Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unica inmatriculare.....
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Eduard RO
Parerea mea e ca e o mare tampenie facuta de niste boi, dar am niste totusi niste intrbari:daca cumpara o masina IS O1 BOU chiar nu pot sa ii schimb nr? blink.gif Si inca ceva ce se intampla cu masinile luate in leasing? Spre ex B 01748467 si stau si in bucuresti ce se intampla?Raman cu B 01748467? blink.gif
CatalinKRK
Intrebarea asta mi-am pus-o si eu; cica daca sunt din judete diferite se schimba, la urma urmei tot trebuie sa scrie pe carte un nou chenar cu noul propietar, poate sa completeze si numarul ce naiba.
Mai rau pare a fi daca ai numar preferential si vrei sa-l pastrezi, trebuie sa te intelegi cu noul propietar....

http://www.hotnews.ro/articol_55567-Inmatr...-mai-simpla.htm

Dupa ce au castigat batalia cu taxele astia de la APIA fac pe :angel: si saluta legea asta :minigun:
Cezar81667
Autovehiculele vor fi inmatriculate o singura data pina la scoaterea lor din circulatie, iar conditiile de inscriere la scoala de soferi se simplifica.

Guvernul a aprobat ieri prin ordonanta de urgenta simplificarea procedurilor de inmatriculare. Astfel, autovehiculele nu vor mai fi radiate in momentul vinzarii, ele urmind sa fie inmatriculate permanent. Potrivit conceptului de inmatriculare continua, vehiculul va fi inscris permanent in circulatie, pe numele proprietarilor succesivi, pina la scoaterea definitiva din circulatie. Mai mult, numarul de inmatriculare va ramine neschimbat daca vinzatorul si cumparatorul sint din acelasi judet.

In cazul in care cumparatorul si vinzatorul sint din judete diferite, numarul de inmatriculare al masinii va fi schimbat.

Actul normativ nu modifica prevederile pentru numerele de leasing sau inmatricularile temporare, iar regimul acordarii de numere preferentiale ramine acelasi.

Liber la soferie

Ordonanta va simplifica si procedura de examinare a persoanelor in vederea obtinerii permisului de conducere. Dupa intrarea in vigoare a actului normativ, nu va mai fi necesara prezentarea dovezii de absolvire a cursurilor primare de invatamint obligatoriu. In plus, examinarea psihologica va avea loc inainte de inscrierea la o scoala de soferi.

Florin Cepraga
Sursa: Cotidianul
Mariustom
Mai este un topic cu același subiect aici, deschis înaintea acestuia.
eddie
Discutia poate continua acolo...
lucicop
S-a spus ca "daca cumparatorul cade de acord cu proprietarul, atunci numarul poate ramane neschimbat". Daca cumperi o masina de la cineva si vrei sa-i schimbi numarul, nu te opreste nimeni.
Eduard RO
Tot nu ma lamurit nimeni cu intrebarile mele. :samui:
Emanoel-Adrian
Ba ti-a raspuns!,e simplu,daca nu-ti place numarul il poti schimba.Cat priveste cealalta problema atat timp cat masina este inmatriculata provizoriu legea nu se aplica!.
Eduard RO
Masinile luate in leasing sunt inmatriculate provizoriu? blink.gif Atunci de ce au nr B 23 XZR de ex? blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.