Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fabia - geamul lateral spate cade!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Alex72641
Am lasat masina din mana ( prietenei ) si ma suna ieri sa-mi spuna ca s-ar fi stricat macaraua la geamul electric de pe spate. Ea nu prea se pricepe, dar imi spune ca daca tragi de geam cu mana cade.
E posibil sa fie macaraua? Si chiar costa 6 milioane?
G e o r g e
da , este problema la skoda .
Alex72641
Pai si mizeria asta costa 6 milioane?
DORU
Alex, cauta piesa la gradinariu.ro
Nu costa 6 mil si e de fapt o piesa de plastic. Vei vedea !
AlexTM
Da, e o piesa din plastic, dar sa nu-mi spuneti ca se putea cumpara si separat fata de macara :bash:
Eu am schimbat DOUA la o Octavia anterioara. Cu aprox 3.5 mil bucata.
Alex72641
Multumesc pt rasp. O sa incerc la Gradinariu cand ma intorc in patria muma, pt ca daca imi trimit prietena la service ii schimba aia toata masina. Daca e de platica sper sa nu fie foare scumpa, pt ca oricum cine o sa desfaca usa o sa imi ia ceva bani.
DORU
Din cate stiu, se poate cumpara si fara macara, undeva pe la 150 RON cu tot cu manopera.
Un prieten de-al meu a schimbat una la vechea mea Octavia (i-am vandut-o lui anul trecut) cumparand piesa de la Gradinariu.
Jeff
Exista si varianta din metal a acelei piese din plastic. Si nu se mai rupe.
AlexTM
sirma?
Mariacu
Acum 2 zile mi-a cazut si mie geamul din spate dreapta, era ultimul mohican....celelalte le-am schimbat deja :evil:
antoniu83764
salutare
am vrut dimineata sa deschid geamul si a cazut pur si simplu in portiera. mi-a fost chiar teama sa nu se fi spart. am fost in service si baietii, foarte amabili dealtfel, mi-au desfacut portiera si au concluzionat ca e stricata macaraua. se aduce la comanda intr-o saptamana, 5,3 mil. intrebare: mi-au arata o piesa din plastic, gasesc undeva si din alt material sa nu schimb toata ziua tinand cont ca aceasta e o problema destul de intalnita la skoda.
Jeff
QUOTE(GhitaTM)
sirma?

Se gaseste acea piesa din plastic si in varianta metal. Am un coleg de afaceri care are service si aduce acea piesa. Bineinteles, nu pot sa fac reclama.
Alex72641
De ce oare se rup piesele astea la geamurile din spate care , cel putin la mine, sunt folosite de max 10/an? In cazul asta la geamurile din fata ar trebuii sa le punem din otel!!!
AlexTM
Poate tocmai din cauza folosirii rare, geamul intepeneste si sint mai solicitate. Mie mi-au cazut ambele de pe spate, iar de pe fata merg bine mersi.

Jeff, am notat. dac-o sa mai am probleme, te caut smile.gif
DORU
QUOTE(Jeff)
QUOTE(GhitaTM)
sirma?

Se gaseste acea piesa din plastic si in varianta metal. Am un coleg de afaceri care are service si aduce acea piesa. Bineinteles, nu pot sa fac reclama.


Desi nu mi s-a intamplat pana acum la nici una din cele 3 Octavia (asta pt ca eu deschid geamurile spate de cateva ori pe saptamana), daca totusi ajung in situatia asta nedorita, te voi suna !
Stefan35921
eu am alta problema cu geamurile la fabia. imi scartzaie cateodata ingrozitor cand le deschid sau inchid.. ma refer la cele din fatza ca pe spate nu am electrice si sunt folosite extrem de rar. si inca o ciudatenie: la viteze de peste 50-60 kmph daca cineva deschide un geam din spate incepe si duduie toata masina. e o problema de aerodinamica, sau ce?
G e o r g e
1. de la praf
2. da
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.