sunt facuti in oras!
Andrei59324
QUOTE(Geroge73919)
Poate cineva sa descrie modalitatea de schimbare a placutelor astfel incat orice nepriceput sa reuseacsa sa le schimbe ? nu ma dau banii afara din casa si ma gandeam sa incerc sa le schimb eu in spatele blocului :wave:

E f usor...daca ai etrier cu sigurante d-ale pe sirmulitze le scoti afara cu un cui...vezi ca arata si in documentatia de la placute cum se monteaza....n-are rost sa te duci sa dai 2-300 la unu....se schimba f usor.....
Mai e o variata de etrier cu nuste lamele de tabla....la astea se scoate partea superioara a etrierului.
florin55503
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(florin55503)
cel mai bun compromis sunt placutele FERODO. pe mine ma tin cam15.000 de km. tin ele si mai mult dar le chimb eu. pana la 340 ron le chimb de 2 ori. gandeste-te ca oricum si cu cele originale nu e bine sa mergi mai mult de 20.000 km


bai fratilor da voi nu stiti s amergeti cu masina de consumi placutele in 15-20 mii km invata frate sa conduci!eu am 80 mii km cu bmw si nu am schimbat inca placutele is cele orginale si te anunt ca 90la suta din km sunt facuti in oras!


fara suparare dar am si eu amici cu bmw si tot cam la 20.000 schimba placutele. citeste cartea masinii. la aproape orice masina pe la 20.000 max 30.000 se schimba placutele. de mers am mers si eu 40.000 de km cand eram incepator si scartaiau franele de nu puteai sta in masina, si fara suparare stiu cum e traficul din bacau (mama mea e din bacau, tata din oradea) si in afara de semafoarele si trecerile de pietoni din 10 in 10 m traficul e lejer
ionut83652
si asta cu traficul e un adevar e destul de lejer dar uite eu am niste masini cu care fac transport si fiecare masina face in 4 zile 5mii km asta ar insemna ca la 2-3 saptamani s aschimb placutele ca in carte scrie stiu dar sa fim sseriosi de cand se aprinde becul de senzor mai fac 20-30 mii deci 15-20 cred ca si curse daca as face nu as consuma atata de repede franele !parerea mea!
florin55503
la dube stiu ca parca e din 30.000 in 30000 km (doarla reno era dla 15.999). ma mercedes asa stiam ca e. dar zic eu una e sa faci curse in bucuresti unde sunt plecari de pe loc si opriri fara numarsi alta e sa mergi afara unde apesi frana mult mai rar
ionut83652
pentru cultura ta generala cea mai mare uzura pentru frane nu e aia de la 50 -0 km 'h ci aia de la 150-50kmh uzura mare aparein urma incalziri discurilor si placutelor deci nu ca mergi de colo pana colo si hopa sau uzat franele daca ari fi asa sar inbogati astia de fac placute orcum mi se pare total anormal ca sa schimb placutele chiar si dupa 30000km la mine is noi ce dracu sa fac dau banii pe placute?sa fim seriosi !
ionut83652
si intradevar placutele sunt de mai multe tipuri mai moi (brembo,mintex)care ofera performante maxime dar se duc cel mai repede cele din clasa de mijolc(pagid,texar) si cecle dure (remsa ferodoo) dai si la cele mai moi eu nu pot concepe ca in mai putin de 50000 km sa le schimbi !chiar cred ca e o problema grava de conducere!serios!
Alex-F1
Daca mergi cu masina ca tot omu' normal, fara curse si alte smecherii de astea, nu-ti fa asa mari probleme in privinta placutelor....pune de care gasesti.....bune sunt si Lucas si TRW si Texar si Ferodoo....uite, io am facut cu masina mea 35.000 km de cand am cumparat-o, n-am umblat deloc la frane si ala de la care am luat-o mi-a zis ca el a schimbat placutele dupa ce a adus masina de dincolo si a facut 41.000 km pana mi-a vandut-o mie, deci placutele mele (pe fata) si sabotii (pe spate) au in total ~ 76.000 km si recent am fost la o verificare, ca sa vad cum stau la capitolul frane si ghici ce mi-a spus mecanicul....??? Ca-s aproape ca noi....maxim 1 mm uzura!!!! blink.gif M-am uitat si io personal la fiecare in parte si nu mi-a venit sa cred.....deci mai merg mult si bine.....e adevarat ca si discurile pe fata au o buza de uzura de ~ 1 mm, dar, tinand cont ca sunt discurile originale, nu e rau deloc arigato.gif Mecanicul mi-a zis ca, daca merg tot asa finut ca pana acum, mai pot merge lejer inca 50.000 km... bicycle.gif ....deci ar veni aproape 130.000 km cu un singur set de placute blink.gif .....chiar imi pare rau ca nu mi-a venit ideea sa ma uit cu mecanicul ce marca de placute am la masina....ca era interesant de stiut.....acuma chiar is curios....poate o sa demontez o roata sa vad daca scrie ceva pe vreo placuta.... blush.gif
florin55503
QUOTE(ionut83652)
pentru cultura ta generala cea mai mare uzura pentru frane nu e aia de la 50 -0 km 'h ci aia de la 150-50kmh uzura mare aparein urma incalziri discurilor si placutelor deci nu ca mergi de colo pana colo si hopa sau uzat franele daca ari fi asa sar inbogati astia de fac placute orcum mi se pare total anormal ca sa schimb placutele chiar si dupa 30000km la mine is noi ce dracu sa fac dau banii pe placute?sa fim seriosi !


