Help - Search - Members - Calendar
Full Version: proiectoare
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Adrian81432
Cat de importante sunt proiectoarele pt masina????
f1anatic
QUOTE(Adrian81432)
Cat de importante sunt proiectoarele pt masina????


Adica...ce vrei sa spui ? Daca constructia farului are vreo importanta ? Da are...proiectoarele sint mai bune decit cele cu oglinda parabolica ! Lumina mai puternica si multa mai bine definita suprafata luminata, pierderi prin refractie mai mici.
Adrian81432
Scuze.. m-am exprimat prost.. la ce sunt utile de fapt proiectoarele??(pt conditii de vizibilitate redusa??)
eddie
Te avantajeaza mult pe timp de ceata,ele fiind mai aproape de sosea.
Pe ceata densa,cu vizibilitate sub 100 metri,spre exemplu,cu faza lunga nu vezi nimic,cu cea scurta intrezaresti....
In aceste conditii poti merge decat cu proiectoarele,cu ajutorul carora se vede cat de cat acceptabil.
Andrei65100
Teoretic, cred (deoarece nu am si nici nu voi avea pentru cele 3 zile cu ceata/an din Bucuresti) ca sunt utile pe ceata; de aici si numele: proiectoare de ceata.
Practic, in viata de zi cu zi din Romania sunt utile la orbirea celor care vin din sens opus sau atunci cand mergi foarte aproape de cel din fata ta eventual pe o sosea neiluminata.
Sunt foarte utile mai ales in combinatie cu niste faruri nereglate care de obicei bat in sus, fix in oglinda retrovizoare a celui din fata ta.
De asemenea, pentru posesorii de Dacii tunate se recomanda proiectoare albastre sau galben legate cu sarma de bara fata a masini.

PS. Chiar, stie cineva daca noul cod rutier prevede sanctiuni pentru folosirea aiurea a proiectoarelor de ceata? Adica atunci cand nu e ceata.
Andrei65100
Teoretic, cred (deoarece nu am si nici nu voi avea pentru cele 3 zile cu ceata/an din Bucuresti) ca sunt utile pe ceata; de aici si numele: proiectoare de ceata.
Practic, in viata de zi cu zi din Romania sunt utile la orbirea celor care vin din sens opus sau atunci cand mergi foarte aproape de cel din fata ta eventual pe o sosea neiluminata.
Sunt foarte utile mai ales in combinatie cu niste faruri nereglate care de obicei bat in sus, fix in oglinda retrovizoare a celui din fata ta.
De asemenea, pentru posesorii de Dacii tunate se recomanda proiectoare albastre sau galben legate cu sarma de bara fata a masini.

PS. Chiar, stie cineva daca noul cod rutier prevede sanctiuni pentru folosirea aiurea a proiectoarelor de ceata? Adica atunci cand nu e ceata.
Mandula
Remarc in ultima vreme in Bucuresti ca "se poarta" din ce in ce mai mult si stopul de ceata, evident, ca si in cazul proiectoarelor de ceata, pe vreme calda , carosabil uscat, vizibilitate perfecta, fie noapte, fie zi. Ce conteaza ca de cele mai multe ori deranjeaza puternic pe ceilalti ? Omul are stop de ceata... tre' sa se stie, nu ?

Sanctiuni au existat si exista in Codul Rutier si acum, sunt reluate si in modificarile ce vor intra in vigoare in 21 septembrie, dar ce folos ? Ati vazut pe cineva sanctionat pentru asta? Sau pentru claxoane isterice? Sau pentru blocarea stupida a intersectiilor "hasurate" ? Sau pentru opriri pe avarii cu efecte terminale pentru traficul in zona respectiva ? Sau pentru depasirile prin dreapta, eventual pe linia de tramvai sau pe contrasens, ale coloanei oprite la semafor ? Sau pietoni pentru traversari aiurea ? Nu, in schimb zilnic se instaleaza radare si se sta la ciupeala...

Problema nu sta in inexistenta sanctiunilor (drastice sau mai putin), ci in certitudinea pentru contravenient a inaplicarii lor. Si in baza bunului simt al participantilor la trafic, uitati-va unde ne aflam acum...
DORU
Mandula, postul tau mi-a mers la inima... beer.gif
cioaba
mare dreptate ai! din pacate, viitorul nu suna bine. blush.gif
Mandula
Nu suna bine, asa e... insa tot de noi tine sa facem ceva, nu avem ce sa asteptam de la altii, fie ei soferi sau autoritati sau UE sau mai stiu eu cine. Salvarea nu poate veni decat tot de la noi, cei care ne pretindem a fi soferi normali, decenti si de bun simt. Direct, prin respectarea stricta a regulilor (fie ele bune sau proaste), sau indirect, prin crearea (in ipoteza in care am reusi o mobilizare mai larga, numarul nostru fiind evident mai mare decat al "celorlalti") unei presiuni suficient de puternice asupra autoritatilor si a turbulentilor care sa asigure un comportament rutier normal si pe la noi.

Sigur, o sa imi ziceti ca nicio sansa... nu chiar niciuna, dar infime oricum, se pare. Insa daca si noi am ceda si am incepe sa facem ce fac ei, unde s-ar ajunge ? Oricum, imi place ca cel putin aici, pe forum, gasesti oameni din ale caror opinii si idei intelegi ca nu esti singur si pierdut intr-o utopie absoluta... De fapt, de aia am cont aici biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.