Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 120cp in loc de 100cp cu un simplu software upgrade
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Marcel57409
am o zafira 2006 cu motor 1.9cdti de 100cp. am avut probleme cu filtrul de particule diesel si singura optiune a celor de la opel a fost sa-l dea jos.
in acest mod simplu am o masina cu euro4 in loc de euro5.
blink.gif
inainte de scoaterea lui jos, baiatul de la service (radacini) a venit cu testerul, mi-a resetat computerul de bord dupa care a facut upgrade la o versiune noua de program (capabila sa elimine filtrul si toate informatiile senzorilor legati de el). povestea e ca programul este pentru versiunea de 120cp. drept concluzie, imi zice el, comportamentul masinii va fi ca al uneia de 120cp si nu de 100cp. :1:

sincer eu nu prea am simtit povestea asta, ba mai mult sunt sceptic ca o marire cu 20% a cailor putere poate fi facuta intr-un mod atat de simplu! :romania:
G e o r g e
asta inseamna chiptuning smile.gif
florin55503
deja e disponibil motorul de 1.9 de 100 de cai??? pai diferenta intre cel de 120 si cel de 150 e ca unul are 8Vsi celalalt 16v. chiar daca la inceput s-a vandut ca fiin 120 cel de 16 V dar cu o versiune diferita de program. deci care e diferenta intre cel de 100 si cel 120? o fi doar softul? sau si alte injectoare?

se poate stai linistit
Marcel57409
QUOTE(florin55503)
deja e disponibil motorul de 1.9 de 100 de cai??? pai diferenta intre cel de 120 si cel de 150 e ca unul are 8Vsi celalalt 16v. chiar daca la inceput s-a vandut ca fiin 120 cel de 16 V dar cu o versiune diferita de program. deci care e diferenta intre cel de 100 si cel 120? o fi doar softul? sau si alte injectoare?

se poate stai linistit


practic modelul de motor de 100cp este identic cu modelul de 120cp. biggrin.gif singura diferenta o face un chip electronic. motorul de 150cp este diferit asa ca un upgrade "software" la 150cp nu este posibil. :x
sincer eu nu simt cei 20cp in plus cu acest upgrade. si chiar asa, cum as putea sa-i simt? blush.gif
florin55503
ar trebui sa se simta si la o simpla apasare a pedalei. teoretic ai un cuplu mai mare. sigur ti-a facut upgradarea?
Marcel57409
QUOTE(florin55503)
ar trebui sa se simta si la o simpla apasare a pedalei. teoretic ai un cuplu mai mare. sigur ti-a facut upgradarea?


da sigur. a sters din memoria computerului informatiile vechi si apoi a instalat cu testerul o versiune noua. povestea e ca nu avea la optiuni varianta de 100cp si a instalat varianta de 120cp. doar atat. biggrin.gif

ai idee exista vreun loc unde se poate testa stiintific puterea reala a motorului? blink.gif
Marcel57409
QUOTE(G e o r g e)
asta inseamna chiptuning smile.gif


domnu' moderator exista vreun loc unde se poate testa stiintific puterea reala a motorului? blink.gif

multumiri anticipate :wave:
G e o r g e
da . te duci la un dyno , sunt vreo 2 in bucuresti ,unul fiind la metrotehnica parca.

dyno ul iti masoara puterea la ROATA (WHP). se poate calcula astfel puterea motorului la arbore (HP) cea care este declarata in fisele producatorilor
Radu50689
Ai putea sa-i simti eventual la viteza maxima pe care o poti atinge, cu conditia sa fi facut si anterior teste!
Prin chip tuning se modifica functia apasare acceleratie-parametrii motor si ar trebui sa simti ca 'se misca altfel'
Jeff
20 CP in plus ar trebui sa-i simti, poate a vrut cel de la service sa para important sau poate acest soft nou nu este echivalent cu un chiptuning (in ce priveste hartile de injectie). Test dinamometric al puterii poti face la Metrotehnica, Mastertuner sau la Computest (desi lumea s-a cam plans de acestia din urma).
Cristi2
oricum, eu zic ca era bine sa fii facut testul inainte si dupa. chiar daca aparatul de masura nu e corect calibrat, diferenta fata de softul original ar putea fi cuantificata destul de corect. pe de alta parte, se intampla ca masinile sa aiba din fabrica mai mult cu 5-10 cp decat cei declarati....sau sa fii murit pe parcurs unii dintre ei.
smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.