nu sunt atat de prost sa nu stu ca o franare violenta de la viteze mari la 150-50 toceste placutele mai repede. spuneam altceva citeste cu atentie ce am scris si nu face presupuneri despre oameni care nu ii cunosti. eu am spus ca e recomandat sa schimbi placutele la 20.000 tocmai pt aceste franari violente. ce se intampla daca ai 40.000 km si pui o frana vilenta de la 120 la 0? e o marja de siguranta pe care e recomandabil sa ti-o asumi

pe de alta parte una e o duba unde schimbul de ulei se face la 30.000 si care trebuie sa mearga si sa produca bani si unde si toate elementele masinii au fost facute sa reziste mai mult si la tavaleala si alta e masina gen astra, focus etc
Marcel3
Fratilor!!!!!!!!!!! am citit din fir in fir si inca nu am inteles.
Cand cumperi placute de frana CE CERI?
Este un typ,o scara de duritate,in functie de masina ,masa ei etc,etc ???
Sau pur si simplu ei" cartofi fierti ",rosii sau albi si depinde doar pretul.
Ar trebuii descoperit felul de a cauta placutele potrivite dupa ceiace scrie fabrica pe ele.
Marci sunt multe si cu aceiasi geometrie se fabrica mai multe sorturi de placute,mai de un milion sau de unu jumate. Intrebarea este ce cautam sa fie in cutie ?? Cand cumperi un cauciuc te uiti si ce scrie pe el nu numai marimea si pretul hotarasc ca ai facut o treaba buna.
Cum comparam ceiace scria pe cele originale fata de ceiace scrie pe cele noi ?????? Dupa cate stiu terebuie sa fie notate cu R90 dupa cerintele EU. Dar asta este oare tot ??????????????????????????????????????????
Este cineva documentat in asta ???????
florin55503
pai simplu du-te in magazinsi cere placute pt masina ta. de obicei vanzatorii se pricep si stiu ce sa iti ofere. daca le iei mai moi se tocesc mai repede deci le schimbi mai repede. dacale iei mai tare se duce mai repede discul. cu banii tot pe acolo ajungi pentru piese dar e mai scumpa mana de lucru la schimbat discul.
ionut83652
QUOTE(florin55503)
QUOTE(ionut83652)
pentru cultura ta generala cea mai mare uzura pentru frane nu e aia de la 50 -0 km 'h ci aia de la 150-50kmh uzura mare aparein urma incalziri discurilor si placutelor deci nu ca mergi de colo pana colo si hopa sau uzat franele daca ari fi asa sar inbogati astia de fac placute orcum mi se pare total anormal ca sa schimb placutele chiar si dupa 30000km la mine is noi ce dracu sa fac dau banii pe placute?sa fim seriosi !


nu sunt atat de prost sa nu stu ca o franare violenta de la viteze mari la 150-50 toceste placutele mai repede. spuneam altceva citeste cu atentie ce am scris si nu face presupuneri despre oameni care nu ii cunosti. eu am spus ca e recomandat sa schimbi placutele la 20.000 tocmai pt aceste franari violente. ce se intampla daca ai 40.000 km si pui o frana vilenta de la 120 la 0? e o marja de siguranta pe care e recomandabil sa ti-o asumi

pe de alta parte una e o duba unde schimbul de ulei se face la 30.000 si care trebuie sa mearga si sa produca bani si unde si toate elementele masinii au fost facute sa reziste mai mult si la tavaleala si alta e masina gen astra, focus etc


auzi frate tu esti platit de vreu service sa le faci reclama?lasane frate cu ce scrie n carte ca stim toti sa citim daca citesti tot ce am scris si anterior ai sa vezi ca m-am referit in mod strict la bmw 320 in prima faza iar dupa aia am facut o camparatie cu microbuzele!eu am zis ca nu stie sa conduca despre cel care a zis ca la 20-30 mii trebuie schimbate! sa citim din cartile tehnice sau sa ne luam dupa mecanici disperati de bani putem toti!

ce vrei sa spui ce marja pe care mio asum dac franez violent de la viteza mare?(esti un fel de lup moralist?)adica ce are ?sa nu mor prost?si pentru tine asa sunt multe masini la care poti face serviceul long life (turisme)si inca un lucru uzura creste cu cat greutatea care trebuie oprita e mai mare(deci un minus pentru microbuze)asa ca normal mai mult ar tine frnele de turisme dect franele de utilitare!si sa inteleg ca tu nu te consider in siguranta daca nu ai schimbat placutele de frana la 20 mii iati cu senzori frate si cand se aprinde becul trebuie schimbate(simplu)no sam schimb modul de a merge cu masina doar pentru ca placutele nu mai sunt noi si explicatia e ff simpla forta de apasare a cilindrului pe plecuta e aceiasi indiferent de uzura placutei iar placute pana la partea metalica are toata aceiasi compozitie!de aia trebuie dat cilindrul inpoi cand schimbi placutele tocmai ca la 120 km cu placute mai uzate totusi frana sa fie eficienta! bicycle.gif
florin55503
1. nu sunt fratele tau desi am rude in bacau.
2. mai pune din cand in cand si niste cratime. artcolul se desparte de obicei de verb si asa mai departe
3.dupa parerea mea poti sa te arunci in bistrita cu masina si sa o iei usor apoi pe siret pana la marea cea mare. nu fac eu pe lupul moralist pt ca nu imi sta bine in pozitia asta si nu am dreptul sa judec pe nimeni. fiecare face cum il duce capul si suporta consecintele
4. ai pus in viata ta vreo frana de la 180 la 0 sa iasa fum din roti cu tot cu abs. te-ai uitat apoi la frane. stii ca dupa 10-15 frane din astea poti sa ramai fara placute? si stii ce urmeaza? discul se poate face tandari.incearca si o sa te convingi. (asta in cazul in care e mai tocit)
5. nu lucrez la nici un service
6. fiecare se poarta cu masina cum vrea. eu ii schimb uleiul la 10.000 desi cei de la opel fac schimbul la 15.000.

si in final am spus atentie ASA E RECOMANDAT. daca vrei neaparat sa intri in conflict cu cineva te sfatuiesc sa iti gasesti pe altcineva
eddie
Eu va sfatuiesc sa nu va gasiti aici teren de joaca.... bicycle.gif

Va multumesc la amandoi ! arigato.gif
florin55503
cu mare placere
Marcel3
Buna Florin 5.......
Aia la magazin sunt pusi sa vanda si atat. Nu-i pasa ce iti da . Daca are doua feluri iti da ce vrei . Geometria fiind aceiasi.
Intrebarea este ce CAUTAM NOI ?
florin55503
cred ca mai degraba le-as lua mai moi. pt ca e mult mai complicat de schimbat un disc (tocit mai repede) decat o placuta. asta in cazul in care nu conduci sportiv
ionut83652
e greu de schimbat un disc?ai de desfacut 3 suruburi!ce dracu !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.